ساخت برند و توسعه‌ی آن در شهرهای کوچک با وجود عدم دسترسی به منابع موجود در شهر‌های بزرگ دشوار است، اما غیرممکن نیست!

قطعا همه ما با سختی‌های ایجاد یک برند در شهر‌های کوچک آشنایی داریم. در چنین مکان‌هایی علاوه بر مشکلات یافتن مشتریان جدید و غیرمحلی، نبود منابع و ارتباطات موجود در کلان‌شهرها نیز باعث سختی بیشتر کار خواهد شد. هرچند که در هر صورت ایجاد یک شبکه از ارتباطات قدرتمند نیاز به صبر و شکیبایی فراوانی دارد، اما با این وجود انجام چنین کاری در شهرهای کوچک با آمار جمعیتی اندک دشوارتر از شهرهای بزرگ است.

در این مطلب قصد داریم تا پیشنهاداتی برای ایجاد یک برند در شرایط محدود شهرهای کوچک را به شما ارائه کنیم. این پیشنهادات از بزرگ‌ترین رهبران برند که از شهرهای کوچک شروع به کار کرده‌اند جمع‌آوری شده است.

 

۱) از افراد صاحب منصب محلی در مورد مشکلات‌شان سوال کنید

 

با رهبران و پیشروان جامعه خود تعامل برقرار کرده و مشکلات و چالش‌های آنان را درک کنید. آیا مشکل آن‌ها توسعه املاک است؟ یا در مورد جذب کسب‌وکارهای جدید به سمت شهر با مشکل مواجه شده‌اند؟ آیا آن‌ها در فکر تجدید ساختار شهری هستند؟ در هر صورت بهتر است با مشکلات آنان درگیر شده و به گونه‌ای کار کنید تا در حل این مشکلات برای آن‌ها سهمی داشته باشید.

 

۲) ایجاد روابط معتبر و موثق با جامعه

 

روابط در شهرهای کوچک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. شما باید از صمیم قلب به ایجاد ساختار جامعه اهمیت دهید، دیدگاه‌ها و منابع ارزشمند خود را به آنان پیشنهاد دهید و حمایت خود را در برابر مشکلات و سختی‌های جامعه به نمایش بگذارید. این کار موجب جلب اعتماد، پیوند قدرتمند و هم‌چنین فرصت‌های تعامل متقابلی می‌شود که علاوه بر مزیت به اشتراک‌گذاری منابع، جامعه را به مکان بسیار بهتری برای رشد و زندگی تبدیل می‌کند.

 

۳) نفوذ در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی و موتور‌های جست‌و‌جو

 

بسیاری از وب‌سایت‌های رسانه‌ای اخبار مرتبط با محل کسب‌و‌کار شما را پوشش می‌دهند و در کنار این گوگل نیز به شما کمک خواهد کرد که با یافتن منابع محلی و منطقه‌ای خود، برند مورد نظرتان را راه‌اندازی کنید. این منابع می‌تواند شامل افراد تاثیر‌گذار محلی، بازاریابان و همچنین آزادکاران آن منطقه باشد. به لطف موقعیت جغرافیایی شما قادر به یافتن این منابع خواهید بود.

 

۴) در طرح‌های مشارکتی جامعه خود نقشی ایفا کنید

 

در عصر حاضر فضاهای همکاری از محبوبیت فراوانی برخوردارند و این موضوع در شهر‌های کوچک نیز صدق می‌کند. بهتر است در حد توان در این فضاهای مشارکتی همکاری نموده و از آن‌ها به عنوان فرصتی برای ایجاد رابطه و شبکه‌سازی استفاده کنید. گذراندن یک روز در خارج از دفتر کار و حضور در چنین فضاهایی علاوه بر تازه نگه داشتن روحیه شخصی شما، باعث ایجاد روابطی خواهند شد که نتیجه آن یافتن ارتباطات موثر جدید، دسترسی به منابع بیشتر و در نتیجه ایجاد یک برند حتی در شهری کوچک است.

 

۵) به یک شتاب‌دهنده بپیوندید

 

شتاب‌دهنده‌های بسیاری وجود دارند که حاضرند تا پنج ماه هزینه‌های شما را تامین کرده و در نهایت برند شما را با اکوسیستم خود ترکیب کنند. به وسیله آن‌ها شما قادر خواهید بود تا ارتباطات بهتری یافته و روند ایجاد برند خود را سرعت ببخشید. شاید پیوستن به شتاب‌دهنده‌ها به نظر مشکل و دشوار برسد، اما در دنیای استارت‌آپ‌ها هیچ چیزی غیرممکن نیست و باید تا جای ممکن برای دست‌یابی به اهداف تلاش کرد.

 

۶) هدایت دوره‌های آنلاین

 

شاید بزرگترین ارمغان اینترنت، انتقال جهان آفلاین به دنیایی آنلاین بوده است. احتمالا اگر در مورد دوره‌های آنلاین و کنفرانس‌های از راه دور که در حیطه کسب‌و‌کار شما برگزار شده‌اند جست‌و‌جو کنید، از نتایج به دست آمده شگفت‌زده خواهید شد. با یک جست‌و‌جوی ساده در گوگل می‌توانید از راه و رسم میزبانی از چنین رویداد‌هایی و همچنین با نحوه برقراری تعامل با آنان آشنا شوید. دوره‌های آنلاین این امکان را برای شما مهیا می‌کنند که بدون نیاز به سفر‌های فیزیکی و طاقت‌فرسا، با افراد متخصص و قدرتمند در حیطه کسب‌و‌کار خود ارتباط برقرار کنید.

 

۷) به گروه‌های خدمت‌رسانی محلی بپیوندید

 

اگر قصد راه‌اندازی برند در شهر کوچکی را دارید، توصیه ما به شما این است که به رویداد‌های جمعی بپیوندید و گروه‌ها و سازمان‌های غیردولتی منطقه خود را رهبری کنید. با رهبران کسب‌و‌کارهای دیگر محل خود ارتباط برقرار کنید. فراموش نکنید که فعالیت‌های جمعی منطقه‌ای فواید فوق‌العاده ارزشمندی را برای برند شما به ارمغان خواهند آورد.

 

۸) به یک مدافع جامعه تبدیل شوید

 

برای یافتن منابع، هیچ راهی بهتر از کمک به ایجاد آن‌ها نیست. از جامعه خود دفاع کنید و همکاران و کسب‌و‌کارهای مورد نظر خود را در راه رسیدن به موفقیت‌هایشان یاری کنید. از این طریق شما قادر خواهید بود تا اقتصاد محلی را بهبود بخشیده و منابع مورد نیاز برای کسب‌و‌کارهایی که خودتان به آن‌ها نیاز دارید را فراهم کنید. همیشه مانند یک رهبر، آغازگر باشید.