امروزه با گسترش استفاده از تلفن همراه و رشد تجارت الکترونیک، رسانه های اجتماعی به ابزاری قوی برای کمک به رشد و موفقیت کسب وکارها تبدیل شده‌اند. بنابراین به محتوایی قوی با استراتژی درست نیازمند هستند تا نیازهای جامعه امروزی را برطرف کنند.

گری واینرچوک - Gary Vaynerchuk یکی از سرمایه‌گذاران بزرگ در حوزه های مختلف، نویسنده کتاب‌های پرفروش و یکی از شناخته شده‌ترین و موفق‌ترین بازاریابان جهان، برای موفقیت در رسانه های اجتماعی توصیه‌های مختلفی به صاحبان کسب و کار و تولیدکنندگان محتوا دارد.

در این مطلب به بررسی سه اصل مهم موفقیت در رسانه های اجتماعی از زبان گری می پردازیم:

 

۱) بدرستی با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید

 

به اعتقاد گری واینرچوک:

 

رمز موفقیت شما در رسانه های اجتماعی و دستیابی به یک چشم‌انداز دیجیتالی صحیح (بین سال‌ها ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸) شناخت مخاطبان و درک نحوه‌ی برقراری ارتباط با آن‌هاست.

 

صاحبان کسب‌وکارها به جای انتشار هر نوع محتوایی(پادکست، ویدیو، اینفوگرافیک و ...) در بسترهای مختلف، باید مهارت‌های خود را سنجیده و ببینند کدام نوع محتوا متناسب با مهارت‌های آن‌ها است، بعد از آن باید کارهای لازم را انجام دهند. در این راستا سوالات زیر را از خود بپرسید:

آیا صدای شما برای ضبط پادکست به اندازه‌ی کافی خوب هست؟ آیا تجهیزات لازم را برای تولید ویدیوهای ارزشمند دارید؟ آیا شما یک نویسنده‌ی فوق‌العاده و باارزش هستید؟

کاملاً واضح است که پس از پاسخ به سوالات بالا و درک درست از وضعیت، باید بر روی آن سرمایه‌گذاری کنید و بهترین محتواها را تولید کنید.

با داشتن یک استراتژی مناسب برای پست‌های شبکه‌های اجتماعی به مرور شاهد افزایش کیفیت پست‌های خود خواهید بود.

 

۲) برای مخاطبان‌تان محتوا تولید کنید، نه برای خودتان!

 

بهترین زمان برای رشد و موفقیت زمانی است که محتوای موجود در رسانه‌های اجتماعی شما به ثمر نشسته و مخاطبان‌تان افزایش یابند. البته توجه داشته باشید که در این مرحله احتمال اشتباه نیز افزایش می‌یابد.

تمرکز روی استراتژی و پیام برند خود را فراموش نکنید.

به عنوان مثال اگر در زمینه‌ی تولید و پخش لوازم آرایشی و بهداشتی فعالیت دارید و به کمک ویدئوهای آرایشی موجود در یوتیوب محبوبیت خود را به دست آوردید، بهتر است روی همین کار تمرکز کنید. و اگر در زمینه‌ی فروش لوازم خانگی فعالیت دارید و کار خود را به کمک عکس‌های موجود در اینستاگرام پیش می‌برید بهتر است همین روال را ادامه دهید.

به یاد داشته باشید که مردم در رسانه های اجتماعی بیشتر به‌دنبال علاقمندی‌های خود هستند نه چیزهایی که شما فکر می‌کنید جذاب‌اند. از انتشار محتواهای وسوسه‌کننده که تنها باعث جلب توجه مردم به سمت شبکه‌های اجتماعی شما می شوند خودداری کنید.

  • مخاطبان‌تان را بشناسید
  • چیزهایی را که دوست دارند کشف کنید
  • یک رابطه‌ی منطقی بین خواسته‌های آن‌ها و برند خود ایجاد کنید
  • برای جلب رضایت آن‌ها تلاش کنید

 

۳) برای هر رسانه‌ی اجتماعی محتوای متناسب را تهیه کنید

 

واینرچوک همواره بر این موضوع تاکید دارد که صاحبان کسب و کار باید محتوای خود را متناسب با رسانه‌ی اجتماعی که در آن فعالیت می‌کنند تولید کنند. در ادامه محتوای پیشنهادی وی را برای هر یک از رسانه های اجتماعی با هم می‌بینیم:

 

  • اینستاگرام بستری برای تصاویر است، تصاویر زیبا و الهام‌بخش مناسب‌ترین گزینه برای این بستر هستند.
  • برای فیسبوک هر نوع محتوایی مناسب است.
  • نقل‌قول‌ها و لینک مطالب در توییتر بازخوردهای خوبی دارند.
  • تلگرام بستری مناسب برای نقل قول‌ها و جملات الهام‌بخش است.
  • اینفوگرافیک‌ها در پینترست کارایی دارند.
  • گیف‌ها یا انیمیشن‌های کوتاه در تامبلر مورد توجه خواهند گرفت.

 

درک تفاوت‌های ظریف موجود در رسانه‌های اجتماعی مختلف به شما کمک می‌کند که محتوایی کاربر پسند را در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کرده و مخاطبان خود را راضی نگه دارید.

به یاد داشته باشید که برای موفقیت در رسانه‌های اجتماعی باید درک کنید که کاربر هنگام حضور در این رسانه‌ها به دنبال چه چیزی است و به کمک مهندسی معکوس محتوای مورد نیاز آن‌ها را برای‌شان ایجاد کنید و از تمام استعداد و توانایی خود در جهت از بین بردن مشکلات احتمالی بهره ببرید.