اینطور که به نظر می‌رسد، هر روزه قابلیت‌های جدیدی به شبکه‌های اجتماعی اضافه می‌شود که باید آنها را بیاموزیم و قبول کنیم که همراه شدن با این به‌روزرسانی‌های متعدد گاهی مشکل است، بنابراین مروری سریع از برترین تغییرات اخیر در بزرگ‌ترین پلتفرم‌ها را فراهم کرده‌ایم تا از امکانات موجود آگاه شوید و بتوانید از آنها در استراتژی رسانه اجتماعی‌ تان بهره ببرید.

 

اینستاگرام

این پلتفرم تصویر، دو به‌روزرسانی بزرگ ارائه کرده و از امروز:

 

1. عکس‌هایی با کادربندی پرتره یا عریض را هم برای آپلود کردن پشتیبانی می‌کند

اگر شما هم از افرادی هستید که با برنامه‌های InstaFit یا Blur Box کار می‌کردید، کاملا به سختی‌های موجود در آن آگاه هستید که باید کاری کنید عکس‌هایتان کادری مربع برای آپلود در اینستاگرام داشته باشند. خوشبختانه این شبکه متوجه شد که دیگران از این ویژگی سود می‌برند و تصمیم گرفت کاری کند. البته خوشحالی اصلی ما این است که اینستاگرام برنامه Layout خود را در رابط کاربری‌اش گنجاند و اکنون به‌راحتی می‌توانید تصویری تریکی از چند عکس را در داخل خود اینستاگرام بسازید که این مورد به‌روزرسانی بسیار خوب و کاربردی است.

 

2. امکان اشتراک‌گذاری، سلفی و ایموجی‌ها را در داخل دایرکت فراهم کرده است:

چند بار شده که کامنت‌های عکستان در میان انبوه افرادی که دیگران را تگ کردند تا عکستان را به اشتراک بگذارند، دفن شده است؟

با این به‌روزرسانی جدید، اینستاگرام یک دکمه اشتراک‌گذاری قرار داده است تا بتوانید تصاویر خود را مستقیما به افراد دیگر بفرستید و قسمت کامنت‌ها خلوت بماند. همچنین قابلیتی برای برگشت دادن سلفی یا ایموجی نیز فعال شده است.

این تغییرات برای کاربران عالی هستند، اما هنوز نمی‌دانیم آیا اینستاگرام قصد دارد هشدارهایی هم در زمانی که ‌عکس‌تان به اشتراک گذاشته می‌شود به شما اعلام کند یا نه. چنین قابلیتی می‌تواند به شرکت‌ها برای پیگیری و نظارت بر میزان بازدید و تعامل دریافتی پست‌هایشان کمک کند.

 

 

توییتر

از دیرباز توییتر به‌عنوان محلی برای اخبار داغ و ارائه دید کلی درباره موضوعات مورد بحث در سراسر جهان معروف بوده است. اما در چند ماه اخیر شهرت بیشتری در حوزه خدمات مشتریان و بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (SEO) یافته است.

 

1. توییتر نظارت کلی روی پیام‌های دایرکت انجام می‌دهد:

با تغییرات جدید می‌توانید به هر کس که بخواهید پیام دایرکت بفرستید، بدون آنکه شما را فالو کنند. علاوه بر آن، می‌توانید پیام‌های دایرکت طولانی‌تری نسبت به  محدودیت 140 کاراکتری قبل ارسال کنید. بدون شک موسسات خدمات مشتریان یا آنهایی که قصد تنظیم یک رویداد را دارند، از این قابلیت جدید بسیار خشنود خواهند شد.

 

2. گوگل توییت‌ها را هم در میان نتایج جست‌وجوی خود قرار می‌دهد:

پیام معروفی که «شما همان نوشته‌هایی هستید که توییت می‌کنید» هیچ‌وقت تا این حد مصداق نداشته است. به این دلیل که اکنون وقتی کاربران گوگل در این پلتفرم جست‌وجو می‌کنند، امکان دارد توییت شما هم در میان نتایج دیده شود. یعنی هشتگ‌هایی که انتخاب می‌کنید و موضوعاتی که درباره‌شان توییت می‌کنید می‌توانند در پیدا شدن شما در میان نتایج جست‌وجو اهمیت و نقش بسزایی داشته باشند.

 

پینترست

با در نظر گرفتن میانگین ارزش سفارشات به ازای هر مشتری در شبکه‌های اجتماعی، پینترست به عنوان پیشگام عرصه تجارت الکترونیک شناخته می‌شود، بنابراین تعجیبی ندارد که جدیدترین تغییر و به‌روزرسانی‌شان در خصوص کمک به آسان‌تر کردن این مبادلات باشد.

