در پیشخوان یا داشبورد جدید اخبار رسمی (ورود، ثبت‌نام)، می‌توانید رتبه رسانه‌ای و روابط عمومی آنلاین شرکت‌تان را در مقایسه با سایر شرکت‌های فعال در صنعت‌تان را مشاهده کنید و نگاه کاملی بر وضعیت آمار کمپین‌های رسانه‌ای‌تان داشته باشید.

 

در پیشخوان جدید چه چیزهایی اضافه شده است؟

قبلا در یک مطلب دیگر، در مورد گزارش بازخورد هر کمپین رسانه‌ای در اخبار رسمی گفته بودیم. با پیشخوان جدید اخبار رسمی، آمار تجمیعی همه‌ی کمپین‌ها از پیشخوان قابل مشاهده است. این آمار تجمیعی در چند بخش زیر در پیشخوان نمایش داده می‌شوند:

1- آمار مشاهده محتوای شرکت شما در مقایسه با میانگین صنعت

آمار مشاهده محتوای شما در رسانه‌ها در تمامی کمپین‌هایتان در بزرگترین نمودار پیشخوان جمع‌آوری و نمایش داده می‌شود. این آمار لحظه‌ای بوده و در هر لحظه با هر بازدید از تیتر مطلب یکی از کمپین‌ها، کلیک و یا مشاهده آنها در اخبار رسمی، این آمار افزایش می‌یابد. افزایش بازدید می‌تواند نتیجه بازدید مستقیم مطلب شما در یکی از سایت‌هایی باشد که بعد از اجرای کمپین مطلب شما در آن منتشر شده و یا اینکه مخاطب توسط جستجو در اینترنت به آن رسیده باشد. این آمار را می‌توان مجموع آمار impression کمپین‌های شما دانست. این آمار در حال حاضر تجمیعی است یعنی شامل تعداد مشاهده متن مطلب، تعداد مشاهده تیتر مطلب در یک سایت (در کنار سایر اخبار)، تعداد نمایش تیتر و عکس مطلب در ویترین‌های محتوا (که در حال حاضر در 60 سایت نصب شده‌اند) و یا تعداد مرور شدن (Crawl) توسط موتورهای جستجو است. البته به زودی آمار دسته‌بندی شده از این میزان نمایش و نوع آن در پیشخوان و در گزارش هر کمپین قرار خواهد گرفت.

در صفحه داشبورد جدید اخبار رسمی، کل آمار بازدید تمامی کمپین‌هایتان را می‌توانید مشاهده کنید و آن را در بازه‌های زمانی خاص تحلیل کنید.

رتبه روابط عمومی آنلاین و بازاریابی محتوا با اخبار رسمی

همچنین می‌توانید آمار مشاهده محتوای کمپین‌های خود را با حرکت موس بر روی نمودار با میانگین صنعتی که شرکت شما در آن فعال است مقایسه کنید. البته آمار این بخش به تازگی در حال جمع‌آوری است و ممکن است در ماه‌های قبل آمار دقیقی را مشاهده نکنید.

نکته: صنعت شرکت خود را با کلیک بر روی لوگوی شرکت‌تان و وارد شدن به قسمت ویرایش شرکت، جستجو کنید و صنعت درست را انتخاب کنید.

رتبه رسانه‌ای در قیاس با رقبا و صنعت- اخبار رسمی

2- رتبه رسانه‌ای شرکت شما

رتبه رسانه‌ای شما در قیاس با سایر شرکت‌های فعال در صنعت شما، در قسمت سمت چپ داشبورد نمایش داده می‌شود. با حرکت موس بر روی این نمودار رتبه شما در ماه‌های قبل نیز قابل مشاهده است.

