امروز تصمیم گرفتیم با نگاهی آماری به سراغ تفاوت روابط عمومی و تبلغات در ایران بپردازیم.برای این منظور تصمیم گرفتیم نتایج جست و جو کلمه «روابط عمومی» و «تبلیغات» را برسی کنیم.

 

 صاحب نظران در مورد این مبحث نتوانسته اند به یک نقطه نظر مشترک دست پیدا کنند و نظرات متفاوت و گاه متضاد با یکدیگر را بیان می کنند. شاید علت آن مشخص نبودن تعریف دقیق از این دو است که باعث شده است وظایف روابط عمومی و تبلیغات با هم تداخل پیدا کند.

 

در ابتدا با توجه به تصویر زیر می توان رشد جست وجوی عبارت روابط عمومی را در چند سال گذشته براحتی دریافت.

اخباررسمی،روابط عمومی،گوگل

میزان جست وجو روابط عمومی در گوگل

(برای دیدن تصویر در سایز اصلی بر روی عکس کلیک کنید)

حال در تصویر زیر تفاوت میزان جست وجوی دو عبارت روابط عمومی و تبلیغات را مشاهده می کنید.

اخباررسمی،روابط عمومی،تبلیغات،گوگل

تفاوت جست و جو روابط عمومی و تبلیغات

(برای دیدن تصویر در سایز اصلی بر روی عکس کلیک کنید)

 

همانطور که مشاهده می گردد جست وجوی عبارت تبلیغات با سرعت بیشتری به نسبت عبارت روابط عمومی درحال رشد است و این نشان می دهد افراد جامعه علاقه بیشتری به دانستن اطلاعات در مورد تبلیغات دارند.اما آیا این مسیری که افراد جامعه می روند درست است؟

بگذارید اینگونه با مثالی ادامه دهیم شما صاحب کسب و کاری می باشید که محصولی را تولید می کند؛ بدون توجه به انتظارات مشتری در مورد محصولتان، شما صرفا با تبلیغات محصول خود را معرفی کنید آیا مشتری در کنار محصولتان باقی خواهد ماند؟مسلمآ جواب شما منفی است و معتقد هستید مهم ترین اصل برای باقی ماندن مشتری با یک محصول خاص توجه به نیاز مشتری است، این درست مسئله ای است که در مورد آن صحبت

می کنیم: انتخاب کردن راه اشتباه برای رسیدن موفقیت

روابط عمومی باید بیش از تبلیغات مورد توجه قرار گیرد، زیرا که روابط عمومی ارتباط بیشتری با مشتری خواهد داشت.