آیا تا به حال شده که بعد از خرید کالایی، متعجب شوید که چرا آن را خریداری کرده‌اید؟ ما روزانه تصمیمات زیادی می‌‎گیریم و همواره از بین گزینه‌های مختلف در حال انتخاب هستیم. اما چه چیزی باعث می‌شود که شما یک رستوران، یک خمیردندان و یا یک قطعه‌ی نرم‌افزاری را به دیگری ترجیح دهید؟ پاسخ به این سوال تا حد زیادی به کلماتی که برای فروش محصولات یا خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند، بستگی دارد.

شاید هرگز متوجه نشوید، اما کلمات نقش بزرگی در کمک به مغز ما برای تصمیم‌گیری ایفا می‌کنند. در این مطلب ۱۰ کلمه‌ای که مشتریان دوست دارند به هنگام خرید بشنوند آورده شده است. با به‌کارگیری این کلمات در برقراری ارتباط با مخاطب، نقش موثری در متقاعد کردن آن‌ها داشته باشید.

 

رایگان

مردم عاشق هدیه‌ها و اشانتیون‌های رایگان هستند، شما می‌توانید هر چیزی را به صورت رایگان به آن‌ها بدهید؛ به عبارت بهتر مهم‌ نیست محصولی که به صورت رایگان و یا هدیه به آن‌ها می‌دهید تا چه حد کوچک است، چرا که کالاهای رایگان فارغ از اندازه، برای مردم ارزش بسیار زیاد دارند.

توجه داشته باشید که این هدیه‌ی رایگان که می‌خواهید به مشتری بدهید حتی می‌تواند یک فایل با ارزش برای دانلود باشد.

 

منحصربه‌فرد

هنگامی که شما محصولات خود را خاص و منحصر به فرد طراحی می‌کنید، خواهان بیشتری خواهند داشت. شما نمی‌توانید تنها با استفاده از واژه‌ی منحصربه‌فرد، مشتریان خود را قانع کنید، بلکه باید این منحصر به فردی را به آن‌ها اثبات کنید. البته می‌توانید به جای کلمه‌ی منحصربه‌فرد از واژه‌ها و اصطلاحاتی مشابه بهره بگیرید اما اصل این مسئله به خاص بودن محصول شما بستگی دارد.

 

آسان

زندگی پیچیده است و ما هم خیلی اوقات از کارهای بسیار به تنگ می‌آییم و خسته می‌شویم. بنابراین هر زمانی که کلمه‌ی آسان یا ساده را می‌شنویم به سمت آن کشیده خواهیم شد. اخیرا در یک نظرسنجی از کاربران خواسته شد تا اولویت عوامل در خرید یک قطعه نرم‌افزاری را مشخص کنند. عامل آسان برای استفاده جزو برترین عوامل برای کاربران بود. توجه داشته باشید که نباید ویژگی‌ها را فدای سادگی کنید، اضافه کردن ویژگی‌های جدید به محصول بسیار خوب است، اما باید دقت کنید تا حد امکان ساده‌سازی انجام دهید.

 

فعل‌های امری

براساس مطالعه‌ای که توسط hubspot صورت گرفته، تیترهایی که امری هستند، اغلب بازدهی بیشتری دریافت می‌کنند. به عنوان مثال، زمانی‌‎که کنار فایلی که در سایت آپلود کرده‌اید از عبارت دانلود کنید استفاده می‌کنید نتبجه‌ی بهتری از زمانی که این عبارت را نمی‌نویسید دریافت می‌کنید. بنابراین استفاده از کلماتی همانند شروع کنید، عجله کنید، سعی کنید و ... بازخورد بهتری خواهند داشت.

 

گارانتی

با تقلب‌ها و دروغ‌های بسیاری که در جهان امروز وجود دارد، نوعی نگرانی همواره با مشتریان همراه است. برای این‌که به آن‌ها اطمینان بدهید که جای هیچ نگرانی نیست و در قبال خرید از کالا، خدمات پس از فروش و گارانتی به آنها ارائه می‌کنید، حس خوب اعتماد را در مشتریان ایجاد می‌کنید. اگر شما از محصولات خود مطمئن هستید، این حس را به مخاطبان‌تان نیز انتقال دهید. اگر تاکنون محصولات خود را با گارانتی ارائه نمی‌دانید، به نظر می‌رسد اکنون زمان آن رسیده تا به این موضوع بیشتر فکر کنید و آن را در کنار محصولات عرضه کنید.

 

شما

هنگامی‌که شما می‌خواهید برای مخاطبان خود از محصول‌تان بگویید، از زبان اول شخص استفاده کنید. زیرا استفاده از زبان اول شخص، باعث جلب‌توجه خواننده شده و به صورت ناخودآگاه احساس ویژه‌ای در مخاطب ایجاد می‌کند.