رتبه روابط عمومی در قیاس با رقبا - اخبار رسمی

مکانیزم محاسبه رتبه رسانه‌ای چیست؟

این آمار و رتبه بر اساس تعداد پوشش رسانه‌ای (تعداد رسانه‌های منتشر کننده مختوا از شرکت شما)، رتبه رسانه‌ای رسانه‌های منتشر کننده (اعتبار و نفوذ رسانه)، آمار بازدید محتوای کمپین‌های شما و تعداد کمپین‌های رسانه‌ای محاسبه می‌شود. هم‌اینک اخبار رسمی بیش از 3400 شرکت از 54 صنعت مختلف را در خود دارد و این جامعه آماری گسترده و جمع‌آوری داده‌های مختلف از بیش از دو هزار رسانه، می‌تواند نگاهی کلی از وضعیت از هر شرکت در قیاس با سایر شرکت‌ها در اختیار شما قرار دهد.

3- تعداد کمپین‌های اجرا شده

در یکی از نمودارها در داشبورد اخبار رسمی، می‌توانید تعداد کمپین‌های رسانه‌ای خود را ببینید. خط وسط، نمایش دهنده میانگین تعداد کمپین‌های اجرا شده در صنعت شماست و در صورتیکه تعداد کمپین‌های شما بیش از میانگین صنعت باشد، این عدد به صورت سبز و در صورتی که تعداد کمتر از میانگین باشد، تعداد کمپین‌ها با قرمز نمایش داده می‌شود. همینطور می‌توانید متوجه شوید تعداد کمپین‌های شما چقدر از میانگین صنعت بالاتر و یا پایین‌تر بوده است.

آمار و گزارش کمپین بازاریابی محتوا و روابط عمومی آنلاین

4- تعداد حضور در رسانه‌ها

در بازه زمانی مشخص، چند بار شرکت شما در رسانه‌ها بازتاب داشته است؟ به عبارتی چند رسانه محتوای مرتبط با شرکت شما را منتشر کرده‌اند و این در مقایسه با سایر شرکت‌ها در چه وضعیتی است؟ به عنوان مثال ممکن است در ماه گذشته سه کمپین رسانه‌ای در اخبار رسمی اجرا کرده باشید، که در یکی 30 رسانه در دیگری 70 رسانه و در دیگری 120 رسانه اقدام به انتشار آن کرده باشند. به عبارتی در ماه گذشته 220 بازنشر محتوا یا حضور رسانه‌ای (Media Coverage) داشته‌اید.

در این نمودار می‌توانید تعداد پوشش رسانه‌ای‌تان را در مقایسه با میانگین صنعت مشاهده کنید.

Number of Media Coverage for brands (AKhbar Rasmi) dashboard

5- آمار مخاطب بالقوه کمپین‌ها

با اجرای کمپین‌های رسانه‌ای‌تان در بازه زمانی مشخص، با چه تعداد مخاطب بالقوه در رسانه‌ها ارتباط گرفته‌اید؟ هر رسانه یک تعداد مخاطب بالقوه یا Potential Audience دارد که به معنی میزان بازدید از آن رسانه یا سایت در روز است و انتشار مطلب از شما، شانس دیده شدن را توسط بخشی از این مخاطبان خواهد داشت. با اجرای کمپین در رسانه‌های پربازدیدتر، با مخاطب بالقوه بیشتر و با اجرای کمپین در رسانه‌های با رنکینگ پائین‌تر، با مخاطب بالقوه کمتری ارتباط خواهید داشت. در پیشخوان اخبار رسمی، می‌توانید مخاطبان بالقوه مجموع کمپین‌های خود را مشاهده کنید و بازهم خود را در مقایسه با سایر شرکت‌های فعال در صنعت خود مقایسه کنید.

Content Distribution Campaign Potential Audience on Akhbar Rasmi Dashboard

6- آمار بازدید از صفحه رسمی شرکت شما

هر شرکتی در اخبار رسمی دارای یک صفحه رسمی است که تمامی اطلاعات آن شرکت به همراه محتواهای منتشر شده در آن نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال:

صفخه رسمی دیجی‌کالا در اخبار رسمی، صفحه رسمی شرکت آروند، صفحه رسمی چرم ماهوت، 

 

در این قسمت از داشبورد اخبار رسمی، می‌توانید آمار بازدید از این صفحه را مشاهده کنید.

