هزاره سوم یعنی هزاره عجیب. قرن 21 یعنی قرن سرعت. حواست نباشد زمان را از دست داده ای یا بدون کنترل سرعت به چیزی کوبیده شدی و کسب و کارت پخش زمین مجازی شده است. اگر خبر ساز هستی مطمئن باش نمی توانی خبرت را ببندی پای پرنده ای و پرش بدهی بالای آسمان شهر. ارتباط صحیح و مستمر با خبرنگاران جهت مخابره خبر و اهالی رسانه از لزومات پایداری شما در فضای رسانه ای کشور است.

پیش از آن که خبری اتفاق بیافتد و قابلیت مخابره شدن داشته باشد اقدامات ریز و کوچکی باید صورت گیرد که توجه به آن، دوام و حضور مستمر شما در رسانه ها را تضمین می کند. ابتدا به لزوم ارتباط با رسانه ها به شکل فهرست وار می پردازم تا مقدمه ای باشد بر مقوله چگونگی «حفظ ارتباط».

 

1: اخبار نمی خوابند!

در ارتباط صحیح و تعامل به جا با رسانه ها هیچ خبری از هیچ جای دنیا خاک نمی خورد و درست شبیه میوه تازه از درخت چیده شده تازه و نو است. این را می توانم به فروش میوه های نوبرانه و فصلی باغ ها توصیف کنم. میوه تازه خبر شماست. پیش از آن که به روز بعد و روزهای بعد مغازه میوه فروشی برسد تر و تازه و آبدار خیلی سریع و هیجان انگیز به دست مشتری که در این جا همان خوانندگان است می رسد!

 

2: خبرها به مرور زمان مخاطب ثابت خودشان را پیدا می کنند.

هر خبر مخاطب خودش را دارد و خواننده را به راحتی جذب خودش می کند. ارتباط با رسانه ها مخاطبان شما را شناسایی و جذب می کند.

 

3: معتبر می مانید.

ذهن آدم ها این قابلیت را دارد که پدیده هایی که تکرار می شوند را ضبط کنند و به یاد بیاورند. با استمرار ارسال اخبار به محیط رسانه ها فراموش نمی شوید. کسب و کار شما زنده می ماند و زنده ماندنش را از دریچه خبر به جامعه ثابت می کند. هر چقدر هم که شرکت و کسب و کار شما عینیتی موفق داشته باشد باید به بقای ذهنی از طریق ارتباط با فضای بیرون و مشخصا در این مقوله، ارتباط با رسانه ها نیز بپردازید.

 

حال به فهرست کوتاه و ساده ای به چگونگی حفظ ارتباط با رسانه ها می پردازم:

 

1: خبر رسمی تولید کنید.

روزنامه ها، خبرگزاری ها و سایت های خبری تنها در صورتی خبری را می خوانند و منتشر می کنند که نه تنها دارای ارزش های خبری باشد که در نگارش آن به صورت یک خبر رسمی نیز تلاش شده باشد. از تبلیغ و تملق و داوری بپرهیزید. یک خبر فقط یک خبر است. از ستون و صفحه و پاراگراف هایی که در فضای یک رسانه در اختیار دارید یک میکروفون متصور نشوید. خبر رسمی ارزش خودش را دارد. ارزشی که شما برای کسب و کار خودتان قایل شده اید به همین شیوه به رسانه ها نیز منتقل می شود. رسانه ها ازین که از مسیر انتشار خبر، صرفا ابزاری برای تبلیغات شما باشد خوشحال نمی شوند.

 

2: برنامه ریزی رسانه ای داشته باشید.

این به این منظور است که در ارسال و تولید خبر منظم باشید. همانطور که در فهرست بالا به آن اشاره کردم علاوه بر آن که خبری که تولید می شود باید دارای استاندارد خبرنویسی باشد، زمان های مشخص ارسال آن هم مهم است. اگر قرار است در هفته یک خبر را برای رسانه ها ارسال کنید حواستان باشد که این خبر را دو روز دیرتر و یک هفته دیرتر ارسال نکنید.

 

3: شفاف باشید.

خبری که تکلیفش با صاحب خبر معلوم نیست و یا شبیه شایعه باشد دوستی شما را با رسانه ها کمرنگ می کند. فراموش نکنید که ایجاد ارتباط با رسانه ها نیاز به ایجاد اطمینان در رسانه ها دارد و ایجاد اطمینان و اعتماد با تولید خبر سالم صورت می گیرد. و خبر سالم با استانداردی تعریف شده و رسمی تولید می شود.