آمک و دانشگاه ارتباطات آننبرگ در تحقیقات جدید خود در زمینه روابط عمومی به نتایج جالبی دست یافته‌اند که باید به آنها توجه کرد. نتایج تحقیقات این دو موسسه بزرگ در کسب و کار نشان می‌دهد که سهم درآمد آژانس‌های روابط عمومی در سال 2016 تا 2020 از 14 میلیارد دلار به 19.3 میلیارد دلار خواهد رسید. این بدان معناست که اگر شرکت‌ها و ارگان‌های موجود در دنیا در سال 2016 برای روابط عمومی و کارهای مرتبط با آن جمعا چیزی در حدود 14 میلیارد دلار هزینه کرده‌اند، تا سال 2020 بخاطر افزایش اهمیت استفاده از تکنیک‌های آن و همچنین احساس نیاز در این حوزه، بودجه خود برای هزینه در روابط عمومی را به 20 میلیارد دلار خواهند رساند.

این مطالعات نشان داده که در 5 سال آینده، تولید محتوا و استفاده از شبکه‌های اجتماعی تعیین کننده موفقیت و یا عدم موفقیت کسب و کارها خواهند بود. همچنین رسانه‌های غیر تبلیغاتی و استفاده از روابط عمومی بالاترین رده ها را در کسب مخاطبان و مشتریان جدید را خواهند داشت.

در حال حاضر متخصصانی که در حوزه روابط عمومی مشفول فعالیت هستند، معتقدند که مهارت‌های ارتباطی مهمترین عامل برای موفقیت شرکت‌ها در 5 سال آینده خواهد بود اما مشتریان معتقدند که ارتباطات نوشتاری و مهارت‌های تولید محتوا جزء مهمترین عوامل برای موفقیت شرکت‌هاهستند.

روابط عمومی در حال تغییر است. مطمئنا تا 5 سال آینده مسیر فعلی روابط عمومی، استراتژیک و چالش برانگیر خواهد بود. در تحقیقات آمک و آننبرگ تنها 27 درصد از پاسخ دهندگان معتقد بودند که تا 5 سال دیگر روابط عمومی به همین شکل فعلی و در همین مسیر به راه خود ادامه خواهد داد.

پس می توان توقع داشت که استفاده از تکنیک‌های روابط عمومی در چندسال آینده تعیین کننده میزان موفقیت ارگان‌ها و شرکت‌ها خواهند بود. نظر شما در این مورد چیست؟