تاریخچه نیوزوایرها

امروزه گستره رسانه‌ها بسیار وابسته به تکنولوژی بوده و چرخه خبری 24 ساعت در هفت روز هفته را دنبال می‌کنند. اما روزگاری، ارسال اخبار از یک منطقه جغرافیایی به منطقه دیگر چندین روز زمان می‌برد. در روزگاران قدیم (اواسط سده 1800 میلادی)، حدود 170 سال پیش، بدون دسترسی به اینترنت، فکس و حتی تلفن، ارسال خبرها وابسته به خدمات پستی بود. حتی در برخی شهرهای ساحلی در آمریکا نظیر بوستون و نیویورک، روزنامه‌نگارها مجبور بودند به بنادر بروند و اخبار آن سوی اقیانوس‌ها را از کشتی‌های ورودی دریافت کنند. اما سایر روزنامه‌نگاران که در شهرهای ساحلی نبودند، خبرهای بین‌المللی را چگونه دریافت می‌کردند؟ خبرهای بین‌المللی به کنار، چگونه افراد یک شهر می‌توانستند به شکلی سریع و بهینه از اخبار خارج از شهر خود با خبر شوند؟ در اینجا به کلید واژه‌های سریع و بهینه توجه کنید.

تا حدود 1850 میلادی ارسال اخبار در آمریکا وابسته به نامه‌نگاری و خدمات پست ملی این کشور بود. در سال 1846 میلادی پنج روزنامه نیویورک به این نتیجه رسیدند که این شیوه به اندازه کافی سریع نیست. این پنج روزنامه با کمک یکدیگر، خبرگزاری آسوشیتدپرس را تاسیس کردند و خط سریع‌السیر انتقال اخبار جنگ مکزیک توسط اسب به مناطق شمالی آمریکا را راه انداختند. در فاصله کوتاهی از این اقدام، آسوشیتدپرس توانست ابزاری بهینه‌تر را به خدمت بگیرد.

با ورود تلگراف به عرصه در دهه‌های 1830 و 1840، کاربران می‌توانستند پیام‌های خود را به فواصل دور ارسال و دریافت کنند. تلگراف به ابزار سریع ارسال و دریافت خبر در اتاق‌های خبر رسانه‌ها تبدیل شد، وسیله‌ای که رسانه‌ها توسط آن می‌توانستند به یکدیگر خبر مخابره کنند. در شهرهایی که تلگراف هنوز به آنها نرسیده بود، کبوترهای نامه‌بر بودند که این وظیفه را انجام می‌دادند. در حقیقت رویترز، که امروز یکی از خبرگزاری‌های معتبر جهان است، در ابتدا مرکز خدمات کبوترهای نامه‌بر بود. کبوترهای رویترز خبرها را میان دو شهر بروکسل در بلژیک و آخِن در آلمان منتقل می‌کردند تا اینکه در اواسط 1800 میلادی این دو شهر توسط تلگراف به یکدیگر وصل شدند.

اما هنوز برای انتقال خبرهای بین‌المللی، روزنامه‌نگاران همچنان باید به بنادر می‌رفتند تا قبل از اینکه کشتی‌های بین‌المللی بندر را ترک کنند، اخبار را دریافت کرده و آنها را تلگراف کنند. تا دهه 1860 میلادی که نخستین نیوزوایر بین قاره‌ای کار خود را آغاز کرد، داستان به همین منوال ادامه داشت.

از آنجائیکه ظرفیت ارسال پیام در تلگراف محدود بود، رسانه‌ها به سرعت دریافتند که به جای رقابت برای ارسال خبر از طریق خدماتی که درخواست برای آن زیاد است، به نفع همه است که خدمات جمع‌آوری خبر تجمیع شود.

امروزه ادامه فعالیت نیوز وایرها نشان می‌دهد که سامانه‌های جمع‌آوری و توزیع خبر همانگونه که بیش از صد سال پیش برای رسانه‌ها فایده داشتند، امروز نیز سودمند هستند.

نیوزوایرها امروز چگونه کار می‌کنند؟

تاریخچه نیوزوایرها به ما کمک می‌کند تا بدانیم چرا همچنان روزنامه‌نگارها از این خدمات استفاده می‌کنند. حالا بیاید ببینیم نیوزوایرهای امروزی چگونه کار می‌کنند.

امروزه نیوزوایرها، با تکیه زیاد به اینترنت، خبرهای رسمی (Press Release) دریافتی را به صورت الکترونیکی به روزنامه‌نگاران و رسانه‌هایی که با آنها کار می‌کنند ارسال می‌کنند. نیوزوایرهای بین‌‍المللی و منطقه‌ای وجود دارند که اخبار مرتبط را در بازارهای جغرافیایی مختص خود منتشر می‌کنند. به طور مثال، یک نیوزوایر در خط خبری شمال آمریکا خدمات خبری خود را صرفا در اختیار رسانه‌های شمال آمریکا قرار می‌دهد، یا در خط خبری آمریکا به رسانه‌های آمریکا و در خط خبری انگلیس-اروپا خدمات خود را به رسانه‌های این دو منطقه ارائه می‌کند. شرکت‌هایی که از خدمات نیوزوایرها استفاده می‌کنند می‌توانند منطقه جغرافیایی انتشار خبر خود را انتخاب کنند.

