یک کمپین روابط عمومی می‌تواند نقش موثری در شناخته شدن برند یک کسب وکار داشته باشد. اغلب صاحبان کسب و کارها از اهمیت بالای روابط عمومی با خبر نیستند و در عوض تمام تمرکز و سرمایه خود را صرف تبلیغات می‌کنند. از آنجایی که تبلیغات یک محصول و یا برند کم هزینه نیست، صاحبان کسب و کارها باید تاثیر کم و دید مشکوکانه مخاطبان را در نظر بگیرند. در این مقاله به ⁣راه اندازی یک کمپین هدفمند روابط عمومی و نقش ⁣بازاریابی ویروسی در روابط عمومی میپردازیم:

 

کمپین‌های روابط عمومی اگر هدفمند و دقیق اجرا شوند می‌توانند اعتبار بسیار با ارزشی را برای برندتان فراهم آورند. همینطور این کار فرصتی است تا با همکاری با کسب و کارهای دیگر به عنوان حامی، برند خودتان و همینطور آنها را به دید عموم برسانید. موفقیت در یک کمپین روابط عمومی می‌تواند ده‌ها برابر از یک کمپین تبلیغاتیِ پر هزینه، مفید و سودمند باشد.

 

استفاده از روش بازاریابی ویروسی در روابط عمومی

هدف اصلی از راه‌اندازی یک کمپین روابط عمومی ویروسی، کسب اعتبار برای برند و شناخته شدن در بازارهدف است. بازاریابی ویروسی یکی از موثرترین متدها برای اینگونه کمپین‌‌هاست. ماهیت بازاریابی ویروسی بکارگیری تعاملات انسانی برای تبادل اطلاعات و در نتیجه شناختن برندی مشخص به یکدیگر است. بازاریابی کلامی یکی از متدهای بازاریابی ویروسی است که سالهاست به دست خیلی از بازاریابان بکار گرفته می‌شوند و هنوز هم یکی از موثرترین متدهای بازاریابی برای برندسازی است زیرا افراد توصیه‌ها و پیشنهادات نزدیکان خود را بسیار بیشتر جدی گرفته و به خاطر می‌سپارند تا یک تبلیغ گذرا. امروزه دنیای وب برای شما این قابلیت را به ارمغان آورده که بتوانید پیام خود را به سرعت در سرتاسر جهان پخش کنید. پس با استفاده از متدهای گوناگون بازاریابی و بدست آوردن یک درک کلی از فهم و مزیت‌های روابط عمومی شما می‌توانید پیام برند خود را به بازار هدف و مخاطبان مورد نظر خود برسانید.

 

چگونه پیام برندتان را ویروسی کنید؟

شاید موفقیت برخی از کمپین‌های بازاریابی ویروسی تصادفی باشد و هیچ یک از عوامل موفقیت کمپین از پیش تعیین‌شده و پیش بینی شده دخیل نباشند اما کمپین‌های بازاریابی ویروسی بسیاری هستند که موفقیت خود را مدیون هدفمندی و برنامه ریزی دقیق بازاریابان هستند. با کنترل کردن روند گردش پیامتان و استفاده از یک روابط عمومی حرفه‌ای در ایجاد محتوای خود، می ‌توانید یک کمپین روابط عمومی هدفمند با استفاده از بازاریابی ویروسی به راه بیندازید.

 

موارد لازم برای راه اندازی یک کمپین هدفمند:

1. محتوا را طوری تهیه کنید که مطلب را به صراحت منتقل کرده و فرستنده و برندتان را برای افرادی که فرستنده محتوا را با آنها به اشتراک می‌گذارد جذاب جلوه دهد.

2. اخبار کسب و کارتان را طوری گزارش دهید که مخاطبان را برای دنبال کردن خبرهای بعدیتان تشویق کند.

3. در اخبار کسب و کارتان تصاویری درج کنید که چگونگی روند ساخت محصولات و ارائه خدماتتان را به مخاطب برساند.

4. در تهیه محتوای خود حرفه‌ای شوید و سعی کنید با برانگیختن احساسات خواننده او را به سوی برند خود جذب کنید. ایجاد احساس نیازمندی در مخاطبان یکی از سخت ترین و همینطور موثرترین روش‌ها برای فروش محصول و یا خدماتتان است.

5. یکی از اساس مهم روابط عمومی انتقال اطلاعات مورد نیاز مخاطبان به آنهاست چرا که مطالب آموزنده مخاطبان را جذب برندتان کرده و باعث می‌شود اشتراک‌گذاری آن افزایش یابد. اینگونه مطالب پتانسیل ویروسی شدن بسیاری خواهند داشت.

 

راه‌اندازی یک کمپین روابط عمومی هدفمند می‌تواند تمامی نکات بالا را در بر گیرد. و مهمتر از همه این‌که یک کمپین روابط عمومی این اطمینان را به مخاطبانتان می‌دهد که تمامی پیام‌های برندتان دارای مهر تایید کسب و کار شماست و اطلاعات دریافتی همه از منبعی معتبر بدست آمده است. به طور کلی اعتباری که روابط عمومی به شما می‌دهد از نادیده گرفته شدن در بین هم‌صنفان و بازارهدف خود جلوگیری می‌کند.