یکی از عوامل اساسی برای موفقیت، انگیزه است که کارآفرینان به آن نیازمندند. اما انگیزه چگونه می‌تواند همیشه عامل حرکتی شما باشد؟ راهنمایی‌های این مقاله می‌تواند به شما در این‌باره کمک کند.

برای موفقیت به عنوان یک کارآفرین، باید باانگیزه باشید. برای داشتن طرز فکر انگیزشی باید عادات روزانه‌ای را که برای شما الهام بخش هستند و باعث تجدید روحیه شما می‌شوند و کمک می‌کنند که در شرایط سخت دوام بیاورید، دنبال کنید. این چند عادت انگیزشی کارآفرینان موفق، بهره‌وری کسب‌وکارتان را بالا خواهند برد و شما را به انسانی با آستانه تحمل بالا بدل می‌کنند.

 

بیانیه‌ی ماموریت بنویسید

 

منظور از بیانیه ماموریت، ماموریت و هدفی است که یک شرکت و مجموعه بدنبال محقق کردن آن است. بیانیه‌ی ماموریت برای شما و کارکنان‌تان این امکان را فراهم می‌کند که با یک هدف مشخص و در یک چارچوب، عملکرد خود را بالا برده و انگیزه‌ی بیشتری داشته باشید. این متن باید هرچه زودتر و پیش از هر کاری آماده شود و به سوالات زیر پاسخ دهد:

 • چه کار کنیم؟
 • چطور آن را انجام دهیم؟
 • برای چه کسی/کسانی این کار را انجام دهیم؟
 • چه مزایایی برای ما می‌تواند داشته باشد؟

 

الهام‌بخش باشید

 

برای افزایش انگیزه‌ی خود و حفظ آن در طول زمان، روزانه فعالیت‌های الهام‌بخشی را در نظر بگیرید، تا بتوانید قدرت لازم برای ادامه فعالیت خود را داشته باشید.

مراقبه به مدت ۱۵ دقیقه هر روز صبح، باعث می‌شود بدن و ذهن خود را در کارهای روزمره به آرامش نسبی برسانید. اگر اهل مراقبه نیستید، روز خود را با تماشای یک ویدئوی انگیزشی کوتاه همچون ویدئوهای TED شروع کنید، این گونه ویدیوها می توانند الهام‌بخش شما باشند. حداقل از یک نقل قول تاثیرگذار برای این کار استفاده کنید، تا روز خود را با یک حس مثبت آغاز کنید.

 

منظم و سازمان‌یافته باشید

 

تکنیک پومودورو - Pomodoro Technique یکی از موثرترین روش ها برای مدیریت زمان حرفه‌ای و سازمان یافته ماندن است. این روش ساده به شما کمک می کند به کاری که درحال انجام دادنش هستید توجه کنید و دیگر کارهای متفرقه را از ذهن خود پاک کنید. کارهای خود را به بازه‌های زمانی ۳۰ دقیقه‌ای که پومودورو نامیده می‌شوند تقسیم کنید که شامل ۲۵ دقیقه کار بدون وقفه و ۵ دقیقه استراحت کوتاه است. برای پومودوروی چهارم، زمان استراحت خود را به ۱۵ دقیقه افزایش دهید. شما می‌توانید هر کاری که دوست دارید در زمان‌های استراحت خود انجام دهید، اما اگر این کار را مرتب و طبق زمان بندی انجام ندهید پومودورو به حساب نمی آید.

این روش کمک می کند تا کارهای زیادی را با مدیریت بهتر انجام دهید و بهره وری خود را افزایش دهید و از کار کردن کمتر خسته شوید. شما از نتیجه‌ی این روش شگفت زده خواهید شد. برنامه های مختلف پومودورو مناسب برای دسکتاپ و موبایل وجود دارند که زمان شما را برای انجام کارهای روزانه  مدیریت می کنند و در نهایت در آخر روز شما را آنالیز می کنند.

 

انرژی‌های منفی را دور کنید

 

بهترین راه برای مبارزه با انرژی منفی تبدیل آن‌ها به راه‌حل‌های مثبت است. آیا نگران اجاره بهای ماه بعد هستید؟ ترس‌تان را به یک محرک مثبت تبدیل کنید و به فکر رونق دادن کسب و کارتان باشید. دیگر راه‌های مبارزه با انرژی منفی عبارتند از:

 • به جای چالش‌ها به دنبال فرصت‌ها باشید.
 • با یک موزیک خوب و یک کتاب نشاط بخش به خودتان انرژی مثبت تزریق کنید.
 • بر روی تصاویر مثبت تمرکز کنید.
 • اطراف خود را با افراد مثبت‌اندیش پر کنید.
 • به محیط خارج اجازه ندهید به راحتی ذهن شما را تحت تاثیر قرار دهد.

همیشه در نظر داشته باشید که اگرچه ما نمی‌توانیم رخدادهای محیط پیرامون‌مان را کنترل کنیم، اما قادر به کنترل عکس‌العمل خودمان نسبت به این وقایع هستیم و مجموع اتفاقات و عکس‌العمل‌های ماست که خروجی احساسات ما را کنترل خواهد کرد.

