محتوا سرمایه ای است که پایان ندارد

در یک چشم انداز رقابتی بازاریابی B2B، کسب و کارها، سرمایه‌گذاری قابل توجهی در ساخت برنامه‌های بازاریابی محتوا انجام می دهند؛ چرا که ثابت شده است بازاریابی محتوا موفقیت چشمگیری را به ارمغان می آورد.

بازاریابی محتوا به عنوان یکی از مؤثرترین روش‌ها برای افزایش مخاطب، توسعه حضور برند و افزایش فروش، برای اکثر مشاغل است.

چرا بازاریابی محتوا مهم است؟

بازاریابی محتوا مهم است؛ زیرا به سوال‌های مخاطبان شما پاسخ می دهد و به شما کمک می کند اعتماد ایجاد کنید، روابط را توسعه دهید، تبدیل‌ها را بهبود بخشید و سرنخ ایجاد کنید. در عصر امروز، مشتریان از برندهای مورد علاقه خود، محتوای با کیفیت بالا و ثابت را انتظار دارند.

طبق گزارش های منتشر شده، تولید محتوا برای 80 درصد از بازاریابان اولویت اصلی است. علاوه بر این، به طور متوسط، بازاریابی محتوا 26 درصد از هزینه بازاریابی B2B را تشکیل می دهد.

به خاطر داشته باشید که محتوای ثابت، با کیفیت و جذاب بیش از هر تکنیک دیگری بر تصمیم‌گیری مخاطبان تأثیر می گذارد.

ثبات در پیام‌های برند یکی از عوامل متعددی است که رشد و موفقیت کسب و کار شما را تعیین می کند. برندهای بزرگ می دانند چگونه برند خود را به طور مداوم و در هر نقطه تماس مشتری به تصویر بکشند.

همین استدلال در مورد بازاریابی محتوا نیز صدق می‌کند، محتوای شما باید دارای یک صدا، سبک و صدای منحصر به فرد و قابل شناسایی در تمام کانال‌های توزیع باشد.

ثبات محتوا برای شما اعتبار و اعتماد ایجاد کرده و شهرت شما را تقویت می کند. بنابراین، محتوای تولید شده توسط سازمان شما باید سازگار باشد. با این حال، چرا بازاریابی محتوا در وهله اول این قدر سودمند است؟

در ادامه، به مهمترین مزایای بازاریابی محتوا اشاره خواهیم کرد.

مزایای بازاریابی محتوا

  1. حفظ مخاطبان

محتوای عالی یک سرمایه ارزشمند است  که می تواند علاوه بر ایجاد تجربه های مثبت و موثر برای مشتریان برند شما، نرخ بازگشت بیشتری را هم به ارمغان آورد.

جذب مخاطب در شبکه‌های اجتماعی

اگرچه نمی توان از افزایش فالوورهای شبکه‌های اجتماعی غافل ماند؛ اما تولید محتوای اصل و روزآمد در راستای اهداف برند، موضوع دیگری  است که اهمیت بسزایی دارد. اگر از آن دسته از کسب و کارهایی هستید که با وجود طرفداران زیاد، جذابیت چندانی برای داشتن فالورهای انبوه قائل نیستید، وقت آن رسیده است که از بازاریابی محتوا به نحو دیگری استفاده کنید. محتوای باکیفیت می تواند به کسب و کار شما کمک کند تا در رسانه‌های اجتماعی مقبولیت بیشتری پیدا کند.

  1. جذب اعتماد مخاطب

تولید محتوا به کسب و کار شما کمک می کند تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کند. از این طریق می توانید به سوالات آنها پاسخ دهید و با مشتریان تعامل داشته باشید. وقتی ارزشی خلق می کنید و در قبال آن انتظار دریافت چیزی را ندارید، این رفتار باعث می شود  که مخاطبان شما بیشتر به توصیه‌های شما اعتماد کنند.

در نهایت، زمانی که محتوای شما در مکان مناسب و در زمان مناسب با مخاطبان مناسب نمایش داده شود، باعث بهبود شهرت برند شما خواهد شد.

هرچه مشتریان محتوای باکیفیت بیشتری ببینند، احتمال ارتباط مثبت آنها با شرکت شما بیشتر می شود.

  1. یافتن سرنخ‌های بیشتر

بازاریابی محتوا همچنین می‌تواند منجر به تولید شود. هنگامی که مخاطبان شما محتوای شما را مشاهده می کنند، به احتمال زیاد در آینده از شما خرید خواهند کرد. علاوه بر این، درخواست عمل یا CTA  هایی که در محتوای شما قرار داده می‌شوند، می‌توانند سرنخ‌های جدیدی را برای تیم فروش شما ایجاد کنند.