قرار دادن مخاطب در محوریت نوشته‌ها و یا گفته‌های‌تان منجر به برقراری یک ارتباط نزدیک با مخاطبان‌تان می‌شود که ارتباط را به یک ارتباط دوستانه و دوسویه تبدیل می‌کند.

 

برای این‌که

مطالعه‌ی جالبی توسط رابرت سیالدینی در خصوص اهمیت و تاثیر واژه‌ها روی تصمیم‌گیری‌ها صورت گرفته است که باید به آن توجه کرد. در این مطالعه فردی تلاش می‌کند تا سریع‌تر از افرادی که در صف کپی حضور دارند کپی بگیرد. لذا این فرد به آن‌هایی که در صف حضور دارند رجوع می‌کند و با گفتن جملات مختلف سعی دارد میزان نتیجه‌گیری را اندازه‌گیری کند. این فرد سه جمله‌ی زیر را به کار می‌برد:

  • ببخشید، من فقط ۵ صفحه پرینت دارم، امکانش هست قبل از شما پرینت بگیرم؟ ۶۰ درصد از افرادی که در صف حضور داشتند اجازه دادند.
  • ببخشید، من فقط ۵ صفحه پرینت دارم، امکانش هست قبل از شما پرینت بگیرم؟ چون من خیلی عجله دارم. ۹۴ درصد از افرادی که در صف حضور داشتند اجازه دادند.
  • ببخشید، من فقط ۵ صفحه پرینت دارم، امکانش هست قبل از شما پرینت بگیرم؟ چون من به این پرینت‌ها به شدت نیاز دارم. ۹۳ درصد از افرادی که در صف حضور داشتند اجازه دادند.

 همان‌طور که می‌بینید تنها با یک دلیل ساده، تصمیمات تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. مغز انسان‌ عاشق توضیحات است، محصولات خود را با یک دلیل همراه کنید، یک دلیل به مشتریان بدهید تا از محصولات شما استفاده کنند.

 

ایجاد محدودیت

محدودیت‌ها نوعی ضرورت و اضطرار ایجاد می‌کنند. زمانی که شما می‌گویید اگر جزو ۱۰۰ خریدار اول ما باشید می‌توانید از ما اشانتیون بگیرید، نوعی جذابیت ایجاد می‌کنید که توجه مخاطبان را جلب می‌کند.

 

بهترین

به نظر شما کدام جمله بهتر است؟ چگونه لاستیک ماشین خود را عوض کنیم یا بهترین راه برای تعویض لاستیک ماشین

مطمئنا اگر به دنبال راهکاری برای تعویض لاستیک ماشین می‌گردید، جمله‌ی دوم را انتخاب می‌کنید. زیرا ما انسان‎‌ها اغلب به دنبال بهترین راهکارها هستیم. آیا تا به حال برای‌تان اتفاق افتاده که مسئله‌ای را در اینترنت جستجو کنید ولی با نتایج تکراری مواجه شوید و بعد از آن دوباره به عقب برگردید و واژه‌ی بهترین را به اول عبارتی که می‌خواستید جستجو کنید اضافه کنید؟ این کاری است که بسیاری از افراد انجام می‌دهند.

بهترین یک کلمه‌ی دوست‌داشتنی است که اغلب مردم با دیدن آن به صورت ناخودآگاه جذب می‌شوند. شما می‌توانید از این برچسب برای محصولات خود بهره بگیرید. البته این نکته را مدنظر داشته باشید که اگر بهترین نیستید نباید از برچسب بهترین استفاده کنید، زیرا در چنین شرایطی به کل اعتبار خود را پیش مخاطبان‌تان از دست خواهید داد.

 

در مقایسه با

با وجود تعداد زیادی از رسانه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها و سایت‌های بررسی محصول که امروزه وجود دارند، قبل از تصمیم‌گیری مقایسه‌های بسیاری توسط مشتری صورت می‌گیرد. به عنوان مثال:

  • فورد در مقابل شورلت
  • سونی در مقابل سامسونگ

همه‌ی ما می‌خواهیم بهترین‌ محصولات را پیدا کنیم، آن‌ها را از زوایای گوناگون مورد بررسی قرار دهیم و انتخاب‌های ویژه‌ای داشته باشیم. لذا به مخاطبان خود در مورد کیفیت، سهولت استفاده، قیمت و سایر تفاوت‌های محصول شما با محصول رقبا بگویید. حتی اگر می‌توانید امکان مقایسه را برای خود آن‌ها فراهم آورید. هنگامی که شما آشکارا از تفاوت محصول خود با رقبای‌تان صحبت می‌کنید، به آن‌ها در انتخاب بهترین محصول کمک کرده‌اید و آن‌ها همیشه سپاسگزار شما خواهند بود.