رهبری کارآفرینی، یک دارایی است که در دنیای تجارت درخواست های زیادی دارد، و ارزشش به قدری است که متخصصان را مشتاق به صنعت روابط عمومی می‌کند. شغل متخصصان روابط عمومی امروزه هم  وابسته به چند رشته‌ی علمی و هم تجارت محور است، بنابراین، نیازمند مهارت‌های کارآفرینی ضروری است.

 

رهبری کارآفرینی، یک دارایی است که در دنیای تجارت درخواست های زیادی دارد، و ارزشش به قدری است که متخصصان را مشتاق به صنعت روابط عمومی می‌کند. شغل متخصصان روابط عمومی امروزه هم  وابسته به چند رشته‌ی علمی و هم تجارت محور است، بنابراین، نیازمند مهارت‌های کارآفرینی ضروری است. متخصصان روابط عمومی همیشه باید به یاد داشته باشند که رهبران خوب در محیط‌های سازمانی و شرکتی مسئولیتی فراتر از صرفا ترویج سرویس گیرنده دارند. درواقع، آنها باید هر عاملی را که ممکن است به طور کلی بر تجارت، تیم مربوطه آنها، و خودشان به عنوان رهبر رهبران نفوذ داشته باشد را در نظر بگیرند.

 

متخصصان روابط عمومی برای اینکه به عنوان کارآفرین رشد کنند باید استراتژی‌های توسعه‌ی کسب و کار، از جمله ترویج فرهنگ نوآوری، پرورش تیزهوشی در تصمیم گیری، تسلط بر مهارت های ارتباطی پیچیده و مذاکره‌ی سمت سرویس گیرنده ، آموزش متخصصان روابط عمومی در حال ظهور از طریق مربیگری، و ترویج این صنعت به عنوان یک کل را فرا بگیرند.

 

یک رهبر کارآفرینی دارای بصیرت است. Entrepreneur Online اظهار دارد رهبران موفق می دانند می‌خواهند به کجا بروند و در آنجا چه چیزی را باید به دست آورند. در دنیای روابط عمومی، تفکر رو به جلو، برای اکثر زمینه های کاری امری بنیادی است، همانطور که هدف نهایی هر سازمان مشتری مداری این است که در بالاترین رده‌ی صنعت خود قرار بگیرد. استراتژی‌های نوآورانه‌ی روابط عمومی وارد بازی می شوند و ایفای نقش می کنند.

 

متخصصان روابط عمومی نباید ترسو باشند زیرا آنها هر مشتری را به سطح بالاتری از تفکر استراتژیک و اجرای خلاق ایده های بازاریابی سوق می دهند. هدف قراردادن مخاطب درست در مسیر درست، قرار داشتن در برترین روندها یک دارایی ضروری برای کارآفرینان روابط عمومی است. رهبر روابط عمومی فردی است که فرهنگ یک سازمان نوآور را در میان همکاران تقویت می نماید، در حالی که همزمان به تشویق تفکر تازه و نو برای الهام بخشیدن به مشتریان می پردازد، و به آنها در فرایند پیشرفت در بازارهای بزرگ تر ملی و جهانی کمک می‌نماید.

 

همانطور که کارآفرینان خاطر نشان کرده اند، متفکران خلاق دارای ویژگی و استعدادهای مشترک هستند. در درجه اول، آنها به دنبال الگوهایی هستند که در سنجش یا پیش‌بینی فرصت‌های بالقوه‌ی کسب و کار کمک می‌کنند، همچنین شناسایی و برطرف کردن مشکلات قبل از اینکه این مشکلات بوجود آیند. متخصصان روابط عمومی ابتدا از طریق پیش‌بینی تغییرات به توسعه‌ی تیزهوشی کسب و کار می پردازند. نوآوری نه تنها منجر به بهترین محصول می‌شود، بلکه همچنین منجر به بهترین روند نیز می شود. از نظر روابط عمومی، این روند برابر با درک زمینه‌ای در یک صنعت مشخص می‌باشد، در حالی که شیوه‌ی پیشرفت فعالانه‌ی آن را از طریق ارتباطات، بازاریابی و فروش استراتژی سازی می‌کند.

 

ثبت نام در اخبار رسمی

 

انستیتو روابط عمومی یک بررسی با مدیران اجرایی سطح C و متخصصان روابط عمومی انجام داد که 85% از پاسخ دهندگان نشان دادند که برای متخصصان روابط عمومی سابقه‌‌ای کامل و عمیق در آموزش کسب و کار داشته باشند و در دنیای واقعی آن را بکار برند بسیار حائز اهمیت است. آقای مارک بین،یکی از کارآفرینان این حوزه نیز اظهار دارد که تسلط کسب و کار برای ارتباط برقرار کننده‌ها در تمام سطوح یک اصل است. این دانش و تیزهوشی تجاری اغلب موارد یک عامل نادیده گرفته شده در روابط عمومی است، اما قطعا برای متخصصان روابط عمومی که سازمان‌هایشان از نظر استراتژیکی در سال 2016 رشد می کنند حیاتی و ضروری است.

 

اینکه متخصصان روابط عمومی باید در همه ی زمینه‌ها و حوزه‌ها و رشته‌ها دارای مهارت های متعدد باشند بیش از پیش دارای اهمیت است، همانطور که این حوزه در یک مبنی هفت روز هفته بیست و چهار ساعت دیجیتالی، اجتماعی، چاپی و برنامه‌ی رادیو تلویزیونی توسعه می یابد. یک رهبر روابط عمومی کارآفرین همیشه در حال یادگیری است.

