اهمیت بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی برای رشد کسب و کارها بر کسی پوشیده نیست. امروزه رسانه‌های اجتماعی یکی از کانال‌های ارتباطی کسب و کارها هستند که اهمیت آن‌ها با گذشت زمان بیش از پیش احساس می‌شود.

اما متاسفانه بسیاری از برندها هنوز شیوه‌های صحیح برقراری ارتباط با مخاطبان خود را از طریق رسانه‌های اجتماعی نمی‌دانند. از این رو سعی کرده‌ایم در این مطلب بایدها و نبایدهای شبکه‌های اجتماعی را که به رشد و توسعه برندها کمک می‌کنند، بررسی کنیم.

 

باید: انتخاب کانال‌های اجتماعی صحیح

 

به طور متوسط کاربران رسانه‌های اجتماعی در ۵ شبکه‌ی اجتماعی مختلف فعالیت دارند. اما این بدان معنا نیست که کسب و کارها هم باید در تمام رسانه‌های اجتماعی فعالیت کنند، بلکه کسب و کارها باید پس از بررسی کانال‌های اجتماعی مختلف کانالی را انتخاب کنند که کاربران بیشترین زمان را در آن سپری می‌کنند.

هر چند ممکن است در ابتدای هر کسب و کار کانال‌های متنوعی برای به اشتراک‌گذاری محتواهای مختلف مورد استفاده قرار گیرند، اما در نهایت کافیست دو کانال که بیشترین تاثیرگذاری را دارند انتخاب شوند.

 

نباید: انتشار محتوای نامناسب هر کانال اجتماعی

 

به یاد داشته باشید که هدف نهایی از فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی برای هر کسب و کار دستیابی به موفقیت و فروش بیشتر است. بنابراین باید از انتشار محتوای نامناسب در شبکه‌های مختلف اجتناب کنید و پست‌های مناسبی را بر اساس رسانه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید به اشتراک بگذارید. به عنوان مثال استفاده از هشتگ مناسب در توییتر و اینستاگرام اهمیت بسیاری دارد. از سوی دیگر فیس‌بوک و اینستاگرام بهترین بستر برای انتشار ویدئو و تصاویر هستند.

 

باید: استفاده از جلوه‌های بصری

 

استفاده از جلوه‌های بصری مثل عکس، ویدئو و تصاویر گرافیکی در محتوای شبکه های اجتماعی احتمال تاثیرگذاری آن را افزایش می‌دهد. جلوه‌های بصری چندین برابر بیشتر از سایر انواع محتوا به اشتراک گذاشته می‌شوند. استفاده از عکس نوشته‌ها و تصاویر با کیفیت سبب می‌شود مخاطبان بیشتری این پست‌ها را به اشتراک بگذارند و همین به نوبه‌ی خود می‌تواند بازاریابی موفقی را برای هر کسب و کار رقم بزند.

 

نباید: استفاده از محتوای یکنواخت و تکراری

 

انتشار پست‌های تکراری سبب از دست دادن توجه مخاطبان شبکه های اجتماعی می‌شود. از دید مشتریان برخی از پست‌های شبکه های اجتماعی که بیشتر توجه آن‌ها را جلب می‌کند دارای سه ویژگی مهم زیر هستند:

  • تعامل بیشتر با مخاطبان
  • پست‌های مربوط به ارتباط با برند
  • به اشتراک گذاری مطالب جدید و متنوع

پیروی از روال‌های معمول تولید محتوا برای شبکه های اجتماعی باعث خسته کننده شدن این شبکه‌ها می‌شود. در ادامه مواردی که از خسته‌کننده شدن محتوای رسانه‌های اجتماعی جلوگیری می‌کنند را نام می‌بریم.

  • مطالب آموزنده
  • معرفی یک شخصیت معروف از کسب و کارهای مرتبط
  • مطلبی که چگونگی انجام کاری را به طور کامل توضیح می‌دهد
  • برگزاری مسابقات شبکه‌های اجتماعی
  • مطالب طنز
  • مطالب مفید و تاثیرگذار

محتوای متفاوت و متنوع می‌تواند سبب الهام‌بخشی و تعامل بیشتر شما با مشتریانتان شود.

 

باید: انتشار پست‌ها در زمان مطلوب

 

با ظهور شبکه‌های اجتماعی فعالیت رسانه‌های اجتماعی اهمیت بسیاری یافته است. البته نکته مهم در این زمینه‌ها به اشتراک‌گذاری پست‌های مربوط به برندها در زمان مناسب است. در صورتی که تاریخ انقضای پستی بگذرد دیگر به اشتراک گذاری آن کمکی به رشد برند نخواهد کرد.

این نکته را فراموش نکنید که تعامل بیشتر با مخاطبان و انتشار پست‌ها در زمان مناسب می‌تواند کمک به سزایی در رشد و توسعه برند شما داشته باشد.

 

نباید: ایجاد اسپم در خوراک خبری کاربران

 

در سال  ۲۰۱۴ فیس‌بوک اعلام کرد باید هرزنامه‌های خوراک خبری برندها از محتوای شبکه‌های اجتماعی حذف شوند. بسیاری از برندها اشتباهات بسیاری را در به اشتراک‌گذاری محتوای شبکه‌های اجتماعی خود مرتکب می‌شوند. یکی از این اشتباهات رایج به اشتراک‌گذاری محتوای تکراری است. برندها به منظور بهبود روند فعالیت شبکه‌های اجتماعی خود باید محتوای ناب و منحصر به فردی در این رسانه‌ها منتشر کنند.

استفاده از لینک‌های فریبنده و محتواهای کم ارزش می‌تواند وجهه برند شما را خراب کرده و یا آن را بی‌ارزش جلوه دهد.