وقتی دنبال جلب توجه خبرنگاران برای انعکاس اخبار شرکت‌تان در رسانه‌هایشان هستید، مهم است بدانید که خبرنگاران دنبال چه خبرهایی برای نوشتن هستند. زمانی که موفق به این کار می‌شوید، خبرنگاران سعی می‌کنند مقاله شما را در یکی از هفت دسته‌بندی مهم خبری قرار دهند. اگر خبر شما به نظرشان ارزش خبری نداشته باشید و نتوانند آن را درون این دسته بندی‌ها قرار دهند، احتمالا در موردش هم چیزی نمی‌نویسند.

در اینجا به معرفی این هفت نوع اخبار می‌پردازیم. اینها دسته‌بندی‌های کلی هستند. اگر می‌خواهید با ایده‌های خبر نویسی در این زمینه‌ها آشنا شوید، مقاله ۷۰ ایده خبرساز را بخوانید. با دانستن این نکات، می‌توانید اخباری از شرکت‌تان بنویسید و در رسانه‌ها از طریق پلتفرم توزیع خبر «اخبار رسمی» توزیع کنید که دارای بیشترین بازخوردهای رسانه‌ای باشد و روابط عمومی شرکت شما را وارد مرحله جدیدی کند:


1. راه اندازی شرکت:

این یکی از سخت ترین نوع اخبار به منظور جلب پوشش خبری است. اگر موسسین آن شناخته شده باشند کار راحت‌تر خواهد بود، در غیر این صورت باید طوفان کنید! بهترین راه برای اعلام راه اندازی شرکت دقیقا زمانی است که محصول برای عموم مردم قابل دسترس باشد. البته می‌توانید راه اندازی شرکت را قبل از آن هم انجام دهید و مراسمی بی سر و صدا داشته باشید. اما دقت کنید که چند هفته یا چند ماه بعد از ارائه محصول به مردم، به دنبال پوشش خبری برای راه اندازی شرکت نروید. چون آن زمان خبرنگاران آن را جزو اخبار قدیمی به حساب می‌آورند.

 

2. اطلاعیه سرمایه گذاری:

این مورد یکی از ساده‌ترین و واضح ترین انواع خبر است و از آن مواردی است که خبرنگاران تمایل خاصی برای پرداختن به آن نشان می‌دهند. البته به شرطی که رقم سرمایه دریافتی نسبت به انتظارها از شرکت شما بیشتر باشد. به منظور اطمینان از پوشش خبری اطلاعیه سرمایه گذاری تان‌، می توانید اطلاعیه سرمایه گذاری را با خبرهایی دیگر مانند تجدید یک محصول و یا یک موفقیت ترکیب کنید.

3. نقطه عطف / موفقیت:

دلیل اهمیت این موضوع برای این است که نشان دهیم شرکت جذابیت داشته و بنابراین ارزش خبری دارد. معمولا خبرهای موفقیت در مورد نصب و راه اندازی، میانگین تعداد کاربران روزانه یا ماهانه، درآمد و .. هستند. البته انواع دیگری از این خبرها نیز وجود دارد. یکی دیگر از انواع محبوب خبرهای تغییر و موفقیت، بکارگیری نیروهای خاص و استخدام های استثنایی است. مانند شرکت‌هایی که نیروهایی را از مجموعه‌های بزرگ‌تر و قوی‌تر بکار می‌گیرند.

4. خبرهای تاسیس:

این موضوع از جمله رویکردهای ملایم‌تر است که اگر موسس خاص یا داستان دست اولی داشته باشید، می تواند موثر باشد. جان سالم به در بردن از یک تصادف وحشتناک با اتومبیل نیز از همین دسته است.

5. عرضه یا بروزرسانی عمده یک محصول:

این خبرها شامل معرفی یک محصول جدید و یا به روزرسانی عمده‌ای برای یک محصول موجود است. شاید بتوان این روش را رایج ترین راه برای شرکت‌های نوپا به منظور جلب توجه رسانه‌ها دانست. ارائه محصولی جدید، یا نسخه جدیدی از آن می تواند از جمله این اخبار باشد.

6. مشارکت:

خبری مانند همکاری با یک موسسه آموزشی به منظور ارائه امکانات آموزشی به خانواده‌های کم درآمد از ارزش خبری خوبی برخور است. جنبه‌های مهمی که ارزش خبری آن را مشخص می‌کنند، شرکت همکار و نوع مشارکت است. شرکت‌های بسیاری با اعلام خبرهای کذب در مورد یکپارچه شدن با شرکتی دیگر توانستند تا مرحله معرفی محصول پیش بروند، اما از طرفی جزو بدترین راه‌هایی است که رابطه تان را با رسانه‌ها تخریب کند. روی مزایایی که مشارکت برای کاربران و مصرف کنندگان دارد و اینکه چگونه به شرکت شما اعتبار می‌بخشد تمرکز کنید.

7. خبر روز:

افزایش استفاده از وسایل شخصی در سازمان‌ها و یا محبوبیت اپلیکشن‌های پیام رسان کوتاه مدت از جمله این اخبار است. همیشه دسته‌ای از خبرهای روز وجود دارند که رسانه‌ها عاشقشان هستند. شما نیز این فرصت را دارید که بتوانید خبرتان را با خبری از این نوع ترکیب کنید، فقط باید مطمئن باشید که خبر روز و محبوب باشد.

 

در انتها نیز یادآوری می‌کنیم که روی آنچه که در مورد شرکت شما ارزش خبری دارد تمرکز کنید و دلیل اهمیت آن را بیان کنید.

حال که توانسته‌اید ایده‌های خبری جذابی را به خبر تبدیل کنید، کافی است آن را به دست خبرنگاران و رسانه‌های مرتبط با حوزه فعالیت خود برسانید. برای این کار می‌توانید در «اخبار رسمی» ثبت‌نام کنید و اخبار شرکت‌تان را به صورت هدفمند و از طریق سیستم انحصاری توزیع هوشمند محتوای آن به دست خبرنگاران برسانید و بازتاب‌های خبری آن را جمع‌آوری کنید.