 

یکی از مشهورترین کارآفرینان دنیا و متخصص روابط عمومی حرفه ای، ریچارد برانسون، الگو و سرمشقی برای کارآفرینان در صنعت کنونی روابط عمومی است. وی سابقا گفت، یک داستان خوب از روابط عمومی بی‌نهایت تاثیرگذارتر از یک تبلیغ در صفحه اول است، این گفته‌ی ریچارد برانسون من رو یاد مقاله «رشد رپرتاژآگهی تهدید یا فرصت؟!» انداخت که همکارم خانم پائیز قبلآ برای شما نوشته بودن و در وبلاگ «اخبار رسمی» منتشر شده است. مهارت‌های مرتبط با سرویس گیرنده تا حد زیادی در موفقیت وی در کسب و کار سهیم بوده‌اند. برانسون روزگاری به مشتریان Virgin Atlantic زمانی که از از پرواز پیاده میشدند پیشنهاد می داد سوار ماشین لیموزین شوند و از آنها می پرسید نظرشان در مورد این تجربه چیست و چگونه ممکن است این کار بهبود یابد. این یک راه عالی برای دریافت بازخورد و ایجاد یک داستان قابل اشتراک گذاری و مثبت در مورد روابط عمومی برای کل شرکت بود.

 

به عنوان یک کارآفرین تاکتیک‌های وی همیشه روابط عمومی محور هستند. در مقابل، متخصصان روابط عمومی می‌توانند از این شیوه‌ی وی در مورد توسعه‌ی خلاقانه‌ی کسب و کار چیزهای زیادی بیاموزند. Media Buzz اظهار دارد که روابط مشتری زمانی در موفق‌ترین حالت است که مشتریان متوجه باشند و ببینند متخصصان روابط عمومی به عنوان شرکای تجاری استراتژیک آنها انتخاب شده‌اند.

 

کارآفرینان قوی ارزش استعدادهای جدید را درک می‌کنند. فوربس در مقاله‌ای بصیرت ویژگی ضروری برای رهبری کارآفرینانه است. همانطور که متخصصان روابط عمومی کسب و کارشان را توسعه و رشد می‌دهند، از اعضای جوان‌تر تیم نیز کمک کسب می‌کنند. ایجاد روحیه‌ی بالا درون سازمان برای موفقیت کل تیم بسیار مهم است. به منظور بهینه سازی بهره وری، رهبران روابط عمومی باید از مربیگری استفاده نمایند تا بهره وری سازمان را افزایش داده و رشد مدیریت شده را همراه با نتایج بهتر کنند.

 

بر اساس نشریه Harvard Business Review ، مربیگری قوی نه تنها به نفع شخص آموزش گیرنده و مشاوره گیرنده است بلکه همچنین بهره‌وری را افزایش می دهد. رهبران روابط عمومی خردمند می‌دانند چگونه محیطی مشوق را برای تیم‌شان ایجاد کنند تا به پیروزی برسند، و انها می خواهند هرچه که یاد گرفتند را به این رهبران آتی کسب و کار منتقل کنند و یاد دهند.

 

برای مثال، مهارت‌های مدیریت زمان در صنعت روابط عمومی برای حفظ روابط موفق با مشتریان بسیار حیاتی است. یک دارایی اصلی برای هر رهبر کارآفرینی، حفظ تعادل بین موعدهای مقرر متعدد و همزمان حفظ تعادل بین خواسته‌ها است که نوعی از هنر است.  متخصصان با تجربه‌ی روابط عمومی با محیط سریع صنعت رسانه آشنا و راحت هستند. اما مربیان خوب روابط عمومی به متخصصان جوان‌تر یاد خواهند داد چگونه زمان خود را مدیریت نمایند و آن را ماهرانه برای روال کاری متخصصان بسیار موفق روابط عمومی تنظیم نمایند.

 

در همین حین، مکالمات تک به تک و سرمایه گذاری زمان به مربیان کمک می نماید تا به بهترین نحو متوجه شوند چگونه به کارکنان کمک کنند تا وظایفشان را سریع‌تر انجام دهند، و مفهوم اولویت و تعهد را افزایش دهند. نشریه Harvard Business Review همچنین خاطر نشان می کند که ارائه ی استقلال می تواند اعتماد به نفس کارکنان را بالا ببرد، همانطور که کارکنان مورد اعتمادبرای انجام کار خوب باانگیزه‌تر هستند زیرا آنها معتقد اند آنها به کلیت تیم سازمان روابط عمومی ارزش می افزایند. ایجاد مثالی برای استعداد روابط عمومی به منظور بررسی فردی و نه تنها بررسی آن لاین یک گام بزرگ است.

 

در دوره ای که انتظارات از متخصصان روابط عمومی در این صنعت افزایش یافته است، ادغام رهبری کارآفرینی با کارشان اعتبار سمت سرویس گیرنده را افزایش می‌دهد. اکنون زمان برای سازمان‌های روابط عمومی فرا رسیده تا استراتژی‌هایشان را بررسی کنند و تغییراتی را از یک دیدگاه تجاری ترتیب دهند، زمانی که معیارها مهم‌تر از همیشه هستند. تنها متخصصان مصمم و انعطاف پذیر می توانند در این زمینه‌ی چالش برانگیز در جایگاه خود باقی بمانند.