امروزه متخصصان روابط عمومی از شبکه های اجتماعی برای برقراری ارتباط با مشتریان و پاسخ به سوالات آن‌ها استفاده می‌کنند. از این‌رو شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر، فیس‌بوک و یوتیوب به یکی از ابزارهای اصلی متخصصان روابط عمومی تبدیل شده‌اند.

 

شبکه‌های اجتماعی ابزار قدرتمندی برای پیشبرد اهداف مسئولان روابط عمومی و بازاریابان هستند زیرا می‌توانند دسترسی به افراد تاثیر گذار را تسهیل کنند، به مشتریان پشتیبانی آنلاین بدهند و کاربران فعال را به یکی از منابع قدرتمند تبلیغات کسب و کار تبدیل کنند.

در این مطلب چگونگی دستیابی به نتایج واقعی به کمک رسانه‌های اجتماعی برای کسب و کارهای B2B که توسط متخصصان روابط عمومی به دست می‌آیند مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 

کسب و کار B2B چیست؟

کسب و کار B2B که در زبان پارسی به آن بنگاه به بنگاه گفته می‌شود، کسب و کارهایی است که با مصرف کننده نهایی در ارتباط نیست. در این نوع تجارت معمولا دو سازمان و یا دو شرکت در تعامل‌اند.

 

جرمی پپر (Jeremy Pepper) یکی از متخصصان روابط عمومی،  شبکه های اجتماعی را به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای روابط عمومی مطرح می‌کند. از نظر او شبکه های اجتماعی علاوه بر این‌که ابزاری برای دستیابی به اهداف متخصصان روابط عمومی هستند، ابزاری برای بازگشت سرمایه شرکت نیز محسوب می‌شوند. در واقع هنگام استفاده از شبکه های اجتماعی باید روی یک هدف ذهنی مشخص تمرکز کرد و بر اساس آن برنامه‌ها را پیش برد.

 

به گفته‌ی جرمی پپر مسئول روابط عمومی شرکت پالیسید (Palisade) که یک شرکت B2B در حوزه امنیت اطلاعات است، نحوه‌ی استفاده‌ی این شرکت از شبکه‌های اجتماعی به شرح زیر بوده است:
هدف اصلی شرکت پالیسید افزایش آگاهی از برند است. از آنجایی که حوزه امنیت اطلاعات با داده‌های حساس و قوانین و مقررات امنیتی سر و کار دارد، بنابراین داشتن یک نام معتبر و شناخته شده اهمیت زیادی در ایجاد اعتماد مشتریان خواهد داشت. از این رو مخاطبان هدف و اصلی پالیسید شرکت‌های کوچک و متوسط هستند.

 

پالیسید رویکردی سه جانبه در فعالیت‌های روابط عمومی خود دارد: روابط عمومی سنتی، تحلیل روابط سنتی و شبکه‌های اجتماعی. به علاوه در وبلاگ این شرکت نیز مطالبی در مورد نکات امنیتی پیشگیری از دست دادن اطلاعات و موارد مشابه دیگر برای استفاده‌ی سایر شرکت‌ها منتشر می‌شود. فعالیت این شرکت در توئیتر نیز به صورت انتشار اطلاعات، ریتوئیت کردن مقالات جذاب و شرکت در بحث‌های مختلف و تلاش برای برقراری ارتباط با وبلاگ‌نویسان حوزه‌ی امنیت اطلاعات است.

 

جالب است بدانید بر خلاف تصور بسیاری از افراد توییتر یک ابزار قدرتمند و یک رسانه‌ی قوی برای پیشبرد استراتژی‌های متخصصان روابط عمومی فعال در زمینه‌ی B2B است.

 

به عنوان مثال شرکت پالیسید با دنبال کردن متخصصین حوزه‌ی امنیت و تحلیل‌گران مختلف، توانسته متوجه بحث‌هایی که در این حوزه رخ می‌دهد، بشود. همچنین با جستجوی کلمات کلیدی مختلف در این رسانه‌ی اجتماعی با افراد فعال در حوزه IT  و انجمن‌های مختلف که در زمینه‌ی پیشگیری از دست دادن اطلاعات و باگ‌های امنیتی فعالیت دارند در ارتباط هستند. این‌گونه فعالیت‌ها سبب می‌شود شرکت‌ها متوجه شوند که شرکت‌های کوچکی مثل پالیسید هم وجود دارند که می‌توان به کمک روش‌های جدید با آن‌ها ارتباط برقرار کرد.

 

علاوه بر فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌نویسی نیز از جمله راه‌های ارتباط با مخاطبان و ارائه‌ی اطلاعات مفید یا انتشار داستان‌های موفقیت برندها است.

 

ایجاد وفاداری به یک برند به کمک شبکه‌های اجتماعی

 

جالب است بدانید جیمی‌پپر در سمت مسئول روابط عمومی شرکت تارگوس (Targus) که یک شرکت ارائه دهنده‌ی لوازم جانبی و کیف لپ‌تاپ است نیز فعالیت کرده است. از آنجایی که شرکت تارگوس یکی از برندهای شناخته شده در حوزه‌ی فعالیت خود است بنابراین اهداف استراتژیکی متفاوتی نسبت به برندهای دیگر دارد. از نظر وی فعالیت‌های یک برند شناخته شده در پاسخ به بازخورد منفی کاربران کار بسیار دشواری است.

 

می‌توان گفت رسانه‌های اجتماعی ابزار قدرتمندی برای برندهای شناخته شده هستند که به کمک آن‌ها می‌توانند مشتریان ساده خود را به مشتریان وفادار تبدیل کنند. زیرا رسانه‌های اجتماعی امکان تعامل با مشتری را تا حد زیادی تسهیل می‌کنند. جالب است بدانید بسیاری از کاربران فعال در شبکه‌های اجتماعی پس از خرید یا دریافت خدمات از برندها، تجربه‌ی استفاده از محصولات را با دوستان خود به اشتراک می‌گذارند.

 

در این حالت یک برند شناخته شده می‌تواند با راه‌اندازی کمپین‌های مختلف در رسانه‌های اجتماعی به تعامل با کاربران بپردازد و حمایت بسیاری از کاربران را به سمت خود جلب کند. ارائه‌ی جوایز و هدایای مختلف و کوپن تخفیف یکی از ساده‌ترین روش‌هایی است که می‌تواند مشتریان وفاداری را به سمت برند مورد نظر جلب کند.

 

رسانه‌های اجتماعی ابزاری برای تجارت

 

بنیانگذار و مدیرعامل شرکت مشاوره‌ی بازاریابی و روابط عمومی جونز دیلورس (Jones-Dilworth) که تجربه‌های ارزنده‌ای در زمینه‌ی فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌نویسی دارد، رسانه‌های اجتماعی را ابزار مناسبی برای توسعه‌ی یک برند و پیشبرد اهداف روابط عمومی آن می‌داند.

از نظر وی تحلیل و ارزیابی داده‌های شبکه های اجتماعی می‌تواند نقش موثری در تعیین استراتژی‌های مختلف یک کسب و کار داشته باشد.

 

ارزیابی استراتژی‌های موفق پیاده‌سازی شده در شبکه‌های اجتماعی و تعمیم آن به استراتژی‌های کسب و کار هر چند چالش بزرگی برای برندها است اما کمک به سزایی در رشد و توسعه‌ی آن‌ها خواهد داشت. زیرا پیش‌بینی نیاز کاربران به کمک تحلیل داده‌های شبکه‌های اجتماعی می‌تواند تصمیم‌گیری‌های هوشمند یک برند برای تولید محصولات جدید را تحت تاثیر خود قرار دهد.