 

اجتماعی شوید

 

گذراندن زمان با دوستان و خانواده برای شما زمانی را در اختیار‌تان قرار می‌دهد که باعث انگیزش و پشتیبانی‌ مثبت در شما خواهد شد و ذهن‌تان را آزاد خواهد ساخت. این کار را با خاموش کردن گوشی‌های خود و دوری از شبکه‌های اجتماعی و دنیای مجازی انجام دهید تا یک زمان واقعی را با دوستان و خانواده‌تان بگذرانید.

شرکت در سمینارها و کنفرانس‌ها نیز نه تنها باعث اجتماعی شدن شما می شود بلکه می‌توانید به اطلاعات زیادی نیز دست یابید. از طرفی روابط اجتماعی در محل کار نیز، شرایط کاری را برای شما لذت بخش‌تر کرده و به شما انرژی بیشتری می‌دهد.

 

اندام خود را متناسب و سالم نگه دارید

 

عقل سالم در بدن سالم است. بسیار ساده است که در میان کارهای روزانه خود ورزش کردن و خوردن غذاها و میان وعده‌های سالم را بگنجانید. مطمئن باشید که این کار تاثیر فوق‌العاده زیادی در کارکرد ذهن شما و بهره‌وری‌تان خواهد گذاشت.

صبح‌ها کمی زودتر از خواب برخیزید و باتری خود را با کمی مراقبه شارژ کنید، به پیاده‌روی بروید یا بدوید. سعی کنید غذاهایی که در طول روز می‌خورید طبق رژیم‌های غذایی سالم مدیریت کنید تا بدنی سالم داشته باشید.

 

استراحت کافی داشته باشید

 

میزان خواب کافی و طبیعی که به بزرگسالان توصیه می‌شود ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه است. ممکن است شما دچار کمبودخواب باشید اگر:

 • برای بیدار شدن نیاز به یک ساعت زنگ دار داشته باشید.
 • بر روی دکمه Snooze تکیه کنید.
 • در بعد از ظهر احساس تنبلی کنید.
 • بعد از خوردن یا رانندگی احساس کسالت کنید.
 • سعی کنید در تعطیلات آخر هفته از خواب کافی بگذرید.
 • مقابل تلویزیون به خواب روید.

اثرات کم خوابی مزمن شامل فقدان انگیزه، عدم توانایی مقابله با استرس، تحریک پذیری، کاهش خلاقیت و مهارت‌های حل مسئله، و مشکلات حافظه و تمرکز خواهد بود.

بنابراین مطمئن شوید که به اندازه‌ی کافی استراحت کرده‌اید و برای آن برنامه‌ریزی می‌کنید.

 

بین کار و زندگی خود تعادل برقرار کنید

 

برقراری تعادل بین کار و زندگی به معنای اولویت‌دهی بین جاه‌طلبی‌های کار خود و اهداف شیوه زندگی‌تان است، توجه بیش از اندازه به هرکدام از این‌ها ممکن است به نوعی باعث بیماری درونی در شما شود.

بازده بالاهنگامی برای شما رخ خواهد داد که هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی سالم باشید. کار بیش از اندازه ممکن است موجب استرس و اختلالات عصبی در شما شود، که نتایج خوبی در پی نخواهد داشت.

نگاهی به اولویت‌های خود بیندازید و آن‌ها را از پراهمیت ترین به کم اهمیت‌ترین لیست کنید. آیا شما از تفریحات و ورزش خود بخاطر کارتان می‌گذرید؟ یک لیست سالم و سلامت با خانواده شروع شده و با کار و امور مادی خاتمه می‌یابد. توجه داشته باشید که کار هوشمندانه نسبت به سخت کار کردن دوام بیشتری دارد.

 

برنامه‌ریزی را از شب قبل شروع کنید

 

یکی از موفق‌ترین کارآفرینان تاریخ، بنجامین فرانکلین، هر روز صبح از خود می پرسید: امروز بهتر است چه کار کنم؟ همان‌طور در آخر شب نیز از خود می پرسید: امروز چه کار خوبی انجام دادم؟ فعالیت های روزانه‌ی خود را مرور کنید تا موفقیت‌های خود را جشن گرفته و کاستی‌های خود را جبران کنید. سه اولویت برای روز بعدی خود بنویسید و آن را روی دفتر میز خود بگذارید. سپس کارهایی را که به تمرکز کمتری نیاز دارد، اول صبح و هنگامی‌که بی‌حوصله‌اید، انجام دهید.

 

کارآفرینی چالش‌های زیادی دارد اما فوق‌العاده باارزش است، مخصوصا هنگامی‌که شما عادات انگیزشی را در زندگی روزانه خود وارد کنید. بر روی شروع یک کار تمرکز کنید و پس از این‌ که تسلط کافی پیدا کردید، آن را پیاده‌سازی کنید. این عادات ساده شما را به زندگی‌ای همچون زندگی یک کارآفرین استثنایی سوق می‌دهد و به طور مستقیم روی بهره‌وری و رضایت خاطر شما اثر می گذارد.

 

شما به چه میزان این عادات را رعایت می کنید؟ آیا فکر می‌کنید رعایت این نکات به شما کمک خواهند کرد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.