مدیریت ارتباط با مشتری – Customer Relationship Management که به اختصار به آن سی آر ام – CRM گفته می‌شود، فرآیندهایی هستند که در یک سازمان برای حفظ و ترغیب کاربران و مشتریان بکار گرفته می‌شوند.

برخلاف نظر خیلی‌ها، سی آر ام فقط مناسب متخصصان فروش نیست. سی آر ام یک ارتباط مدیریتی است که بدرد افرادی می‌خورد که نیاز به بازاریابی و روابط عمومی دارند. درواقع روابط عمومی، موفقیت خود را از حفظ ارتباطات خود کسب می‌کند. اگر فضای کاری متخصصان روابط عمومی را دیده باشید، متوجه یادداشت‌ها و برگه نوشته‌های متعددی خواهید شد که همه را گیج و مبهوت کرده است، اما روابط عمومی که از برنامه سی آر ام استفاده می‌کند سازمان‌دهی خوب و موفقی در کارها دارد. پس بهتر است برای کسب نتیجه بهتر از این ابزار استفاده کنید. در ادامه این نوشته مزایای استفاده از سی آر ام در کار را برای شما برمی‌شمریم:

 

1 – مدیریت ارتباطات و مخاطبان

تمام راه‎‌های ارتباطی خود با مشتریان و مخاطبان را وارد سی آر ام کنید. با این کار می‌توانید مخاطبان خود را همگی در یک‌جا بصورت مرتب داشته باشید. اگر نیاز به یافتن فردی داشته باشید به‌راحتی فرد مورد نظر خود را در این سیستم خواهید یافت.

 

2 – ارتباطات رسانه‌ای خود را دنبال کنید

با استفاده از سی آر ام می‌توانید متوجه شوید چه کسانی ایمیل‌های شما را باز کرده‌اند، سایت شما را دیده‌اند و رفتار آنها را بررسی کنید. یک برنامه یکپارچه سی آر ام با بازاریابی به شما قدرت بررسی و تحلیل فعالیت‌های بازاریابی را به شما خواهد داد. به عنوان مثال اگر شما ایمیلی را ارسال کرده‌اید که مخاطب آن را باز نکرده، می‌توانید متوجه این مساله شده و مضمون، تیتر و یا هرآن‌چه که لازم است را تغییر دهید تا مشتری ایمیل‌های ارسالی بعدی را باز کند.

 

3 – کارهای خود را زمان‌بندی کنید

دنبال کردن کارهای مربوط به مخاطبان بدون یک برنامه منسجم کار دشواری است. داشتن برنامه‌ریزی باعث می‌شود زمان بیشتری برای کارهای دیگر داشته باشید. همچنین می‌توانید با استفاده از اعلان های سی آر ام به سرعت از فعالیت‌های شخص مورد نظر باخبر شوید.

 

4 – برچسب بزنید

به خبرنگاران، بلاگرها، گزارشگران و افراد مورد نظر خود برچسب سازمان‌ها و یا فعالیت‌هایشان را بزنید تا در صورت نیاز به سرعت بتوانید آنها را بیابید.

 

5 – ارتباطات حرفه‌ای خود را افزایش دهید

سی آر ام به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دقیق‌تر و بهتری در مورد ارتباطات خود جمع‌آوری کنید. هرچه اطلاعات بیشتری داشته باشید، بهتر آنها را شناخته و ارتباط برقرار می‌کنید. ارتباطات پایه روابط عمومی است، پس برای داشتن روابط عمومی خوب باید ارتباطات جدیدی بیابید و آنها را حفظ کنید.