برای توسعه‌ی کسب‌ و کار، باید روابط عمومی را جدی گرفت. هنر و ماهیت روابط عمومی تنها در یک چیز خلاصه می‌شود: داستان‌سرایی.

هر انسان، برند، تکنولوژی و محصولی داستانی برای گفتن دارد. چه کسب‌وکاری ۵ نفره داشته باشید و چه شرکتی ۵۰ نفره؛ بهتر است روش صحیح داستان سرایی برای افراد مناسب و در مکان‌های مختلف، بیاموزید.

چطور این کار را انجام می‌دهید؟ در اینجا ۳ قانون روابط عمومی آمده است که به شما در این باره کمک خواهد کرد.

 

۱) داستان‌سرایی اساس روابط عمومی است

 

کارکنان روابط عمومی باید قبل از هرچیز یک داستان سرای خوب باشند، داستان سرایانی که بتوانند تمامی نقاط دقیق و ظریف کسب‌ و کار را حس کنند. اگر آنها ذاتا این ویژگی را داشته باشند، در ارتباطات داخلی و خارجی شما تاثیرات بسیاری خواهد گذاشت. آن‌ها باید قادر باشند داستان‌های منحصربه‌فردی در رابطه با سوال‌های زیر بنویسند!

 

  • چشم انداز آینده‌ی این شرکت چگونه است؟
  • محصولات شما چه ارزشی به زندگی مردم اضافه خواهد کرد؟
  • در این شرکت چه خدماتی عرضه می‌شود که دیگر شرکت‌ها قادر به عرضه‌ی آن نیستند؟
  • چگونه شما زندگی مشتریان و شرکای خود را بهتر خواهید کرد؟
  • این کار را چطور می‌خواهید انجام دهید؟
  • دوست دارید که مردم بعد از خواندن این داستان چه حسی پیدا کنند؟

 

پاسخ تمامی این سوالات، اگر به درستی بیان شوند؛ یاعث جاافتادن برند و فرهنگ آن خواهند شد. نوشتن داستان به شما کمک خواهد کرد تا شکاف‌ها و نقاط ضعف متن خود را شناسایی کنید.

کاملا صادق باشید! اگر تمام تکه‌های این داستان بزرگ را ندارید، فعلا باید دست نگه دارید.

 

۲) سه مرحله‌ی اساسی برای طی کردن

 

روابط عمومی مهم‌ترین نوع روابط رسانه‌ای است، اما در حال حاضر حداقل سه اهرم وجود دارد که هر شرکتی به آن‌ها نیاز دارد تا داستانش را بازگو کند.

توسعه: شما هنوز هم به توسعه روابط‌تان با چهره‌های کلیدی(روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان) نیاز دارید تا شما را تایید و دنبال کنند. درواقع شما نیاز خواهید داشت برای بهبود روابط اقتصادی تان، داستان و خبرهای خودتان را در اختیار خوانندگان آنان قرار دهید و باورهایتان را به آن‌ها بشناسانید.

 

ارتباطات: این ارتباطات زمانی رخ می‌دهد که شرکت‌ها بتوانند بوسیله محتوای آنلاین با مخاطبان‌شان ارتباط برقرار کرده و تعامل داشته باشند. تعداد بسیار زیادی از رسانه‌ها نیاز به محتوای جدید و تازه دارند، اگر شما وب‌سایتی برای انتشار اخبار خود ندارید می‌توانید از رسانه‌هایی مثل اخبار رسمی برای انتشار اخبار خود استفاده کنید.

بهترین راه برای انجام این کار اینست که بدانید چه محتوایی باید به رسانه‌ها بدهید تا مشتاق انتشار آن باشند.

 

محتوا: آینده روابط عمومی متعلق به محتواست. اگر شما بتوانید از طریق داستان‌تان ارتباطی احساسی با مخاطبان‌تان برقرار کنید آینده از آنِ شما خواهد بود. این محتوا یا داستان می‎تواند یک پست وبلاگی، پادکست و یا ویدیو باشد. این موضوع بستگی به شما و کسب‌وکارتان دارد که ارزیابی کنید تا ببینید کدام یک ارتباط مستقیم‌تری با مخاطبان‌تان برقرار می‌کند.

 

۳) روابط عمومی یک مرکز سوددهی است، نه مرکز هزینه

 

بازگشت سرمایه‌ (ROI) روابط عمومی فراتر از چیزی هست که انتظارش را دارید. هنگامی‌که شما داستان خود و تاثیری که روی مردم و مشتریان‌تان خواهد داشت را تجزیه و تحلیل کنید متوجه می‌شوید که سرمایه‌گذاری روی روابط عمومی ضروری است. با ترفندهای روابط عمومی شما سریعا به نتایج فوق‎‌العاده دست پیدا خواهید کرد. البته لازم نیست برای دستیابی به نتایج زیاد صبر کنید.

بسیاری از افراد چون تصور می کنند برای روابط عمومی لازم نیست فعالیت‌های زیادی انجام شود آن را هزینه‌ی اضافی تصور می‌کنند، اما روابط عمومی در کنار سئو و سایر ترفندهای بازاریابی آنلاین به عنوان یک کاتالیزو عمل کرده و تلاش می‌کند تا پیام بازاریابی شما را به مخاطبان صحیح و هدفمند برساند.

در واقع روابط عمومی نه تنها کاری هزینه‌بر نیست، بلکه یک مرکز سوددهی غیرمستقیم برای کسب‌وکار شما است.

 

مانند هر بخش دیگری از موفقیت های کسب و کار، این بخش نیز در یک کلمه خلاصه می شود: مردم.

با تمام پستی و بلندی های یک کسب و کار تنها چیزی که هیچ گاه از بین نمی‌رود داستان شماست،به همین دلیل نباید از آن چشم پوشی کرد و در مراحل پایین تر سرمایه گذاری‌‌های‌تان قرارش دهید.