آیا شماهم مثل خیلی‌های دیگر در حرفه‌ی بازاریابی دیجیتال تازه‌وارد هستید؟ و به متخصصانی که فرآیند بازاریابی خود را حرفه‌ای ولی آسان طی می‌کنند، قبطه می‌خورید؟ مطمئناً اگر شما بدنبال دانش بازاریابی دیجیتال هستید، افراد زیادی را می‌شناسید که این‌کار، شغل آنهاست و آن را به راحتی انجام می‌دهند و زودتر از پایان زمان مقرر به اهداف خود می‌رسند. این در حالی است که این افراد وقت رسیدگی به پروژه‌های شخصی خود را هم داشته و در توییتر و اینستاگرام هزاران فالوور دارند و دائماً درحال آپدیت کردن پست‌های خود هستند. شاید برایتان کمی اذیت کننده و حسد برانگیز باشد که خود را جای آنها بگذارید، اما با کمی دقت در فعالیت‌های این افراد چند عادت مشترک بین تمام این بازاریابان موفق را می‌توانید ببینید که در این مطلب به آنها می پردازیم:

 

۱. برنامه‌ریزی

توصیه‌ی داشتن برنامه‌ریزی یکی ار کلیشه‌ای‌ترین توصیه‌ها در انجام هرگونه فعالیتی است، اما کلیشه‌ای بودن این موضوع از اهمیت بالای آن هیچ چیز کم نمی‌کند، چون داشتن یک برنامه‌ریزی دقیق برای فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال می‌تواند متخصصان بازاریابی را برای مشخص کردن و رسیدن به اهدافشان هدایت کند. برنامه‌ریزی و سازماندهی بازاریابی دیجیتال شامل تاکتیک‌هایی می‌شود که بر اساس نیاز مخاطبان تعیین شده، پس در نظر داشته باشید برای برنامه‌ریزی فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال، اول از همه باید اطلاعاتی کافی از مخاطبان و نیازها و علایق‌شان داشته باشید.

یکی از راه‌های آسان برنامه‌ریزی تهیه یک تقویم بازاریابی است. برای مثال، یک تقویم بازاریابی محتوا به شما کمک می‌کند تا مشخص کنید چه روزهایی باید محتوا ایجاد کنید، محتوا را کجاها توزیع کنید، چه موضوعاتی درچه زمانی ارزش نوشتن دارند و مهمتر از همه یک گزارش کار دقیق از تمام فعالیت‌های خود داشته باشید.

تهیه تقویم بازاریابی یکی از کارآمدترین تاکتیک‌های بازاریابان دیجیتال است که می‌تواند برنامه‌ریزی خوبی در روند کار ایجاد کند. شما می‌توانید به جز تقویم بازاریابی محتوا، تقویم بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، تقویم بازاریابی ایمیلی و ... داشته باشید تا در زمان‌های بحرانی و شلوغی کار سردرگم نشده و روند کار را با یک بررسی تقویم بدست گیرید.

 

۲. تحلیل، اصلاح، تکرار

بعد از برنامه‎‌ریزی زمان آن رسیده که تمام روندهای انجام شده و انجام نشده را تحلیل کرده، و اشتباهات را اصلاح کنید. یک نکته‌ی بسیار مهم این است که در تحلیل و بررسی تکنیک‌ها نباید فقط روی تکنیک‌های ناموفق تمرکز کرد. همانطور که بررسی علت‌های شکست یک تکنیک بکار رفته مهم است، تحلیل و بررسی عوامل بروز موفقیت در تکنیک‌ها هم حائز اهمیت است. شما باید تمامی علت‌های موفقیت کمپین‌ها و تکنیک‌های خود را دریابید تا با استفاده‌ی مجدد از آنها در ادامه روند خود، به موفقیت دست یابید. تحلیل و بررسی یک امر بسیار مهم در بازاریابی دیجیتال است و باید به طور مکرر انجام گردد زیرا فاصله‌ی زمانی زیاد بین تحلیل و بررسی‌ها، مشکلات و اختلالاتی احتمالی در روندکار بوجود می‌آورد.

 

۳. از ابزارهای درست، به درستی استفاده کنید

استفاده از ابزارهای بازاریابی دیجیتال به شما کمک می‌کند تا در زمان و هزینه‌ی خود صرفه‌جویی کرده و در کنار آن روند کار را با برنامه و دقت پیش بگیرید. ابزارهایی همچون Sniply می‌تواند ترافیک سایت شما را افزایش داده و نرخ تبدیل کمپین‌های شما را به راحتی بهبود بخشد. همچنین ابزارهای مدیریت پروژه همچون Taskulu, Asana, Basecamp اهرم‌های بسیار قدرتمندی برای برنامه‌ریزی و مدیریت تیم بازاریابی هستند.

 

۴. از یادگیری دست نکشید

اگر خود را یک بازاریاب دیجیتال حرفه‌ای می‌دانید، پس مطمئناً این را می‌دانید که دنیای بازاریابی دیجیتال هر لحظه در حال تغییر است و هر روز تکنیک‌های جدیدی ترند می‌شوند. در این وضعیت متخصصان بازاریابی دیجیتال همواره این ترندها را به سرعت مورد بررسی قرار داده و اجرایی می‌کنند. پس همیشه سعی کنید از جدیدترین اخبار بازاریابی دیجیتال مطلع باشید و زمان‌های آزاد خود را صرف خواندن جدیدترین بلاگ‌هاو مقالات در خصوص بازاریابی دیجیتال و مباحث مرتبط با آن کنید.

 

۵. اول ایده‌ی خودتان بعد ایده‌ی دیگران

بازاریابی دیجیتال یک صنعت دیرینه نیست، به همین دلیل است که پیشرفت و تغییر و تحولات در آن بسیار سریع اتفاق می‌افتد. پس شما به عنوان یک بازاریاب دیجیتال باید ذهن خلاق و ایده‌پرداز داشته باشید. به همین دلایل است که یکی از مهمترین معیارها در بیشتر آگهی‌های استخدام برای بازاریابی دیجیتال، خلاقیت و ایده پردازی است. یک ترفند کارآمد برای خلق ایده‌های جدید استفاده از راه حل‌های قدیمی است. تقریبا همه ما در دوران کاری خود دست به اقدامات خودجوشی زده‌ایم که در بعضی از آنها به موفقیت رسیده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم که روی این ایده‌های خاک خورده تمرکز کرده، ایده و فرایند خود را عملی کنید و از نکات ریز در ایده‌ها و راه‌حل‌های قدیمی خود به ایده‌های نوین و خلاق برسید.

 

۶. خودتان را خسته نکنید

موثرترین بازاریابان دیجیتال هیچگاه تسلیم خستگی و سردرگمی نمی‌شوند، نه به این دلیل که خستگی ناپذیر و یا استثنایی هستند. بلکه آنها به خود اجازه‌ی خسته شدن نمی‌دهند و در برنامه‌ریزی کاری خود، طوری زمان خود را تقسیم می‌کنند که به اندازه‌ی کافی انرژی لازم برای مدیریت فعالیت‌های کاری خود داشته باشند. برای اینکه در فضای کاری خود موثر واقع شوید و بتوانید با ذهنی عاری از مشغله خلاقیت خود را به چالش بکشید، بهتر است در هنگام صرف غذا، تماشای یک فیلم، در کنار خانواده و مهمتر از همه در زمان خواب و استراحت تلفن همراه خود را خاموش کرده و تمام ذهن خود را از اتفاقات مرتبط به کار و حواشیه آن خالی کنید.