رسانه‌های اجتماعی بیش از پیش اهمیت پیدا کرده‌اند و سازمان‌ها می‌توانند با استفاه از این رسانه ها مخاطبین خود را پیدا کنند. کارشناسان روابط عمومی سازمان‎ها می‌توانند از پتانسیل رسانه‌های اجتماعی برای به ثمر رساندن اهداف سازمانی خود استفاده کنند.از سویی ناراضایتی یکی از مشترکین از خدمات می‌تواند بحرانی را برای برندها ایجاد نماید که یک مدیر روابط عمومی با نظارت فضای آنلاین می‌تواند از این بحران جلوگیری کند.

امروزه بیش از پیش رسانه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است و جدا از سرمایه اجتماعی که می‌توان با استفاده از این رسانه‌ها به دست آورد در بعضی موارد استفاده‌های ناهنجاری نیز از این رسانه‌ها می‌شود مانند کارمند کارگاه تعمیر خودرو  که از توییتر برای یافتن فروشنده مواد مخدر استفاده کرد و  کلاهبرداری که با استفاده از اینستاگرام چندین میلیون کلاهبرداری با فروش اجناس تقلبی کرد، این مثال‌ها نشان می‌دهند در بعضی مواقع رسانه‌های اجتماعی خیلی خطرناک می‌باشند.

 

با توجه به ناهنجاری‌های شبکه‌های اجتماعی است؛ شرکت‌ها و به خصوص مدیران روابط عمومی باید توجه ویژه‌ای به رسانه‌های اجتماعی نمایند و از شبکه‌ اجتماعی نه فقط به عنوان ارتباط با مخاطب های اصلی، بلکه برای حمایت و حفاظت از برند سازمان خود با شناسایی تهدیدها استفاده کنند. این مساله همچنین می‌تواند روندها را ارزیابی کند و فرصت‌های استراتژیک بدست دهد. سازمان های آگاه دریافته اند که رسانه اجتماعی با یک توئیت یا عکس از یک اتفاق خاص، باعث بهبود کسب و کار و رسیدگی به انتقادات معقول مشتریان، و ارتباطات و عملکرد کارمندان می شود و به نوعی نشان دهنده پویایی یک سازمان و شرکت است.

 

 مسلما یک سرویس نظارت لحظه ای فضای آنلاین مانند رسانه‌های اجتماعی،پایگاه‌های خبری و وبلاگ‌ها ضروری است و نظارت سنتی و صرفآ با جست‌وجو در موتورهای جست‌وجو نمی‌تواند نتیجه دلخواه را در بر دارد. شما نیازدارید مکالمات یابه اشتراک گذاری‌ها را در اینستاگرام، توئیتر، فیسبوک و سایت های دیگر در مکالمات روزمره افراد دنبال کنید که می تواند بر برند شما اثر گذارد.به همین منظور سیستم پایش رسانه‌ای اخبار رسمی از جمله امکانات جدید پلتفرم «اخبار رسمی» است که به تازگی برای مشترکین اخبار رسمی فراهم شده است تا هیچ چیز را از دست ندهند! مشترکین اخبار رسمی بدین منظور می‌توانند با مشخص کردن کلمات کلیدی موردنظرشان تمام مکالمات،اخبار و صفحاتی که در مورد این کلمات صحبت میکنند را رصد کنند.

 

 

دو مورد برای نظارت هوشیارتر روابط عمومی بر رسانه‌های اجتماعی که نباید فراموش کنید عبارتند از:

 

در انتخاب کلمات کلیدی خلاقیت داشته باشید! نام محصولات، نام شرکت ،نام شرکت رقیب و.... از جمله کلماتی است که می‌توانید استفاده کنید. در اکثر روزها نتایج ممکن است جذاب نباشند. اما روزی که یک ویدیو در اینستاگرام  از راننده‌ی یک شرکت که در حال فحاشی با صدای بلند است  در حالیکه محصول شما را حمل می کند می‌بینید و یا حتی توئیتی که در آن مشتری از خدمات پشتیبانی شما شکایت می‌کند و حتی رونمایی محصول جدید از شرکت رقیب‌تان و به اشتراک گذاشته است از جمله اتفاقاتی است که نباید از دست دهید تا فرصت جبران، قدردانی، و یا عقب نماندن از بازار رقابت را داشته باشید.

 

فقط نگاه نکنید، فعالیت کنید! گفتگوهای عمومی درباره برند خود را دنبال کنید و سپس این هواداران را از نظر جغرافیایی دسته‌بندی کنید. درباره‌ی مکان و خصوصیات ایشان برای توسعه‌ی هدفمند و در تماس بودن بهره‌برداری کنید. نارضایتی یا فرصت های پیشرفت را ثبت کنید. لیستی از مشتریان و مصرف کننده‌ها برای برنامه ریزی و پیام های جزئی و ظریف داشته باشید. به پیام‌های ناراضی جواب دهید و خیالشان را راحت کنید که بزودی مشکل‌شان برطرف می‌شود و یا خدمات‌تان بهبود می‌یابد، همینطور از پیام‌های مثبت تشکر کنید.

شما می‌توانید از سیستم پایش «اخبار رسمی» استفاده کنید فقط کافی است در پلتفرم اخبار رسمی ثبت نام کنید و یا به دفتر روابط عمومی خود وارد شوید.