بازاریابی مبتنی بر مجوز در بازاریابی آنلاین کاربرد دارد،در بازاریابی مبتنی بر مجوز بازاریابان پیش از اینکه آگهی‌های خود را به مشتریان آتی خود ارسال کنند از آنها اجازه لازم را خواهند گرفت. این شیوه بدین صورت است که قبل از ارسال ایمیل و پیامک مردم در ابتدا آن را انتخاب کنند و مجوز ارسال این پیام‌های تبلیغاتی را به ما بدهند. اینکه افراد تمایل دارند اطلاعات و پیام‌های تبلیغاتی ما را دریافت کنند. اما، روابط عمومی مبتنی بر مجوز چگونه است؟ آیا خبرنگاران به ما مجوز می‌دهند تمام ایمیل‌های مربوط به سازمانمان را برایشان ارسال کنیم؟

 

اهمیت روابط عمومی مبتنی بر مجوز

 

دفترچه تلفن شما به عنوان مدیر یا کارشناس روابط عمومی پر از شماره‌و ایمیل‌های خبرنگاران است. خبری از سازمان خود را لازم دارید در رسانه‌ها توزیع کنید.آیا تماس با تمام شماره تلفن‌ها و یا ارسال ایمیل به تمام خبرنگاران درست است؟خبرنگاران به ما مجوز داده‌اند تا تمام خبرهایمان را برایشان ارسال کنیم؟ جواب این سئوالات به طورمشخص خیر است! قبل از ارسال ایمیل و تماس تلفنی باید ببینیم خبر ما مناسب این خبرنگار است یا خیر. پس قبل از ارسال ایمیل و یا برقراری تماس برای معرفی یک خبر از خبرنگار مورد نظر زمانی که برایش مناسب‌تر است را جویا شویم همچنین باید با کاروی آَشنا شویم تا فقط خبر حوزه‌ای که نیاز دارد را برایش ارسال کنیم. 

 

 

هفت راهکار برای شروع بازاریابی مبتنی بر مجوز

 

با اندکی تفکر به عکس العمل روزنامه‌نگاری که خبر رسمی غیرمرتبط از سازمان شما دریافت کند و تصویر ذهنی که از دپارتمان روابط عمومی سازمان‌تان برایش ایجاد می‌شود به اهمیت روابط عمومی با مجوز پی خواهید برد. اکنون برای شروع در ادامه هفت راهکار در مورد نحوه انجام دادن روابط عمومی مبتنی بر مجوز ارائه دادیم تا پوشش خبری کسب و کار شما تأمین شود.

 

١- قبل از فرستادن  خبر رسمی آنرا بازبینی کنید تا متوجه شوید آیا محتوای خبر با خروجی رسانه ای مورد هدف شما مرتبط است. با انجام اینکار نه تنها می توانید در زمان صرفه جویی کنید و فقط به تعداد مشخصی خبرنگار خبر خود را ارسال کنید بلکه می توانید ارتباط مستحکمی با روزنامه نگاران برقرار کنید.

٢- لیست خبرنگاران خود را به طور مداوم بروزرسانی کنید تا در جابجایی رسانه‌ای خبرنگاران عقب نمانید و خبرهای بی‌فایده و غیرمناسب را باتوجه به تغییر کردن حوزه خبری خبرنگاران برایشان ارسال نکنید.

٣-آیا به محض اینکه روزنامه نگار شروع به گفت‌وگو می‌کنید شروع به تبلیغ خبر خود می‌کنید؟ بهتر نیست قبل از هرچیز مطمئن شوید وقت گفت‌وگو دارد؟ هرچند خیلی کار ساده‌ای به نظر می رسد ولی یکی از موثرترین راه‌ها برای اشاره کردن به موضوع خبر، آشنایی دادن، آشنایی نحوه کار شما با روزنامه‌نگاران است و از همه مهمتر اینکه که کارها برای آنها ضرب الاجل دارد.

٤-در حیطه رسانه و خبر حتماً سایت های رسانه مورد نظرتان را چندین بار کنترل کنید تا ببینید در مورد تحویل خبر مطلبی که به شما کمک کند وجود دارد یا خیر، سپس وقت بگذارید و آنها را مطالعه کنید و مطابق آنها عمل کنید.  هر چند ارسال خبر برای رسانه کار خیلی ساده و راحتی است اما اکثر افراد ابتدا شروع به فرستادن ایمیل می کنند بدون اینکه حتی یکبار آن را بازبینی کنید.

 

 

اخبار رسمی، روابط عمومی

 

٥- هیچوقت ضمیمه و لوگوهای منضم به ایمیل ها را قبل از درمیان گذاشتن موضوع به روزنامه نگاران نفرستید. پر کردن صندوق پستی باعث می شود که هیچ آشنایی پیدا نکنید یا اینکه هیچ کسی متوجه ارسال خبر یا ایده شما نمی شود.

٦- از ضرب الاجل و زمان انجام سفارش روزنامه نگاران مطلع شوید. اینکه شما اطلاع داشته باشید در چه روزی مطالب هفته نامه و یا چه ساعتی صفحات روزنامه بسته می‌شود باعث می شود دیدگاههای خودتان را به طور صحیح و موثرتری زمان بندی کنید.

٧- رویدادهای جهان مثل وقایع که بر روی اخبار مورد نظر شما  تاثیر می گذارد، را دنبال کنید. بررسی رویدادهای جهان به شما کمک کند تا بتوانید اخباری که خبرنگاران دنبال می‌کنند را شناسایی کنید و خبرتان را باتوجه به این موضوع بنویسید تا خبرنگاران بیشتری خبر شما را دنبال کنند.

 

به طور خلاصه، روابط عمومی مبتنی بر کسب مجوز برقراری ارتباط  با روزنامه نگارانی است که برای دریافت اطلاعات و اخبار سازمان‌تان علاقه نشان داده‌اند. این دیدگاه متفاوتی است ولی نتایج بهتری از آن به دست می آید. با استفاده از پلتفرم «اخبار رسمی» شما به راحتی می‌توانید روابط عمومی مبتنی بر مجوز انجام بدهید زیرا خبرنگاران برای دریافت اخبار ثبت نام کرده‌اند و اخبار سازمان شما در ساعات مورد نظر خبرنگاران و صرفآ با توجه به حوزه خبری خبرنگاران برای‌شان ارسال می‌شود بدین صورت مطمئن هستید به تعداد زیادی خبرنگار هدف دسترسی خواهید داشت.