محتوا یک راه عالی برای راهنمایی کاربران به صفحه فرود است. به طور معمول، شما محتوا را برای ارائه اطلاعات مفید و رایگان به بازدیدکنندگان تولید می کنید. اما در عین حال می‌توانید CTA ها (call to action) را در هر جایی از محتوای خود قرار دهید. برای مثال در درون یک خط، یا پایین پست یا هر جای دیگری که به نظرتان مناسب می رسد. هرچه بازدیدکنندگان از محتوای شما لذت بیشتری ببرند، احتمال اینکه بر فراخوان شما کلیک کنند و وارد صفحه فرود شما شوند بیشتر است.

  1. افزایش نرخ تبدیل

 محتوایی که ارسال می کنید بر تبدیل‌ها تأثیر می گذارد. این به مخاطبان شما کمک می کند تا با شما ارتباط برقرار کنند. همچنین محتوای تولیدی شما اطلاعات مورد نیاز برای خریدهای آموزشی را به آنها می دهد. حتی اگر از محتوای وبلاگ برای ایجاد ترافیک استفاده می‌کنید، به جای عکس‌های معمولی، از گرافیک‌های اصلی و خلاقانه استفاده کنید، زیرا بازاریابان گزارش می‌دهند که روش اول در استفاده از عکس، کمترین تأثیر را در کمک به آنها برای رسیدن به اهدافشان دارد. علاوه بر این، محتوای شما باید همیشه شامل CTA باشد و خواننده شما را در مورد کارهای بعدی راهنمایی کند.

  1. دیدن شدن هرچه بیشتر کسب و کار شما با کمک سئو

 هرچه محتوای باکیفیت و منسجم‌تری تولید کنید، برای اهداف سئوی شما بهتر خواهد بود. به عنوان مثال، محتوای شما باید به کسب و کار شما کمک کند تا به صورت آنلاین قابل مشاهده باشد و در بین مخاطبان خود اعتماد و اعتبار ایجاد کند.

علاوه بر این، با تدوین و اجرای یک برنامه بازاریابی محتوایی کارآمد و به روز، می توانید در موتورهای جست و جو جایگاه بالاتری را به خود اختصاص دهید. برای مثال یک برنامه محتوایی نظیر مدل ستون/ خوشه می تواند بسیار موثر باشد.

محتوای عالی می‌تواند شرکت شما را به عنوان یک مرجع در صنعت شما معرفی کند

ایجاد محتوای با کیفیت همچنین به ایجاد اقتدار آنلاین شما کمک می کند. اگر کسب و کار شما به عنوان مکانی معتبر برای به دست آوردن اطلاعات حوزه تخصصی مورد نظر باشد، به احتمال زیاد در موتورهای جستجو رتبه بالاتری خواهید داشت.

به علاوه، اگر مشتریان شما را به عنوان یک متخصص صنعت ببینند، تمایل بیشتری به اعتماد به شما دارند. محتوای شما باید تخصص شما را در زمینه کاری خود نشان دهد و پاسخ‌های ارزشمندی به سوالات مخاطبان ارائه دهد.

به طور کلی، بازاریابی محتوا مهم است. اما، چگونه می توان در آن موفق بود؟ یکی از راه‌های ارزیابی کیفیت محتوا، امتیازدهی به محتواست.

از آنجایی که کسب و کارهای بیشتری بودجه بازاریابی محتوای خود را افزایش می دهند، هرگز زمان بهتری برای گنجاندن معیارهای امتیازدهی محتوا در کمپین بازاریابی شما وجود ندارد.

 با کمک امتیازدهی محتوا، می توانید عملکرد بازاریابی محتوای خود را اندازه گیری کرده و بهبود بخشید و ارزش زیادی به مخاطبان خود ارائه دهید.

  1. محتوای باکیفیت می‌تواند آگاهی از برند ایجاد کند.

مطمئنا، روش های مختلفی وجود دارد که می تواند آگاهی برند ایجاد کند، اما بازاریابی محتوا می تواند آن را به روشی منحصر به فرد انجام دهد.

  1. طرفداران وفادار برای برند خود پیدا می‌کنید

اگر آگاهی از برند را یک قدم جلوتر برداریم، همه افرادی که در مورد محتوای شما هیجان زده اند و تمام آن احساسات عالی را با نام تجاری شما مرتبط می کنند، احتمالاً قبل از خرید محصول شما، طرفداران برند می شوند.

همان طور که مصرف کنندگان بالقوه می بینند که یک تجارت برای مخاطبان فعلی خود ارزش ایجاد می کند، طرفداران برند می توانند به همان اندازه وفادار باشند و بر تصمیمات خرید دوستان و خانواده خود تأثیر بگذارند.

یکی از موفق‌ترین راه‌هایی که شرکت‌ها می‌توانند این کار را انجام دهند، بازاریابی محتواست.

همچنین بخوانید:‌

استراتژی محتوا چیست؟

چطور برای کسب و کار خود «آگاهی از برند» ایجاد کنیم؟