چه دسته از اخباری از شرکت شما روابط عمومی بهتر و بازتاب‌های رسانه‌ای بیشتری ایجاد می‌کنند؟ خبرهای رسمی داغ که دارای بازتاب‌های خبری زیاد در رسانه‌ها می‌شوند چه ویژگی مشترکی دارند؟ برای درک این موضوع آن را از جنبه هنر و علم بهینه سازی خبر رسمی مورد بررسی قرار دادیم. بدین منظور تیترهای برتر چندین خبرگزاری مهم بین المللی که بیشترین آمار بازدید را داشته اند مورد بررسی قرار گرفتند که در مجموع شامل ۴۰ تیتر خبری می‌شد. به تعداد کلمات هر کدام از مطالب، تاریخ و ساعت انتشارشان نیز دقت شد و در نهایت به چند ویژگی مشترک رسیدیم. آمار این مقاله برای روابط عمومی موثرتر شرکت شما هم می‌تواند مفید باشد.

 

ابتدا یک تعریف: «خبر رسمی» چیست؟

منظور از خبر رسمی یا همان Press Release، خبری است که شرکت شما آن را با هدف اطلاع رسانی مخاطبان منتشر می کند و در اختبار رسانه ها و خبرنگاران قرار می دهد. خبرنگاران و رسانه‌ها با توجه به حوزه خبری خود و جذابیت این خبر برای مخاطبان خود، تصمیم می‌گیرند که این خبر را در رسانه خود منتشر کنند یا نکنند. در واقع برای درک آن بهتر است ببینیم «خبر رسمی» چه چیزی نیست؟ خبری که یک رسانه و یا خبرنگار در مورد شما نوشته و آن را منتشر کرده است، خبر رسمی نیست و در واقع الزاما ممکن است مورد تایید شما هم نباشد. برای اینکه بتوانید به سادگی این گونه اخبار را خودتان به دست رسانه‌ها برسانید و بازتاب‌های خبری آن را ببینید، می‌توانید از پلتفرم «اخبار رسمی»، که اولین سیستم هدفمند توزیع خبر رسمی در ایران است، استفاده کنید. (ثبت‌نام رایگان)

 

میانگین مقدار حجم اخبار رسمی پر بازتاب

طی بررسی انجام شده، حجم میانگین اینگونه اخبار ۶۴۲ کلمه بوده که طولانی ترینشان ۱۵۰۰ کلمه و کوتاه ترینشان ۲۵۰ کلمه بود. آمار نشان می‌داد که تعداد بازدید بین مطالب با تعداد کلمات مختلف تقریبا بطور مساوی تقسیم شده است و هیچ خبر رسمی با تعداد کلمات خاص وجود نداشت که بیش از سایرین بازتاب رسانه‌ای داشته است. در مجموع حدود ۵۸ درصد از خبرهای رسمی پر بازتاب، بیش از ۵۰۰ کلمه داشتند.

در روز سه شنبه بیش از همه اخبار رسمی منتشر شده و این روز، روز انتخابی ۲۲/۵ درصد از نشریات و سایت‌ها بود. یکشنبه و دوشنبه نیز هر کدام با ۲۰ درصد بعد از آن قرار داشتند ، سپس شنبه و چهارشنبه هر یک ۱۷/۵ درصد سهم داشتند. روز پنج شنبه تنها مانده بود و هیچ کدام از این ۴۰ خبر در این روز منتشر نشده بودند.

در مورد بهترین ساعت روز برای انتشار خبر رسمی، دیده شد که ساعت ۱۰ صبح و ۱۲ ظهر هر کدام با سهم ۱۲/۵ درصد از این اخبار بیشترین تعداد خبر را داشتند. علاه بر این ۴۰ درصد از تمامی اخبار قبل از ۱۲ ظهر منتشر می شوند، ۳۵ درصد بین ۱۲ ظهر تا ساعت ۳ ظهر، و ۲۵درصد نیز از ساعت ۴ به بعد منتشر شدند. بنابراین بهتر است که خبرهایتان را در طی ساعات اولیه کاری منتشر کنید.

 

اما ۶ ویژگی کلی خبرهای رسمی تاثیرگذار به شرح زیر است:

 

  •  ۸۷ درصد آنها شامل حداقل یک لینک در متن خبر بودند و بسیاری از خبر رسمی‌های برتر شامل چند لینک توصیفی بودند. اگر شرکت شما از آن دسته شرکت هایی است که تاکنون از بازی عقب مانده است، شاید این مطلب بتواند شما را تشویق کند که اضافه کردن لینک های توصیفی به خبر رسمی تان را آغاز کنید. این لینک‌ها باعث می‌شود تا خبرنگار دریافت کننده خبر بتواند اطلاعات بیشتری در مورد خبر شما کسب کند.

