فضای تبلیغات دیجیتال همواره در حال تغییر و تحول است. تحول فناوری‌ها و شکل‌گیری پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های جدید رسانه‌های اجتماعی منجر به تغییر چشمگیر رفتار کاربران می‌شود و همین تغییرات در آینده روی مهارت‌های لازم برای تامین نیازها و تاکید بر توجه به مخاطبان اثر خواهند گذاشت. در میان این فضای همواره متغیر، بازاریاب‌ها برای اینکه بدانند چه مهارت‌هایی را باید کسب کرده و به کارمندان یا مشتریان بالقوه‌شان ارائه کنند تا برای آنها جذاب، مطمئن و قادر به تامین نیازهای تجاری به نظر برسند، کار سختی در پیش دارند. این موضوع به ویژه به بازاریاب‌هایی که به‌دنبال شغل هستند مربوط می‌شود. آنها باید بدانند که چه مهارت‌ها و تخصص‌هایی را باید در پروفایل لینکدین خود قرار دهند تا با مهارت‌های مورد نیاز کسب‌وکارها هماهنگ باشند و مطمئن شوند که احتمال دیده شدنشان در میان جست‌وجو را به حداکثر رسانده‌اند.

هیچ‌کس بهتر از لینکدین از این نوع اطلاعات باخبر نیست. آنها با همراهی Hubspot یک کتاب الکترونیکی جدید ساخته‌اند که تخصص‌های مورد بحث در حوزه بازاریابی دیجیتال را دنبال می‌کند و عبارات کلیدی و مهارت‌هایی که بازاریاب‌ها در پروفایل لینکدین خود نوشته‌اند را با آنچه که شرکت‌ها و کارگزاران برای تامین نیازهای کسب‌وکارشان جست‌وجو می‌کنند مطابقت می‌دهد. آنها اطلاعات بسیار زیادی را برای پردازش در اختیار دارند؛ آنقدر که اخیرا در بیانیه‌ای اعلام کردند که لینکدین بیش از 380 میلیون کاربر در سرتاسر جهان دارد، یعنی بزرگترین پایگاه داده حرفه‌ای که تاکنون ایجاد شده است. اگر یک نفر باشد که بتواند راه را در این حوزه به شما نشان دهد، آن نفر لینکدین است.

تخصص دارید؟

راهنمای جدید لینکدین که «کتاب راهنمای مهارت‌های بازاریابی» نام دارد، موضوعات و تغییرات اصلی در عناصر بازاریابی دیجیتال روی پلتفرم‌ها را از سال 2013 تاکنون بیان کرده است. برخی از این موارد شناخت خوبی از نحوه تحول صنعت دیجیتال به شما ارائه می‌کنند، برای مثال:

 

نکات اصلی بدست آمده:

 • بازاریاب‌ها فرصتی دارند تا مهارت‌های بازاریابی که شرکت‌ها به دنبالش هستند را پرورش داده یا در خود ایجاد کنند.
 • SEO/SEM برترین مهارت بازاریابی مورد دلخواه سازمان‌های تبلیغاتی است.
 • بازاریاب‌ها بیش از حد در پروفایل خود روی مهارت‌های رسانه اجتماعی‌شان تاکید و غلو می‌کنند.
 • CMO، مدیر بازاریابی دیجیتال و نماینده برند؛ عناوینی هستند که روز به روز بیشتر و رایج تر می‌شوند و افزایش این عناوین نشان‌دهنده افزایش اهمیت بخش تبلیغات است.
 • با پیچیده‌تر شدن بازاریابی، مدارک تخصصی (از شرکت‌هایی همچون گوگل و HubSpot) نیز مهم‌تر خواهند شد.

 

با توجه به اینکه موضوعات داغ و مورد بحث بیشتر به تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی متمایل هستند، تاکیدی که روی SEO/SEM می‌شود، کمی عجیب به نظر می‌رسد؛ اما باعث می‌شود تفاوت‌های موجود بین موضوعات مورد توجه در صنعت و نیازهای تجاری مشخص شود. این تفاوت نکته سومی را هم مشخص می‌کند؛ اینکه بازاریاب‌ها روی مهارت‌های رسانه اجتماعی‌شان تاکید می‌کنند، در حالی‌که کسب‌وکارها به‌دنبال توانایی‌هایی در حوزه SEO/SEM هستند؛ این نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشت.

افزایش شغل‌های «CMO» و «مدیریت بازاریابی دیجیتال» طبیعی است و از اهمیت روبه رشد بازاریابی دیجیتال و رسانه اجتماعی در روند تجاری مدرن خبر می‌دهد؛ از سوی دیگر تاکید بیشتر روی مدارک تخصص‌ها و مهارت‌ها نیز نشان می‌دهند که کسب‌وکارهای اجتماعی نظم و سازماندهی بهتری به خود می‌گیرند. خوشبختانه شاهدیم که شرکت‌ها از رویکرد قبلی یعنی به‌کارگیری جوان‌ترین افراد داخل آن تجارت برای رسیدگی به امور اجتماعی شرکت فراتر رفته و اکنون به‌دنبال آموزش و مدارک هستند تا مهارت‌های مورد نیاز را مشخص کنند.

این راهنما تفاوت بین مهارت‌هایی که توسط بازاریاب‌ها بیان شده‌اند را با مهارت‌هایی که کسب‌وکارها جست‌وجو می‌کنند نشان می‌دهد. همچنین تفاوت بین آنچه بازاریابان ارائه می‌کنند را با آنچه برندها به‌دنبالش هستند نمایش می‌دهد.