خبرها به محض انتشار در خط خبری نیوزوایر، در دسترس روزنامه‌نگاران و رسانه‌هایی که به آن خط دسترسی دارند قرار می‌گیرد. اندازه و محبوبیت خطوط خبری می‌تواند به این معنی باشد که در آن خط خبری روزانه تا ده‌ها هزار خبر رسمی (Press Release) ارسال شود. با وجود اینکه بسیاری از نیوزوایرها به روزنامه‌نگاران این امکان را می‌دهند تا خبرهای رسمی دریافتی را بر اساس موضوع فیلتر کنند، اما همچنان تعداد زیادی خبر وجود دارد که روزنامه‌نگاران باید در میان آنها جستجو نمایند.

رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران ممکن است از طریق اعلان‌های ایمیلی از خبری مطلع شوند و یا با مراجعه روزانه یا گاه به گاه به نیوزوایر از اخبار مطلع شوند. بر اساس گزارش Vitis Business Consulting تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران (78درصد) برای دریافت جدیدترین اخبار از خبرگزاری‌ها بهره می‌گیرند، و در همین حال 56 درصد از آنها از نیوزوایرها برای رصد اخبار صنعتی استفاده می‌کنند. این خبر خوبی برای متخصصان روابط عمومی است.

در برخی رسانه‌های خارجی، به ویژه در رسانه‌های اقتصادی، اخباری که از طریق نیوزوایرها منتشر می‌شود و در بخش بازار سهام دسته‌بندی شده است، به صورت خودکار در بخشی ویژه در رسانه منتشر می‌شود. در اروپا و آمریکا تمامی شرکت‌های سهامی عام قانونا ملزم هستند که اخباری را که بر روی سهامدارانشان تاثیر می‌گذارد را بوسیله نیوزوایرها منتشر کنند و حتما در خبر رسمی خود دسته‌بندی «بازار سهام» را قید کنند. در حالیکه به نظر می‌رسد این نوع انتشار خبر در رسانه‌ها به سادگی انجام می‌شود و برای روابط عمومی‌ها یک «بُرد» آسان است، اما باید توجه داشت که معمولا این بخش در رسانه‌ها بازدید چندانی نمی‌گیرد. علاوه بر این، انتشار خودکار خبر در یک رسانه، ارزشی برابر با پوشش آن خبر توسط روزنامه‌نگاران را ندارد.

در حقیقت، هنگامی که به دنبال یک نیوزوایر می‌گردید به اعدادی که به شما نشان داده می‌شود و آنچه واقعا رخ می‌دهد توجه کنید. بسیاری از نیوزوایرها تعداد رسانه‌هایی که به آنها خبر ارسال می‌کنند، تعداد بازدیدکنندگان ماهانه خود، و ... را ارائه می‌کنند تا میزان نفوذ و تاثیر خود را نشان دهند، اما در حقیقت باید دید میانگین میزان بازدید از هر خبر رسمی (Press Release) در نیوزوایرها چه تعداد است.

 

قیمت‌گذاری

در حالیکه نیوزوایرهای رایگان هم در سراسر جهان وجود دارند، اما اگر به دنبال تاثیر و نفوذ در بازار هدف خود هستید، باید با توجه به اهداف ارتباطی خود هزینه کنید (در ایران نیوزوایر رایگان وجود ندارد). برخی روزنامه‌نگاران خط‌های خبری ویژه‌ای را از نیوزوایرها می‌خرند، چراکه این خطوط خبری، خبرهای رسمی (Press Release) با کیفیت و مرتبطی را به آنها ارائه می‌کند. اگر به دنبال این هستید که کارتان تاثیر خوبی داشته باشد، معمولا این نیوزوایرهای پولی هستند که می توانند مثمر ثمر باشند و به شما کمک کنند.

اکثر نیوزوایرهای با کیفیت در جهان، خبر رسمی (Press Release) شرکت‌ها را در ازای دریافت مبلغی مشخص منتشر می‌کنند. قیمت انتشار خبر رسمی در نیوزوایرها وابسته به تعداد کلمات خبر، تعداد عکس، تعداد ویدئو، تعداد لوگو، زبان انتشار، و ... است. بسیاری از مدل‌های قیمت‌گذاری نیوزوایرها شامل یک قیمت ثابت به ازای تعداد مشخصی کلمه و عکس، و اضافه هزینه‌ای برای تعداد کلمات بیشتر و سایر موارد صوتی و تصویری است. انتشار خبر رسمی (Press Release) در اخبار رسمی نیز با توجه به دسترسی به نوع رسانه‌ها (خط خبری) تعریف می‌شود. می‌توانید هزینه انتشار در نیوزوایر اخبار رسمی را در بخش تعرفه‌ها ببینید.

در اینجا باید دید که آیا به استفاده از نیوزوایرها در استراتژی ارتباطی خود نیاز دارید یا خیر؟

بخش اول: انواع نیوزوایرها

بخش سوم: قابلیت‌ها و محدودیت‌های نیوزوایرها