بازاریابی اینترنتی یکی از سودمندترین تکنیک‌ها در دنیای مدرن امروز است. شما با استفاده از بازاریابی اینترنتی در مدت‌ زمانی کوتاه قادر خواهید بود که به میلیون‌ها انسان در سرتاسر دنیا دسترسی پیدا کنید و پیغام و محصولاتتان را با آن‌ها به اشتراک بگذارید.

فرقی نمی‌کند که فردی خلاق یا تحلیل‌گر باشید، شما با هر روحیه‌ای می‌توانید با داشتن یک سری از مهارت‌ها در حوزه‌ی بازاریابی دیجیتال فعالیت کنید. در ادامه به مهم‌ترین این مهارت‌ها خواهیم پرداخت:

 

۱) سئو

ممکن است حضور سئو در صدر این مهارت‌ها، کمی غیرمنتطره به نظر برسد. برخی مردم ترجیح می‌دهند که فکر کنند دوره‌ی سئو به پایان رسیده است، اما این اشتباه است، چرا که با توجه به الگوریتم‌های درحال تغییر موتورهای جستجو، سئو اگر نسبت به گذشته اهمیت بیشتری نداشته باشد، اهمیتی کمتری ندارد.

به‌خاطر برخی تغییرات در الگوریتم جستجوی گوگل، مهارت‌های سئو نیز تغییر یافته است. به این دلیل تمامی کسب‌وکارها به یک فرد یا یک تیم متخصص در زمینه‌ی سئو نیازمندند که آن‌ها را با دنیای سئو به خوبی پیوند دهد. در‌ واقع شرکت‌ها به افرادی نیاز دارند که اهمیت تولید محتوای ارزشمند را درک کرده و در عین حال به بخش فنی تولید محتوا نیز اشراف داشته باشند.

 

۲) پرداخت به ازای هر کلیک

دومین مهارتی که اخیرا تقاضای زیادی داشته، پرداخت به ازای هر کلیک و یا PPC است. کسب‌وکارهای بسیاری نیز از این طریق سود زیادی داشته‌اند. مشکل کسب‌وکارها این است که نمی‌دانند چگونه می‌توانند به درستی مطمئن شوند که پول آن‌ها بازگشت سرمایه‌ی بالایی تولید خواهد داشت. اینجاست که PPC وارد عمل می‌شود. هدف نهایی PPC این است که به وب‌سایت شرکت‌ها کمک کنند که به وسیله کیفیت بالا و ترافیک زیاد مخاطبان به بهترین رتبه در نتایج جستجوی گوگل دست یابند. کسب این مهارت تاحدودی دشوار است، چرا که باید تسلط زیادی در ریاضی، استراتژی‌های بازاریابی و مسائل تحلیلی داشته باشید.

 

۳) آشنایی با رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌ی اجتماعی یکی از قدرتمندترین ابزارهای دنیای بازاریابی مدرن به شمار می‌رود که با‌ گذشت زمان روزبه‌روز نیاز آن در دنیای بازاریابی و کسب‌وکارها بیشتر حس می‌شود. در حال حاضر نزدیک به یک‌سوم جمعیت جهان از بسترهای مختلف رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. کسب‌وکارها نیز باید از این فرصت بی‌همتای بازاریابی بهره ببرند. با وجود این بسیاری از شرکت‌ها، حتی شرکت‌های حوزه‌ی تکنولوژی‌ قادر به تقسیم‌بندی بسترهای اجتماعی مختلف برای دستیابی به هدفشان نیستند. و اینجاست که نیاز به بازاریابان رسانه‌های اجتماعی احساس می‌شود. این حرفه نیز نیاز به مهارت در زمینه‌های وبلاگ‌نویسی، روانشناسی رنگ، مسائل تحلیلی و بازاریابی بصری دارد. که متخصصان رسانه‌های اجتماعی می‌بایست از این‌ها آگاه باشند.

 

۴) بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی تأثیر بسزایی در موفقیت‌های آنلاین دارد. اگر شما لیست بلندبالایی از ایمیل‌ها دارید و می‌دانید که چگونه آن‌ها را طبقه‌بندی کنید، می‌توانید از این طریق درآمد خوبی برای شرکت خود بدست آورید. شرکت‌ها به افرادی نیاز دارند که به آن‌ها در ایجاد یک لیست ایمیل طولانی و بررسی‌شده کمک کنند و سپس از این لیست در رسیدن به اهداف مختلف بهره گیرند. برای این کار مهارتهای تحلیلی بالایی باید داشته باشید.

