از زمانی که ایده «اخبار رسمی» در ذهنمان شکل گرفت تا به امروز، همواره با این سوال روبرو شده ایم که واقعا «اخبار رسمی» چیست و چه کار می کند؟ و ما همواره در برابر این سوال، پاسخهای گوناگونی در چنته داشتیم. از اینکه پرس ریلیز  هستیم و روابط عمومی تان را بهبود می دهیم گرفته تا اینکه، اولین سیستم تولید، انتشار و توزیع خبر و محتوا در ایران هستیم و دهها فرایند و مزایای دیگر. اما واقعا هسته اصلی «اخبار رسمی» چیست؟ چگونه می توان در یک دقیقه به طور جامع و کلی اهداف و ماموریت «اخبار رسمی» را شرح داد؟ برای پاسخ به این سوالات، به فکر ساخت یک ویدیوی یک دقیقه ای خلاقانه تبلیغاتی افتادیم که در ادامه می توانید آن را مشاهده کنید.

پیش زمینه های ساخت تیزر اخبار رسمی

روزها و هفته این سوال در ذهنمان مطرح بود که اگر بخواهیم بعد از این همه تحقیق و تلاش و کار تیمی آن چه را که در ذهنمان به عنوان هدف اصلی «اخبار رسمی» داشته ایم را چگونه می توانیم در یک دقیقه شرح داد؟ این سوال همواره در ذهنمان بود ولی فعلا دلیلی بر این خلاصه گویی نداشتیم تا اینکه یک روز از همین روزها که درگیر راه اندازی آزمایشی طرح بودیم، فکر یک تیزر خلاقانه به ذهنمان آمد. اینجا بود که فهمیدیم در همه جا نمی شود سخنرانی کرد و پرزنتیشن های پاورپوینت ۱۰ دقیقه ای نمایش داد. تیزر ما قرار نبود در تلویزیون نمایش داده شود ولی می دانستیم که بیننده آنلاین هم حوصله سخنرانی های طولانی را ندارد. بنابراین گفتیم باید در یک دقیقه همه حرفمان و آنچه که لب کلام است را بگوییم.

 

ایده های اولیه و شکل گیری هسته اصلی پیام

کمی جستجو کردیم و ایده های مختلفی به ذهنمان آمد. از اینکه خودمان روبروی دوربین حرف بزنیم تا اینکه یک تیزر ویدیویی بسازیم. اما ایده «تصویرسازی متحرک» یا همان «موشن گرافیک» (Motion Graphic) بهترین چیزی بود که از طرف یکی از دوستان به ما پیشنهاد شد. جواد جمشیدی عزیز و دوست داشتنی به عنوان یک دوست و مشاور در کنارمان قرار گرفت و مسئولیت ساخت تیزر را به او سپردیم. سوابقش را می دانستیم و به او اعتماد کردیم. بنابراین اول باید تصمیم می گرفتیم چه می خواهیم بگوییم. خوشبختانه در این زمینه کمبودی نداشتیم. مشکل آنجا بود که خیلی چیزها داشتیم که دیگر نمی توانستیم بگوییم و باید از خیر آنها می گذشتیم. گفتیم کلیات را بگوییم و سپس مخاطبان خودشان سیستم را امتحان می کنند و خروجی آن را در راستای اهدافشان دریافت می کنند. بعدا به این نتیجه رسیدیم که اصلا بهتر است که همه چیز را نگوییم. به عبارتی کم قول بدهیم و بیشتر عمل کنیم.

بعد از آن نوبت به سناریوی تصویری یا همان Storyboard رسید که جواد طرح اولیه ای ارائه داد اما چندان باب طبع ما نبود. پیشنهاد دادیم از کلیه موارد اصلی و مزایای مهم اخبار رسمی تصویر سازی شود. جواد با خلاقیت خاص خودش این تصویر سازی ها را انجام داد و ثمره اش را در storyboard قرار داد که در زیر می بینید. کار بر روی کاغذ خیلی جذاب شده بود و سفارش ساختش داده شد.

تصویر سازی برای بخش روابط عمومی از تیزر اخبار رسمی

تصویرسازی برای بخش توزیع محتوای اخبار رسمی

تصویر سازی برای بخش ارتباط با رسانه ها برای تیزر اخبار رسمی تصویر سازی برای بخش بازاریابی آنلاین تیزر اخبار رسمی

تیزر اولیه و واکنش بچه های تیم اخبار رسمی

وقتی برای اولین بار نتیجه بر روی تصویر آمد و ویدیوی اخبار رسمی را دستجعمی و به همراه همه تیم اخبار رسمی دیدیم، بی اختیار شادمانی بی حد و حصری سراغمان آمد، نه برای اینکه ویدیومان خیلی خاص و خیلی پر زرق و برق است (که صد البته اینطور نیست و از دید ما یک ویدیوی خودمانی است)، بلکه به خاطر اینکه احساس کردیم حالا بعد از ۱ سال و نیم تحقیق و ۹ ماه کار اجرایی، حالا حرف و پیامی داریم که می تواند به راحتی منتقل شود و هسته اصلی این همه تلاشمان را نشان دهد. این شادی در تیم ما یادآور شادی ای بود که بعد از کسب مدال طلای «اخبار رسمی» در جشنواره کارآفرینی و توسعه کسب و کار شریف در آذر سال ۹۲ داشتیم.

 واکنش بچه های اخبار رسمی بعد از دیدن تیزر تبلیغاتی اولیه

اما این همه ماجرا نبود. صدا هنوز مشکل داشت و باید در استودیو ضبط می شد. نمی خواستیم دیگری از زبان ما حرفمان را بزند و با یک گوینده حرفه ای یا Narrator مخالفت کردیم. گفتیم یک نفر از تیم ما باید حرفمان را بر روی تیزر می زد. اینجا بود که تجربه ای جدید برایمان خلق شد، بله به استودیو رفتیم و صدا ضبط کردیم (حال بماند که مسئول ضبط صدا چقدر به زحمت افتاد)

ضبط صدا برای تیزر اخبار رسمی در استودیو

این ما و شما و همه داستان، شما داور هستید

به هر حال خروجی نهایی آمد. هنوز نمی دانیم که این ویدیو چه بازتابی نزد دوستان، مشترکینی که دوستشان داریم و یا مخاطبان عمومی مان خواهد داشت. راستش این را هم اعتراف می کنیم که قصدمان این نبوده که بهترین و خلاقانه ترین ویدیوی تبلیغاتی را بسازیم، بلکه می خواستیم حرفمان را بزنیم و آن هم به زبان ساده. اگر در همین امر موفق شده باشیم برایمان بس است و حس خوبی خواهیم داشت. البته این را هم بگویم که می دانیم که پیام این ویدیو نهایت چیزی است که می خواهیم برای مشترکین اخبار رسمی به وجود آوریم و می دانیم که هنوز کامل نشده ایم. در واقع می دانیم مسیر بسیار طولانی و سخت است، اما مطمئن باشید همه تیم اخبار رسمی، تمام تلاششان را به کار می گیرند تا پیام و وعده ای که در این ویدیو به شما می دهیم را جامه عمل بپوشانیم.

شما و دوستان «اخبار رسمی» را به دیدن این ویدیوی تقریبا یک دقیقه ای دعوت می کنیم که در آن، نحوه فعالیت و مزایای پلتفرم «اخبار رسمی» برای شرکت ها و سازمان به صورت شماتیک نمایش داده شده است. حال شما داور هستید. آیا توانسته ایم حرف و پیاممان را در کوتاهترین زمان منتقل کنیم؟