 

1. پینترست پلتفرم توسعه‌گران پینترست (Pinterest Developers) را معرفی می‌کند:

این خبر خیلی جدیدی نیست و پیش‌تر در ماه می نیز اعلام شده بود، اما به‌روزرسانی مهمی است، زیرا هر ماه شرکت‌های بیشتری به این شبکه می‌پیوندند. شرکای توسعه‌گر تبلیغات (MDP) بیش از همه مورد توجه هستند؛ آنها گروهی از شرکت‌هایی هستند که ابزار و خدماتی در اختیار کاربران تجاری قرار می‌دهند که به ارتقا و بهبود حضور و تبلیغات‌شان در پینترست کمک می‌کند؛ و این خبر جدید اعلام می‌کند که تمرکزشان روی آگهی‌ها و نشر مطالب خواهد بود.

 

2. پینترست پین‌هایی برای خریدن ارائه می‌کند:

بعد از کلیک یا ضربه روی هر چیز، یک تخته پینترست ظاهر می‌شود که در آن می‌توانید علاوه بر دکمه پین کردن، دکمه‌ای برای خریدن را هم در کنارش مشاهده کنید. دکمه خرید شما را به صفحه سفارش که آن هم در داخل برنامه است منتقل می‌کند تا خرید خود را تکمیل کنید. امکان خرید مستقیم این فرصت را در اختیار برندها قرار می‌دهد تا تخته‌ها نیز ابزاری برای سوددهی باشند و پینترست را به عنوان شبکه اجتماعی باارزش‌تری ببینند.

این قابلیت جدید به‌خصوص بعد از افزودن برنامه جدید پینترست برای موبایل بسیار کاربردی خواهد بود. در مورد آن دسته کاربرانی که شاید خرید کردن‌شان کمی بیشتر طول بکشد، ممکن است چیزهای دیگری که دوست داشته باشند را در وب‌سایت شما ببینند، آن را به تخته‌شان در پینترست پین کنند و بعدا که آماده انجام خرید شدند می‌توانند به‌راحتی و مستقیما از روی تخته‌شان این کار را انجام دهند.

 

فیس‌بوک

همیشه خبرهایی در این شبکه اجتماعی معروف اتفاق می‌افتد که ماه قبل نیز همین طور بود. این شبکه اجتماعی دو به‌روزرسانی جدید منتشر کرده که هر دوی آنها به هدف کمک به کاربران تجاری برای ارتباط بهینه‌تر با مشتریان خود بوده است.

 

1. فیس‌بوک قابلیت‌های جدیدی برای پیام‌رسانی صفحات ارائه کرده است:

همیشه تاکید کرده‌ایم که خدمات مشتریان در شبکه‌های اجتماعی باید از اولویت‌های کسب‌وکارتان باشد. فیسبوک نیز با ارائه روشی سریع برای پاسخگویی به مشتریان که می‌تواند مستقیما از صفحه شما انجام شود، اهمیت این موضوع را نشان داده است. اکنون نه تنها می‌توانید به کامنت مشتریان پاسخ دهید، بلکه قادر هستید پیامی به آن فرد ارسال کنید تا نکات مهم‌تر را در قالب گفت‌وگویی صمیمانه‌تر و خصوصی به او بیان کنید.

همچنین فیس‌بوک با اعطای مدالی مخصوص در بالای صفحه شرکت‌ها، به آنهایی که فورا از این قابلیت استفاده می‌کنند جایزه می‌دهد.

 

2. می‌توانید پاسخ ها را ذخیره کنید:

قصد تخریب کاربرد پیام‌های از قبل تعیین‌شده را نداریم، اما گاهی سوال‌هایی وجود دارند که برای پاسخ دادن به آنها، به اطلاعات مشابهی نیاز دارید تا بتوانید به رفع نیازشان کمک کنید. برای مثال، لازم است نام، شماره تماس و تاریخ خرید را از مشتری بپرسید تا بتوانید اطلاعات موردنظر را یافته و به سوالش پاسخ دهید. با وجود سادگی این کار، شاید صدها بار نوشتن این موارد زحمتی بیهوده باشد. فیس‌بوک راهنمایی برای ایجاد یک پاسخ ذخیره‌شده و آماده برای صفحه شما ارائه کرده است که به کمک آن شما هم می‌توانید مدال «صفحه پاسخگو به سوالات» را به دفعات بیشتر دریافت کنید.