Akhbar Rasmi Official Press Room Impressions

7- تعداد دنبال کنندگان محتوای شما

در صفحه رسمی و همچنین در کنار هر یک از محتواهای منتشر شده شرکت شما، دکمه «دنبال کنید» قرار گرفته که مخاطب محتوای شما می‌تواند با وارد کردن ایمیل خود، هر محتوای دیگری را که منتشر می‌کنید دریافت کند. در این قسمت می‌توانید تعداد دنبال کنندگان خود را ببینید و برای آنهایی که علاقه‌مند به آپدیت‌های جدید از شما هستند، محتواهای جدیدی منتشر کنید. 

Company content and press release followers on Akhbar Rasmi

البته اگر آمار دنبال کنندگان محتوای شما بالا نیست، نگران نباشید و این به این دلیل است که این بخش به تازگی راه‌اندازی شده و به زودی برنامه جذابی برای معرفی صفحه رسمی شرکت‌ها به فعالان صنایع مختلف داریم که می‌توانند مخاطبان محتوای شرکت شما باشند. خودتان هم می‌توانید با به اشتراک گذاشتن صفحه شرکت‌تان در اخبار رسمی، دنبال کنندگان بیشتری را به اخبار و محتوای شرکت خود جذب کنید. به عنوان مثال، با کلیک بر روی عکس زیر، دکمه «دنبال کنید» را در کنار محتوای منتشر شده از دیجی‌کالا در کمپین زیر می‌توانید ببینید و با کلیک بر روی آن و وارد کردن ایمیلتان می‌توانید محتوای منتشر شده آن را بلافاصله دریافت کنید:

آمار کمپین رسانه‌ای دیجیکالا در اخبار رسمی

چگونه از این امکانات پیشخوان روابط عمومی آنلاین در اخبار رسمی استفاده کنم؟

 

 

حرفی از دل و تشکر صمیمانه:

برای ما بسیار هیجان انگیزتر از آپدیت‌ها و دستاوردهایمان روزهایی است که یک دوست ناشناس به ما زنگ یا ایمیل می‌زند و می‌گوید: «ممنون. کارتون درسته» و آمار موفقیتی که از کمپین رسانه‌ای که با اخبار رسمی اجرا کرده را برای ما می‌گوید. بلافاصله می‌فهمیم که چه چیزهایی را اگر بهتر کنیم نتایج و موفقیت مشتری بیشتر می‌شود و آنها را تقویت می‌کنیم. یک روزهایی هم کسی تماس می‌گیرد و از نتایج کارش با ما راضی نیست و یا از ضعف‌هایمان گلایه می‌کند. در کنار اینکه سریعا تلاش می‌کنیم رضایتش را جلب کنیم به این فکر می‌کنیم که چه کنیم تا بهتر شویم و ایراداتمان را رفع کنیم؟ نتیجه این دو گزینه را می‌توان در آپدیت‌های ماهیانه‌مان دید که ثمره دریافت نقاط مثبت و ضعف ما از دید مشتریان ماست که شرکای اصلی ما هستند. ما آنها را شرکایمان می‌دانیم زیرا اگر با کار با ما موفق شوند ماهم موفق می‌شویم و اگر در کار با ما نتیجه نگیرند ماهم نتیجه نمی‌گیریم. از همه کسانی که با بازخوردهای مثبت‌شان ما را دلگرم و با بازخوردهای منفی‌شان ضعف‌هایمان را به ما گوشزد می‌کنند ممنونیم.

امیدواریم از این امکان جدید در اخبار رسمی لذت ببرید و راهتان را برای درخشیدن در رسانه‌ها و روابط عمومی آنلاین موثر هموار کنید.

با ما فیدبک‌ها و نظرات خود را از طریق ایمیل [email protected] در میان بگذارید. دوستتان داریم.

 

پ.ن: مرسی از تیم فنی اخبار رسمی که تونستن این امکانات رو به سرعت پیاده سازی کنن: جهان، آرش، همام، داریوش، فاطمه و .... هفته قبل جشنی به مناسبت روز جهانی برنامه‌نویس برای اونها در اخبار رسمی برگزار شد که عکس و فیلمش رو می‌تونید از اکانت اینستاگرام اخبار رسمی ببینید.