ما اغلب می‌گوییم در انجام امور مربوط به روابط عمومی برندها مزایایی نهفته است که می توان بهره های زیادی از آن در بازاریابی برد. اما واقعا چه چیز خاص و ارزشمندی در آن نهفته است و چرا باید کسب و کارها روی این روش سرمایه‌گذاری کنند؟

حال می خواهیم درباره این روش بیشتر صحبت کنیم و ۷ مزیت آن را بیان کنیم:

 

۱) روابط عمومی سئوی سایت شما را بهبود می‌بخشد

 

روابط عمومی مجموعه‌ای از اقدامات و کوشش‌های حساب‌شده‌ای است که هر سازمان برای برقراری ارتباط مؤثر و هدفمند با گروه‌هایی که با سازمان در ارتباطند انجام می‌دهد. روابط عمومی برای شما از سایت‌های باکیفیت لینک ایجاد می‌کند، اگر سررشته‌ای در سئو داشته باشید این خبر خوبی برای شما خواهد بود. لینک‌های معتبر برای افزایش رتبه‌ی شما به ویژه در صنایع رقابتی ضروری هستند.

برای این منظور کسب‌وکاری که بتواند رسانه‌ی باکیفیتی را انتخاب کند و  داستان خود را در آن منتشر کند، از نظر موتورهای جستجو بسیار ارزشمند خواهد بود.

 

۲) داستان جذابی برای شما تولید می‌کند

 

در پشت پرده‌ی هر برند، شرکت و شخص داستانی نهفته است. این داستان می‌تواند در رابطه با فلسفه شرکت و یا صاحب آن باشد، اما هیچ‌گاه صرفا در رابطه با محصول نیست. زیرا داستان باید به گونه‌ای باشد که شبیه تبلیغ نباشد، اگر داستان شما مستقیما به محصول اشاره داشته باشد تبلیغ خواهد بود. این نقش روابط عمومی است که داستان برجسته‌ای ایجاد کند که به برندینگ محصول کمک می‌کند.

 

۳) امکان دسترسی به بازارهای منحصربه‌فرد با اطلاعات جمعیت‌شناسی را فراهم می‌کند

 

روابط عمومی قادر به رسیدن به بازارهای منحصر به فرد با تکنیک‌های سنتی، دیجیتالی و تجربی است. روابط عمومی تجربی و دیجیتالی هردو می‌توانند ارتباط موثرتری با بخش‌های خاصی که تکنیک‌های بازاریابی سنتی پاسخگوی آن‌ها نیست برقرار کنند.

آیا مخاطبان شما مسن‌ هستند؟ روابط عمومی می‌تواند به شیوه‌ی خاصی عمل کرده و به آن‌ها دست یابد. آیا جوان هستند؟ روابط عمومی به آن‌ها نیز می‌تواند دست یابد. آیا آن‌ها مشکوک‌اند؟ کنجکاوند؟ روابط عمومی تمامی این موارد را پوشش می‌دهد.

 

۴) روابط عمومی در هر بستری که مردم در آن حضور دارند امکان‌پذیر است

 

در مقایسه با دیگر روش‌های بازاریابی، روابط عمومی به سادگی و در زمان کمتری مرزهای پلت‌فرم‌های مختلف را می‌پیماید. برای مثال رقابت در روابط عمومی تنها به تبلیغات در فیسبوک محدود نمی‌شود. می‌توان آن را بخشی از یک رسانه‌ی اجتماعی عظیم یا کمپین‌های چاپی و دیجیتالی دانست. در واقع روابط عمومی در هر بستری که مردم در آن حضور دارند وجود دارد.

 

۵) روابط عمومی برند ذاتا ویژگی‌های انسانی دارد

 

ویژگی منحصر به فرد روابط عمومی این است که ذاتا انسانی است، روابط عمومی ابزاری نیست که یک ربات قادر به ایجاد آن باشد. برای مثال، تمامی آگهی ها و مقالات منتشر شده باید توسط یک انسان نوشته شوند و قبل از این‌که به دست مخاطبان برسند باید از فیلتر هیئت تحریریه بگذرند. روابط عمومی همیشه یک شخصیت انسانی است. احساسات انسانی بازاریابی را بهتر می‌کند و روابط عمومی را نسبت به سایر کانال‌ها ارتقاء می بخشد.

 

۶) روابط عمومی برند اعتماد ایجاد می‌کند

 

روابط عمومی باعث ایجاد اعتماد میان خود و مشتری‌های بالقوه‌تان می‌شود. مردم از تبلیغات سنتی آگاهی دارند و عقایدشان در این‌باره شکل گرفته است، اما روابط عمومی می‌تواند در سطوح شخصی‌تری به آن دست یابد. این کار می‌تواند نظرات را راجع به برند مورد نظر تغییر دهد.

مردم به پیام‌هایی که مستقیما از یک برند دریافت کنند اعتماد نخواهند داشت. این دسته از مردم به تایید شخص ثالث در رابطه با خرید یک محصول خاص بیشتر اعتماد دارند. برای مثال، یک وبلاگ نویس که درباره تجربیاتش از استفاده از یک برند نوشته است، خوانندگانش تحت تاثیر نظر این وبلاگ نویس و ارزیابی محصول، به محصول مورد نظر روی آورده و حتی نظرات وی را بین بقیه ی افراد پخش می کنند.

روابط عمومی با نشان دادن این موضوع که چرا برند وی مهم است، اعتبار خود را به دست می آورد.

 

۷) روابط عمومی اعتمادبه‌نفس نیروی انسانی کسب‌وکارها را بهبود می‌بخشد

 

نه تنها روابط عمومی روی خروجی یک شرکت تاثیر می گذارد، بلکه تاثیرات مثبتی نیز بر روی اعضای شرکت‌ها دارد. روابط عمومی مارک‌ها را ترویج می دهد و مشتریان را از وجود آنها آگاه می سازد، که این کار به نوبه‌ی خود تعداد متقاضیان را افزایش می‌دهد. این یک راه عالی برای اطلاع‌رسانی عمومی درمورد ابتکارات روابط خدمات به مشتریان (CSR) است.

علاوه بر این، روابط عمومی با ایجاد حس افتخار در کارکنان نسبت به رشد کسب و کارشان، روحیه کارکنان را افزایش می دهد. و صاحبان شرکت‌ها نیز می توانند به برجسته شدن‌شان در رسانه‌ها افتخار کنند. شما باید از این نوع تبلیغات واقعی در راستای قدرتمندسازی خود و برندتان بهره گیرید.

پس با روابط عمومی به کسب و کار و برند خود هویت بخشیده و به ارتقای ارزش محصولات آن کمک کنید.