متاسفانه، بیشتر کسب‌وکارها تا زمانی که دیر نشده، به اعتبار آنلاین برند توجه نمی‌کنند. در آن لحظه نیز معمولا در شرایطی ناخوشایند و پرهزینه قرار دارند. بهتر است که کسب‌وکارها قبل از این‌که دیر شود و نوشته‌هایی منفی درباره‌ آن‌ها رسانه‌ها را دربرگیرد دست به کار شوند.

در حالت ایده‌آل، ممکن است از شهرت آنلاین بصورت کلی اجتناب کنید. اما اگر در طوفان چنین حوادثی به دام افتادید، با خواندن این نوشته راهی برای بازیافتن خود خواهید داشت.

 

بخشی از مکالمه باشید

صحبت در رابطه با برندها هرجایی ممکن است اتفاق بیفتد. امروزه بسترهای آنلاین یکی از مهمترین مکان‌ها برای بیان نظر مشتریان در رابطه با شرکت شماست. ممکن است شما هم نظرات مثبت و هم نظرات منفی دریافت کنید. بهترین رویکردی که می‌توانید داشته باشید این است که در این بحث‌ها وارد شوید.

پنهان نشوید. سعی کنید با به اشتراک‌گذاری بازبینی‌های مثبت و به‌روزرسانی‌های موجود درباره محصول و خدمات خود، بحث‌ها را وارد چارچوب دلخواه خود کنید. بگذارید مشتریان شما اینطور تصور کنند که در بازی شبکه‌های آنلاین یک بازیکن مهم هستند. آنها باید حس کنند که شما به آن‌ها و توصیه‌هایشان گوش می‌دهید. این کار نه تنها به مشتریان شما حس اعتماد و رضایت خواهد بخشید بلکه این حس از طریق آنها به کاربران دیگر نیز منتقل شده و شهرت مثبتی برای شما خواهد ساخت.

 

گوش دهید

حتی کسب‌وکارهای بزرگ با تیم‌های بازاریابی آنلاین قدرتمند نیز، زمان و مهارت کافی برای مشاهده‌ی تمامی بحث‌ها درباره‌ی برندشان را ندارند. ابزارهای خودکار به شما در این زمینه کمک خواهند کرد. از این ابزارها برای جمع‌آوری نظرات و داده‌ها درباره‌ی برند خود بهره گیرید، داده‌ها را به شکلی درآورید که به راحتی بتوانید از آنها استفاده کنید، و با درنظر گرفتن تمامی این مسائل، استراتژی‌ برای پاسخ به این نظرات، طراحی کنید که در راستای اهداف سازمانی شما نیز باشد.

اندازه‌ی شرکت شما و وضعیت فعلی شهرت آنلاین، مواردی هستند که در بررسی‌های خود باید به آن‌ها توجه کنید، تا اینکه بدانید چه میزان وقت برای جمع‌آوری اطلاعاتتان نیاز خواهید داشت.

 

در تعاملات خود باهوش باشید

به شکل فردی به نظرات منفی مخاطبان خود در همان لحظه پاسخ ندهید. طرح درستی در این‌باره بریزید و به کارکنان خود نیز بیاموزید که چگونه نظرات منفی را به شکلی مثبت و برنامه‌ریزی شده پاسخ دهند. سعی کنید به اکثر نکات منفی که به شما اشاره شده است پاسخ دهید. نظرات منفی را با نظرات کوبنده‌تر و منفی‌تر پاسخ ندهید. فروتن باشید، سعی کنید با دلیل و برهان مخاطبان خود را قانع کنید که تصورشان اشتباه است و سعی کنید مشکلشان را در حد معقول حل کنید. همچنین سعی کنید جوابهای خود را به صورت عمومی بنویسید تا خوانندگان دیگر نیز از جواب شما استفاده کرده و شاهد رفتار درست شما باشند.

 

همه جا باشید

آیا وب‌سایت شما بروزرسانی شده و برای موتورهای جستجوی بهینه‌سازی شده است؟ آیا وبلاگ‌نویسی می‌کنید؟ اگر جوابتان بله است، آیا فقط در وبلاگ‌ شخصی خود می‌نویسید یا در وب‌سایت شرکت‌تان نیز فعال هستید؟ آیا محتواهایی که می‌نویسید به اندازه‌ی کافی در مورد حوزه‌ی کسب‌وکار شما هست و می‌توانید از این طریق با مخاطبانتان تعامل ایجاد کنید؟

می‌توانید با فعالیت در سایت‌های مختلف، نظرات مثبتی در رابطه با برند و محصولات خود به مخاطبان ارائه دهید و از این طریق مخاطبان بیشتری را با برندتان آشنا کنید. به مسائل سئوی سایت خود اهمیت زیادی قائل باشید، سعی کنید محتواهای تولید شده‌ی شما نزدیک‌ترین مطالب به حیطه‌ی کاری‌تان باشد تا مشتریان درستی را به سمت خود جذب کنید. و از طرفی با بهینه‌سازی سئوی سایت‌تان، رتبه‌ی سایت خود را بالا ببرید.

از طرفی سعی کنید در شبکه‌های اجتماعی بیشترین فعالیت را داشته باشید. در نظر داشته باشید که فعالیت شما به تنهایی نتیجه‌ای نخواهد داشت، بلکه می‌بایست این فعالیت‌ها برنامه‌ریزی شده و در راستای اهداف کسب‌وکارتان باشد.

 

نظرات مثبت را تشویق کنید

سعی کنید تا جای ممکن برای محصولات خود نظرسنجی‌هایی برگزار کرده و نظرات مثبت کاربران را در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کنید. مشتریان خود را با برگزاری مسابقات و کمپین‌ها تشویق کنید که از تجربه‌هایی که با محصولات شما داشته‌اند بنویسند و یا عکس‌های مربوط به آن منتشر کنند. نظرات منفی مخاطبان را در صورت ممکن مورد بررسی قرار دهید و سعی کنید محصولات خود را تا حد ممکن به شکلی مورد پسند بیشتر مخاطبانتان تغییر دهید. با مخاطبان خود صادق باشید و سعی کنید آن‌ها را به مشتریان وفادار خود تبدیل کنید. از این طریق باعث خواهید شد مشتریانتان به شکل غیرمستقیم محصولات شما را تبلیغ کنند و در این مسیر به شما کمک کنند.