روابط رسانه ای در روابط عمومی به طور کلی در مورد ایجاد روابط با اعضای مطبوعات است و معمولاً به رابطه سودمند متقابل بین روزنامه نگاران و متخصصان روابط عمومی اشاره دارد. برخلاف بازاریابی و تبلیغات، که کانال‌های مستقیمی برای برقراری ارتباط با برند شما هستند، روابط رسانه‌ای اعتبار شما را از طریق شخص ثالث ارائه می‌دهد. درباره این موضوع یک سوال مطرح می‌شود. اگر بخواهید درباره کسب و کاری تحقیق کنید، آیا به سرعت شرکتی را باور می‌کنید که به داشتن بهترین محصول در بازار افتخار می‌کند؟ یا به دنبال نظرات افراد دیگر که به آن شرکت وابسته نیستند می‌گردید تا بتوانید دید بهتری نسبت به آن پیدا کنید؟

روابط رسانه ای در مقابل روابط عمومی

بسیاری از افرادی که اطلاعات چندانی درباره این حوزه ندارند، روابط رسانه‌ای و روابط عمومی را گاهی به جای یکدیگر استفاده می‌کنند، این در حالی است که این دو مفهوم کاملاً متفاوت هستند. به طور کلی روابط رسانه ای یک کانال را بهینه می کند، ولی روابط عمومی از چندین کانال برای ایجاد تبلیغات استفاده می کند. یکی از کانال‌هایی که روابط عمومی از آن استفاده می کند رسانه است که از آن به عنوان روابط رسانه ای یاد می کنیم.

در حالی که روابط رسانه‌ای یک کانال را بهینه می کند، روابط عمومی از چندین کانال برای ایجاد تبلیغات استفاده می کند.

گنجاندن روابط رسانه ای در استراتژی روابط عمومی، فرصت‌های بی شماری را برای برند شما باز می کند. وقتی از شما به صورت آنلاین نقل قول می شود، روزنامه نگار یک پیوند مستقیم به محتوای شما و احتمالاً وب سایت شما ارائه می دهد. این امر باعث افزایش ترافیک و افزایش رتبه جستجوی شما می شود. با گذشت زمان، دسترسی خود را گسترش می دهید و آگاهی از برند را تقویت می کنید.

دروازه ای برای ایجاد اعتماد

از نظر بازاریابی آنلاین، شرکت‌ها از کانال‌های مختلفی برای رساندن پیام خود استفاده می‌کنند. داشتن وب‌سایت، وبلاگ، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی و کمپین‌های بازاریابی ایمیلی، این روزها تقریباً استاندارد است. برخی از کسب و کارها نیز از تبلیغات PPC و به روز رسانی محصول برای افزایش بیشتر تعامل مخاطبان استفاده می‌کنند.

اما حتی اگر بتوانید ترافیک زیادی را به سایت خود هدایت کنید یا دنبال کنندگان وفادار خود را در رسانه‌های اجتماعی جمع آوری کنید، باز هم در حال افزایش صدای خود هستید. در حال حاضر هیچ مشکلی در این مورد به خودی خود وجود ندارد، اما تأثیری که روابط رسانه ای به شما می‌دهد بی رقیب است.

هنگامی‌که محصول یا خدمات شما از طریق پوشش رسانه‌ای وارد حوزه عمومی می‌شود، اعتبار شما را به ارمغان می‌آورد. هرچه اخبار شما پوشش بیشتری داشته باشد، امتیاز بیشتری در مقیاس اعتبار کسب می‌کنید. این باعث می‌شود یک قدم به جلب اعتماد مشتریان بالقوه نزدیک‌تر شوید.

روش سنتی با بیانیه‌های مطبوعاتی

نحوه برقراری روابط رسانه‌ای در گذشته بسیار ساده‌تر بود. رسانه‌های سنتی تنها راه پیش روی بودند و این به معنای حفظ ارتباط با سردبیران و خبرنگاران در نشریات چاپی بود. چندین دهه پیش، ارسال پیام‌های مطبوعاتی به صورت انبوه به طور گسترده پذیرفته شده بود. مسئله این است که همه رسانه‌ها نمی‌خواهند داستان‌های یکسانی را پوشش دهند.

اکنون در 2022، اگر همچنان با پیام‌های یکسان به روزنامه‌نگاران ایمیل می‌زنید، شما را خیلی دور نمی‌برد. باز هم، این رابطه ای است که شما می‌خواهید آن را تقویت کنید. بنابراین تا جایی که می‌توانید ایمیل‌هایی را که ارسال می‌کنید شخصی سازی کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد سهم شما در صندوق ورودی روزنامه نگاران در دریای خبرهای مطبوعاتی آن روز برجسته شود.

برقراری روابط رسانه‌ای امروز

بیانیه‌های مطبوعاتی همیشه جایگاهی در رسانه‌ها خواهند داشت. چرا به جای اینکه فقط به لیست طولانی مخاطبین خود اطلاعیه‌های مطبوعاتی بفرستید، این داستان‌ها را در اتاق خبر خود نیز پست نکنید؟ روزنامه نگاران برای تحقیق به آنجا می‌روند و آن را به یک ابزار موثر روابط رسانه ای تبدیل می‌کنند.

پیروی از روش کار با روزنامه نگاران هنوز یک استراتژی محکم است. به لطف تسلط بر رسانه‌های اجتماعی، اینفلوئنسرها هم اکنون بخشی از رسانه محسوب می‌شوند. بنابراین بله، شما نیز باید کار با آنها را شروع کنید.

همچنین بخوانید:‌

استراتژی محتوا چیست؟

چطور برای کسب و کار خود «آگاهی از برند» ایجاد کنیم؟