 

۵) بازاریابی گوشی‌های همراه

یکی از بهترین مهارت‌ها در زمینه‌ی بازاریابی، بازاریابی گوشی‌های همراه است، که هنوز هم نادیده گرفته می‌شود. در حالی‌که وجه تشابه‌های بسیاری میان بازاریابی دسکتاپی و بازاریابی گوشی‌های همراه وجود دارد، تفاوت‌های کافی نیز میان این دو وجود دارد که بتوان این دو را جدا از هم نام برد. شما باید تفاوت‌های این دو بازاریابی و اهمیت هرکدام را به خوبی درک کنید. همچنین باید جنبه‌های پیچیده‌ی بازاریابی گوشی‌های همراه را همچون پیامک و طراحی تعاملی، به خوبی درک کنید.

یکی از بهترین ویژگی‌های بازاریابی گوشی‌های همراه این است که به شکل قابل توجهی رقابت در این حوزه کمتر از حوزه‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی و سئو است اما اثرات قابل توجهی بر کسب‌وکارها دارد. اگر قادر باشید در این زمینه مهارت کسب کنید از بسیاری دغدغه‌های بازاریابی دیجیتال به دور خواهید بود.

 

۶) مهارت تجریه‌ و تحلیل

یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازاریابی اینترنتی تجزیه‌ و تحلیل است. شما تمام مهارت‌هایی که قبلاً ذکر شد را می‌توانید بیاموزید و استفاده کنید، اما بدون قدرت تحلیل، توانایی انجام کارهای دیگر را نیز نخواهید داشت. در هر کمپین بازاریابی، انجام تست، داده گیری و تحلیل این داده‌ها برای تعیین تأثیرات استراتژی‌های بازاریابی، بسیار ضروری است. و این تنها روش برای بررسی مهارت‌های بازاریابی و موفقیت کسب‌وکار شما خواهد بود.

 

۷) بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوا را می‌توان به عنوان سلطان بازاریابی‌های دیگر نام برد. ما در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم. اگر شما محتوای مختلف و کافی برای بازدیدکنندگان خود ندارید بازی را خواهید باخت. بازاریابی محتوا یکی از ارزشمندترین مهارت‌ها بخصوص برای استارتاپ‌ها به شمار می‌رود.

یکی از بهترین ویژگی‌های بازاریابی محتوا این است که همه‌ی مهارت‌های ذکر شده در این مقاله را در بر دارد و به شکل‌های مختلف می‌تواند میان افراد منتقل شود. اساساً هر مهارتی که در خود تقویت کند در‌ واقع مهارت بازاریابی محتوای شما را تقویت خواهد کرد.

 

۸) اتوماسیون بازاریابی

امروزه شرکت‌ها بیش از هر زمان دیگری به راه‌حل‌های اتوماسیون بازاریابی نیاز دارند. بازاریابی مسیر کم هزینه‌ای نیست. دانستن این‌که چگونه نرم‌افزار و تکنوژی‌ای راه‌اندازی کنید که مسیر را تا حد ممکن برای شما مشخص کند، بسیار ارزشمند است.

با این حال، مهارت در اتوماسیون بازاریابی نیازمند پایه‌ی اطلاعات وسیع و درکی از بسترهای نرم‌افزاری مختلف است. باید یاد بگیرید که چگونه ایمیل، رسانه‌ی اجتماعی و بازاریابی محتوایی خود را بدون تغییرات بودجه به شکل خودکار درآورید.

 

۹) طراحی تجربه‌ی کاربر (UX)

یکی از تعیین کننده‌ترین فاکتورها در موفقیت بازاریابی آنلاین توجه به تجربه‌ی کاربری است. بدین معنی که برای کاربرانی که وارد سایت می‎‌شوند، راحت‌ترین و سریع‌ترین امکانات را ایجاد کنیم.

مشتریان بالقوه دوست دارند که بتوانند توسط محتواهای تولید شده شما به خوبی هدایت شوند، از زیبایی طراحی سایت شما لذت ببرند و از بودن در آن خسته نشوند. با افزایش انتظارات مشتریان مدرن، استفاده از این مهارت بسیار حیاتی شده است.

 

نتیجه‌گیری

بازاریابی دیجیتال یکی از بهترین تکنیک‌ها برای کارآفرینان مدرن است که بتوانند از آن بهره گیرند. اگر بتوانید این مهارت را در خود توسعه دهید، هیچ محدودیتی در دستاوردها و رشد خود نخواهید داشت.

بازاریابی دیجیتال یکی از سودآورترین و مهم‌ترین مهارت‌ها است که شما می‌توانید  بدست آورید. پس سعی کنید تا جای ممکن این مهارت را یادگیرید. هرچند ممکن است در ابتدا برای شما پرهزینه بنظر برسد اما در نهایت تأثیر بسزایی در نتیجه‌ی کارتان خواهد گذاشت.

این مهارت‌ها را در خود توسعه دهید، تا ببینید که کسب‌وکارتان دیگر همچون سابق باقی نخواهد ماند.