تولید و توزیع خبر و محتوا اگر بر طبق یک کمپین باشد و از اصول نگارش، انتشار و توزیع خوب بهره گیرد، از هر کانالی صورت گیرد، به روابط عمومی موفق و برندینگ بهتر کمک می کند. ما در دنیای نوین رسانه تلاش می کنیم در کنار سایر ابزار مدرن، ابزاری در اختیار کسب و کارها و سازمان های ایرانی قرار دهیم تا بتوانند پلی بین شرکت ها و مخاطبان باشند. به همین دلیل هر نمونه موفق استفاده از پلتفرم ما توسط کسب و کارها خوشحالمان می کند. در این مقاله به یک نمونه موفق روابط عمومی یک شرکت خلاق ایرانی اشاره شده است.

با گذر تدریجی از زمان رونمایی آزمایشی و نزدیک شدن به افتتاحیه رسمی سایت، بهتر دیدم از نمونه موفق استفاده یکی از مشترکین خلاق، از خدمات آژانس اخبار رسمی صحبت کنم. به طور کلی اعتقاد داریم تولید خبر و محتوای با کیفیت و توزیع آن، از هر کانالی که صورت گیرد، تا چه اندازه می تواند در موفقیت یک کمپین خبری اثرگذار باشد. این نمونه از بین موارد متعدد و جالبی انتخاب شده است که برای مشترکان همراه اخبار رسمی روی داده است.

قبل از هر چیز لازم است نکته ای را ذکر کنم که موفقیت هر یک از مشترکان ما موفقیت و خوشی زاید الوصفی برای ما نیز به همراه می آورد.

 

۱‍- معرفی شرکت نرم افزاری اسپیرال
این شرکت خود را در پروفایل خود اینگونه معرفی می کند: فعالیتهای مرکز طراحی اسپیرال متمرکز بر طراحی و دیزاین است که طراحی وب و رابط کاربری، طراحی گرافیک، انیمیشن، تصویرسازی و طراحی اپلیکیشن موبایل و طراحی ایده را شامل می شود. این مرکز معتقد است، هر چیزی باید دیزاین اختصاصی خودش را داشته باشد، و در تمام تجربیات خود در زمینه‌های مختلف دیزاین، به طراحی‌های ایده‌محور باور دارد. مرکز طراحی اسپیرال اجرای طرح‌های کپی را قبول نکرده و خلاقیت را سرلوحه کار خویش قرار می دهد. جمله «اگر طراحی معمولی می‌خواهید ما اصلا گزینه خوبی نیستیم!» به محض ورود به سایت این مرکز بر صفحه اصلی آن نقش می بندد.
این شرکت در دسته شرکت های سایز کوچک و متوسط قرار می گیرد که تا بحال از ابزار روابط عمومی برای معرفی محصولاتش استفاده نکرده بود.

 

۲- مساله اسپیرال چه بود؟
این شرکت به عنوان یک شرکت نرم افزاری، اقدام به تولید محصولات مختلف می کند که نیاز است در مورد آنها علاوه بر تبلیغات اطلاع رسانی هم شود که در این مورد، محصول، یک سی دی چند رسانه ای با مخاطب کودکان بود. در ضمن اگر کسی در مورد این محصول جستجویی در اینترنت انجام داد بتواند چند لینک معتبر در مورد آن هم پیدا کند. و همینطور اطلاع رسانی به رسانه ها نیز هدف دیگر این امر بود که بتواند بازتاب های رسانه ای مثبت ایجاد کند و بدون هزینه تبلیغات، رسانه اکتسابی یا Earned Media برای آن ایجاد کند.

 

۳- چگونه اسپیرال از اخبار رسمی استفاده کرد؟ اخبار رسمی چگونه به او کمک کرد؟

در ابتدا نیاز بود با توجه به استانداردهای رسانه ای، خبری در مورد آن تدوین شود. بعد از دریافت اطلاعات اولیه یک خبر استاندارد و جامع و بیطرفانه تدوین شد و به تایید مشتری رسید که در این لینک قابل مشاهده است. پس از انتشار در اخبار رسمی، این خبر به ۷۵ نفر از خبرنگاران تایید هویت شده در دیتابیس اخبار رسمی که در سرویس های فرهنگ و هنر، اجتماعی و سبک زندگی فعالیت می کنند از طریق سیستم هوشمند توزیع خبر ارسال گردید و به موازات آن به رسانه های همکار اخبار رسمی همچون «خبرگزاری آریا» ارسال گردید. پس از گذشت ۲۴ ساعت، اخبار رسمی گزارشی به اسپیرال ارائه داد که در آن به بازتاب های رسانه ای خبر کتاب جنگل پریا اشاره شده بود.

از اینجا، لینک این خبر بر روی سایت اخبار رسمی با عنوان جنگل پریا به خانه کودکان ایرانی آمد را می توانید مشاهده کنید.

 

۴- این کمپین چه نتایجی برای اسپیرال داشت؟
بازتاب خبری این تولید و انتشار خبر برای مجموعه اسپیرال و کتاب جنگل پریا فراتر از انتظار بود. این خبر در رسانه های مختلف بازتاب خوبی داشت و به تیتر اصلی صفحه فرهنگ و هنر خبرگزاری ها و روزنامه های مختلف راه یافت و در مجموع فراتر از انتظار در رسانه ها ظاهر شد. رسانه هایی که در حالت عادی دسترسی به آنها ساده نبود و اینکه حتی در صورت دسترسی، اعتماد و سبقه چندانی نسبت به یک شرکت سایز کوچک و متوسط در مورد آن نبود. مهمتر آنکه ممکن است این شرکت به طور مداوم با رسانه ها با توجه به حجم فعالیت هایش نیاز به ارتباط نداشته باشد و یک ارتباط محدود برای ایجاد یک کمپین اثرگذار نیست. اما اخبار رسمی با توجه به ارتباط مداومش با رسانه ها می تواند به عنوان یک منبع خبری مورد وثوق و اطمینان قرار گیرد. البته از این نکته هم نباید گذشت که «ارزش خبری» یا News Value هسته اصلی موفقیت هر کمپین رسانه ای است. شرکت اسپیرال، کاری بزرگ انجام داده بود ولی به یک کانال توزیع موفقیتش نیاز داشت. بدون داشتن ارزش خبری مناسب، هیچ رسانه یا سیستم توزیع محتوایی نمی تواند برای آن خبر، بازتابی ایجاد کند.

سایت اخبار رسمی