همان‌گونه که می‌دانید رسانه‌های ارتباطی عملکرد یکسانی ندارند. در دنیای دیجیتال امروز کسب و کارها باید دقت زیادی به خرج دهند تا بتوانند به چشم‌انداز صحیحی برای انتقال پیام برند خود در فضای رسانه‌ای که ‌روزبه‌روز در حال تغییر است، دست یابند. روش‌های سنتی که در گذشته کارساز بودند نمی‌توانند به سادگی با دنیای دیجیتال امروز وفق داده شوند، به همین دلیل بکارگیری این روش‌ها می‌تواند ما را با مشکلات فراوانی مواجه کند.

در راستای دیجیتالیزه شدن سیستم‌های مختلف، مسئولان روابط عمومی نیز با تغییر رویه‌ی سنتی به دیجیتال، به‌دنبال راهی برای انجام کارهای خود به شکل موثر هستند تا بهترین نتیجه را از کار خود بگیرند.

 

روابط عمومی چیست؟

 

هسته‌ی اصلی روابط عمومی را یک فرآیند ارتباطی استراتژیک تشکیل می‌دهد که به ایجاد ارتباط متقابل بین یک برند و مخاطبان آن منجر می‌شود. به عبارت دیگر روابط عمومی یک داستان‌سرایی استراتژیک است که می‌تواند راه‌حل‌های موجود در روابط عمومی سنتی و دیجیتالی را تحت پوشش خود قرار دهد. تمایز بین روابط عمومی دیجیتال و سنتی در کانال‌های ارتباطی آن‌ها با مردم است که در ادامه به تعریف هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

 

روابط عمومی سنتی

 

بیشترین شناختی که مردم از عملکرد روابط عمومی سنتی دارند مربوط به جنبه‌ی کلیدی آن یعنی پوشش رسانه‌ای موثر است. در روابط عمومی سنتی بیشتر از رسانه‌های کلاسیک همانند رادیو، تلویزیون، روزنامه و مجلات چاپی معتبر برای انتشار گزارش و اطلاع‌رسانی استفاده می‌شود.

در این نوع از روابط عمومی تعداد بازدیدکنندگان یا مخاطبان دقیقا مشخص نیست و برای تخمین کارایی و یا عدم کارایی آن نیاز به تجزیه و تحلیل زیادی است که کار زمان‌بری خواهد بود. اما تحلیل داده‌های به دست آمده می‌تواند اطلاعات مفیدی را در ارتباط با میزان موثر بودن یک تاکتیک عملیاتی در اختیار متخصصان قرار دهد.

 

روابط عمومی دیجیتال

 

روابط عمومی دیجیتال در حقیقت انجام کارهای مربوط به روابط عمومی از طریق ابزارها و رسانه‌های دیجیتالی و الکترونیکی است. امروزه با گسترش استفاده از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی مسئولیت‌های روابط عمومی نیز به سمت دیجیتالیزه شدن میل می‌کند. تهیه‌ی پست‌های وبلاگی و محتوای شبکه‌ی اجتماعی در کنار انتشار اطلاعیه‌های مطبوعاتی در مجلات الکترونیکی از جمله اقداماتی است که در روابط عمومی دیجیتال به آن پرداخته می‌شود.

در روابط عمومی آنلاین مسئولان روابط عمومی برای تحقق اهداف خود با تهیه‌ی پست‌هایی برای وب‌سایت‌ها و کمک به بهبود سئو و دریافت بک‌لینک از سایت‌های معتبر، به انتشار خبر و پوشش رسانه‌ای برند مورد نظر خود می‌پردازند.

با گسترش تلفن همراه هوشمند فعالیت افراد در رسانه‌های اجتماعی تا حدود زیادی افزایش یافته است و همین موضوع پوشش رسانه‌ای از طریق شبکه‌های اجتماعی را تا حد زیادی تسهیل کرده است. کاربران فعال در شبکه‌های اجتماعی در صورت مشاهده هر گونه خبر جدید در مورد برند مورد علاقه‌ی خود پست مربوط به آن را به اشتراک می‌گذارند و همین امر باعث انتشار آن در جامعه‌ی آماری بزرگتری می‌شود.

همکاری با سایت‌های معتبر و قرار گرفتن لینک مربوط به پوشش رسانه‌ای یک برند در سایت مورد نظر سبب می‌شود که مخاطبان آن سایت نیز با کلیک بر روی آن به سمت برند شما هدایت شوند. همین امر باعث افزایش مخاطبان و طرفداران یک برند شده و کمک به سزایی به بازاریابان آن شرکت می‌کند.

به یاد داشته باشید که علاوه بر موارد ذکر شده تولید محتوای جذاب و با کیفیتی که اطلاعات مفیدی را در اختیار خوانندگان قرار دهد می‌تواند در موفقیت پوشش رسانه‌ای مربوط به برندتان به شما کمک کند.

 

روابط عمومی سنتی یا دیجیتال؟

 

چالش بزرگی که مسئولان روابط عمومی برندهای مختلف اکنون با آن رو به رو هستند، بحث انتخاب بین روش‌های سنتی و دیجیتال است. اما موضوع مهمی که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد شناخت کافی از برند و سپس تصمیم‌گیری برای انتخاب روش است.

این نکته هیچ‌گاه نباید فراموش شود که بهبود روند پیشبرد اهداف روابط عمومی به کمک روش دیجیتال به معنای کم ارزش شدن روش سنتی نیست، در بسیاری از کسب و کارها هنوز هم روش‌های سنتی کاربرد بسیاری دارند. 

مسئولان روابط عمومی کسب و کارهای مختلف همواره باید با شناخت کافی از برند خود و محصولات جدید یکی از روش‌های سنتی یا دیجیتالی را برای انجام مسئولیت‌های خود و کمک به رشد و توسعه برند انتخاب کنند تا بتوانند در دنیای پر از تغییر امروز موفق شوند. البته بدلیل محبوبیت فضاهای دیجیتال و با بررسی آمارهای مختلف از استفاده مخاطبان از رسانه‌های دیجیتال می‌توان انتظار داشت که استفاده از روابط عمومی دیجیتال می‌تواند تاثیر چشم‌گیرتری نسبت به روابط عمومی سنتی بر کسب و کارها داشته باشد.

در مسیر روابط عمومی دیجیتال و دست‌یابی به اهداف خود در برندسازی و روابط عمومی، اخباررسمی می‌تواند به شما کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.