مهارت‌هایی که سازمان‌های تبلیغاتی در سال 2015 می‌خواهند:

 1. بازاریابی SEO/SEM
 2. بازاریابی دیجیتال و آنلاین
 3. مدیریت کمپین تبلیغات
 4. بازاریابی کانالی
 5. بازاریابی ایجاد تقاضا
 6. بازاریابی رسانه اجتماعی
 7. بازاریابی ارتباطات
 8. دیدگاه و بررسی بازار
 9. مدیریت رویداد تبلیغاتی

 

مهارت‌هایی که بازاریاب‌ها واقعا در سال 2015 دارند:

 1. بازاریابی رسانه اجتماعی
 2. بازاریابی دیجیتال و آنلاین
 3. مدیریت رویداد تبلیغاتی
 4. دیدگاه و بررسی بازار
 5. بازاریابی مستقیم و پایگاه داده
 6. بازاریابی SEM/SEO
 7. بازاریابی کانالی
 8. بازاریابی ایجاد تقاضا
 9. مدیریت کمپین تبلیغات

 

این بسیار مهم است، زیرا واقعیت بازار را به ما نشان می‌دهد و نیاز به توجه به حداقل‌ها را در میان انبوه خبرهای رسانه‌های اجتماعی که ممکن است شخصا برای افراد جالب باشند مشخص می‌کند. البته به این معنی نیست که اگر روی توانایی‌هایی که کمتر روی آنها تاکید شده است هرگز موفق نخواهید شد، اما اگر مهارت‌هایتان را در حوزه‌هایی که بیش از سایرین مورد توجه و نیاز هستند توسعه ندهید ممکن است کار را برای خود سخت‌تر کرده و احتمال استخدام شدنتان را کاهش دهید. همچنین باعث می‌شود بازاریاب‌ها نگاهی دوباره به مهارت‌های خود بیندازند، شاید در تمام زمینه‌های لازم تخصص داشته باشید اما روی موارد اشتباه دیگر تاکید کنید. با استفاده از این راهنما می‌توانید پروفایل خود را بازنویسی کنید تا مطمئن شوید بیشترین توجه ممکن را به سوی خود جلب می‌کنید.

توجه داشته باشید که ممکن است مهارت‌های مورد نیاز در بخش‌های مختلف بازار متفاوت باشند.

 

مهارت‌هایی که سازمان‌های تبلیغاتی در حوزه‌های مختلف می‌خواهند:

خدمات مالی

فناوری

 1. بازاریابی SEO/SEM
 2. بازاریابی دیجیتال و آنلاین
 3. مدیریت کمپین تبلیغات
 1. بازاریابی SEO/SEM
 2. بازاریابی دیجیتال و آنلاین
 3. مدیریت کمپین تبلیغات

فروش

آموزش

 1. بازاریابی دیجیتال و آنلاین
 2. بازاریابی SEO/SEM
 3. بازاریابی ارتباطات
 1. مدیریت کمپین تبلیغات
 2. بازاریابی SEO/SEM
 3. بازاریابی کانالی

 

 

پیشرفت محسوس و تضمینی

این راهنما به بازاریاب‌ها نشان می‌دهد که چطور می‌توانند از این اطلاعات در جهت ارتقای پروفایل و خصوصا پروفایل لینکدین خود استفاده کنند تا بهتر بتوانند با نیازهای فضای کار هماهنگ شوند.

بازاریاب‌ها فرصتی عالی در اختیار دارند و می‌توانند در پروفایل لینکدین مهارت‌هایی که دارند و آنچه می‌خواهند را بیان کنند. همچنین می‌توانند آن مهارت‌ها را از طریق استفاده از تجربه فردی اشخاص، دوره‌های مختلف و کسب مدرک و یا ترکیبی از آنها به‌دست آورند. برای مثال، بازاریاب‌ها می‌توانند مهارت‌های SEO را که در حال حاضر در صدر فهرست مهارت‌های مورد نیاز اکثر شرکت‌ها است به‌دست آورند یا روی آنها تاکید داشته باشند.

این راهنما چند راه‌حل فوری هم برای بازاریاب‌ها ارائه می‌کند تا بتوانند دیده شوند و همراه با موضوعات مورد توجه پیش بروند تا بتوانند فرصت‌های بیشتری به‌دست آورند، برای مثال:

اگر یک بازاریاب دیجیتال یا آنلاین هستید (یا شاید هم یک بازاریاب داخلی) و در حال حاضر عبارت «بازاریابی دیجیتال و آنلاین» را در پروفایل لینکدین خود قرار نداده‌اید، این یکی از راه‌حل‌های کوچک و فوری است که می‌تواند شما را به گزینه بهتر و مورد نیازتری در دنیای بازاریابی تبدیل کند.

اینها دیدگاه‌های بسیار مفیدی هستند که می‌توانند تغییر چشمگیری ایجاد کنند، یا حداقل کاری کنند تا بازاریاب‌ها هدفمندتر درباره عبارات بیانگر مهارت‌هایشان و اینکه چگونه می‌خواهند خودشان را نشان دهند فکر کنند. در دنیای جدید اطلاعات اجتماعی ما، دیگر نیازی نیست به حس و غریزه درونی‌مان رجوع کنیم؛ بلکه با توجه کردن به اطلاعاتی که توسط خود کسب‌وکارهای مختلف ارائه و منتشر می‌شوند می‌توانید بهترین راه‌های موجود برای نشان دادن خود به دیگران و همخوانی با نیازهای جهان تجاری در حال تحول را جست‌وجو و کشف کنید. اگر هیچ راه دیگری هم نباشد مطمئن باشید که این راهنمای جدید لینکدین شما را وادار می‌کند به این موضوع فکر کنید و ببینید چطور از این دیدگاه‌ها برای ارتقای موقعیت خود در حوزه کاری و تخصصی‌تان استفاده کنید.