 

  •  ۷۳ درصد از خبرها یک الگو و فرمت خاص را برای متن خبر رسمی پیاده می کنند، که شامل عناصر مختلفی مانند فونت پررنگ، ایتالیک، خط کشیدن زیر کلمات و یا درج تصاویر می باشد. در دنیای XHTML کنونی، قالب بندی مخصوص، روشی عالی برای تاکید روی نکته های اصلی خبر رسمی شما، تقسیم بندی محتوای مطلب تان به بخش های مختلف، و ارائه سرنخ ها برای افرادی که نگاهی سرسری به مطلب می اندازند می باشد تا بتوانند خیلی سریع محتوای خبر شما را برای یافتن اطلاعات مورد نظرشان بررسی کنند.

 

  •  ۶۸ درصد خبر های رسمی دارای تیتر فرعی بودند. بنظر می رسد که تیتر فرعی نقش چندان واضحی در روش های SEO خبر رسمی بازی نمی‌کند، زیرا نه تیتر اصلی است و نه متن خبر. شاید ربات های جستجوکننده در اخبار توجه چندانی به آنها نکنند، اما واضح است که عنوان فرعی راهنمایی مکمل و ارزشمندی را به خوانندگان ارائه کرده و به آن‌ها کمک می‌کند تصمیم بگیرند که آیا به خواندن خبر ادامه دهند و یا حتی آن را با دیگران به اشتراک بگذارند.

 

  •  ۵۸ درصد خبرها حاوی نام سازمان/شرکت در عنوان خبر رسمی بودند (مانند: شرکت X نرم افزار XYZ را منتشر کرد). البته این آمار نشان می‌دهد که ۴۲ درصد دیگر، نام شرکت را در عنوان نیاورده بودند و همچنان به خوبی عمل کردند و جزء خبرهای دارای بازتاب رسانه‌ای زیاد بودند. فضای کار کمی در عنوان مطلب شما وجود دارد و اگر طولانی تر از ۲۲ کلمه شود شاید نتواند در صفحه اخبار گوگل نمایش داده شود. بنابراین باید در زمان مشخص کردن هدف‌تان از خبر رسمی و فعالیت خود این نکته را هم در زمان تصمیم گیری مد نظر داشته باشید. اگر برندسازی شرکت موضوعی مهم است، گنجاندن نام در عنوان ایده خوبی است. اما اگر بعنوان مثال تمرکز روی محصول یا خدمات می باشد، بهتر است نام شرکت ذکر نشود.

 

  •  ۳۵ درصد از خبرهای رسمی شامل تصویر یا ویدیو بودند. البته اکثریت آنها از تصویر استفاده کرده بودند. می توان گفت که در بهترین حالت ممکن تنها ۳۵ درصد از همه خبرهای رسمی دارای تصویر یا ویدیو هستند، بنابراین استفاده از این عناصر به منظور کمک به برجسته شدن و دیده شدن خبر کمک می کند. تصاویر محصولات، نمودارها، جداول، مدیران شرکت، لوگوهای بزرگ و ... از جمله گزینه های انتخابی برای این کار هستند.

 

  •  ۲۳ درصد از خبرهای رسمی ، اشتراک گذاری یا تعامل در شبکه‌های اجتماعی (عموما فیسبوک یا توییتر) را در در متن خبر گنجاندند. اکثر خبرهای رسمی خبرگزاری‌های برتر در حال حاضر نیز لینک‌های اشتراک گذاری در تمام شبکه‌های اجتماعی بزرگ را ارائه می کنند، بنابراین نیازی به تاکید بیشتر بر آنها ندارند. اما اگر تعاملات اجتماعی از جمله اولویت های مهم تان است و یا اینکه خبر رسمی تان به «قابلیت اشتراک گذاری» سوق دارد، بهتر است راه هایی برای تشویق خوانندگان به این کار نیز قرار دهید.

 

رعایت موارد فوق، می‌تواند به کسب بازتاب بهتر اخبار تولید و منتشر شده‌تان در رسانه‌ها منجر شود، اگرچه ما در «اخبار رسمی» بخش مهمی از این موارد را برای شما به شکل پیش فرض رعایت می‌کنیم و تلاش داریم با استفاده از این الگوها بالاترین بازتاب خبری، نصیب اخبار شرکت و کسب‌وکار شما شود.

برای اینکه شما هم بتوانید از این ابزار استفاده کنید، به سادگی در «اخبار رسمی» ثبت‌نام کنید و پس از انتخاب یکی از طرح‌های اشتراک، اخبارتان را در بین رسانه‌ها و خبرنگاران توزیع کنید.