هیچ کسب و کاری نباید به‌وسیله ابزار بی‌ثبات بنا شود، چرا که در این صورت همواره در معرض خطر نابودی قرار دارد و کنترل آن دشوار خواهد بود.

اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که به صورت مرتب به تجزیه و تحلیل گزارش سایت خود می‌پردازید و ترافیک ورودی از گوگل را بررسی می‌کنید احتمالا بروز رسانی‌های الگوریتم‌های گوگل می‌تواند نتیجه‌ی ماه‌ها تلاش شما را یک شبه به باد دهد. به همین دلیل علاوه بر گوگل باید کانال‌های دیگری را برای هدایت ترافیک ورودی به سایت خود پیدا کنید.

 

چرا سایر موتورهای جستجو نیز باید مورد توجه قرار بگیرند؟

 

بر خلاف رسانه‌های اجتماعی که محتوا در آن به صورت ویروسی پخش می‌شود، موتورهای جستجو نمی‌توانند یک شبه نتایج خود را تغییر دهند. ترافیک جستجو بر خلاف سایر منابع پایدار، مقیاس‌پذیر و رایگان است.

از آنجایی که بیشتر کاربران برای جستجو از موتور جستجوی گوگل و مرورگر کروم استفاده می‌کنند اساس جستجوی سایت‌ها بر اساس گوگل تنظیم می‌شوند. اما در رتبه‌بندی جدید موتورهای جستجو در آمریکا، نتایج جالبی بدست آمده که نشان می‌دهد موتورهای جستجوی دیگری هم هستند که مخاطبان خاص خود را دارند.

موتورهای جستجو1-وبلاگ اخباررسمی (2)

در این رتبه‌بندی مشخص شد که موتور جستجوی بینگ نیز برای اولین بار ۲۰٪ از سهم بازار را به خود اختصاص داده است. دلیل این امر آن است که:

موزیلا همکاری خود را به جای گوگل با یاهو پیش می‌برد.
AOL نیز به جای گوگل، بینگ را به عنوان موتور جستجوی پیش فرض خود انتخاب کرده است.

موتورهای-جستجو2-وبلاگ-اخباررسمی

البته ترویج استفاده از بینگ به معنای از بین رفتن جذابیت گوگل نیست بلکه به معنای به دست آوردن سهم بازار توسط بینگ است، به طوری که درآمد بیشتری را نسبت به گوگل جذب کرده است. با توجه به آنچه تا کنون گفته شد می‌توان گفت که سئوی سایت‌ها باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر گوگل سایر موتورهای جستجو را نیز تحت پوشش خود قرار دهد. در ادامه چهار راهنمای سئو که برای سایر موتورهای جستجو نیز صادق است را با هم بررسی می‌کنیم:

 

۱) کلمات کلیدی فاکتور اصلی در صفحات سایت و مهم‌ترین بخش سئو

 

الگوریتم‌های جستجوی سایر موتورهای جستجو مثل بینگ به پیچیدگی گوگل نیست. ربات‌های جستجوی آن‌ها نیز به هوشمندی ربات‌های گوگل نیستند. بنابراین باید اطلاعات بیشتری مثل کلمات کلیدی متا در اختیار آن‌ها قرار گیرد تا بتوانند عملکرد درستی داشته باشند. هر چند کلمات کلیدی موجود در متا ممکن است در جستجوی گوگل تاثیری نداشته باشد اما کلمات کلیدی در کل مطلب تاثیر به سزایی خواهد گذاشت. اما نباید فراموش کرد که این قضیه برای سایر موتورهای جستجو صادق نیست. بنابراین برای بهبود نتایج در سایر موتورهای جستجو:

  • در عنوان و زیر عنوان متن خود از کلمه کلیدی کل متن استفاده کنید.
  • توضیحات متا را پر کرده و از کلمات کلیدی نیز حتما در آن استفاده کنید.
  • برچسب‌ها یا کلمات مرتبط با کلمه کلید متن خود را مشخص کنید تا هنگام جستجو متن شما پیدا شود.

به منظور بهبود نتایج موتورهای جستجوی مختلف بهتر است شبکه‌های اجتماعی خود را همواره فعال نگه دارید.

 

۲) دریافت بک‌لینک‌ها نتایج داک‌داک‌گو را تغییر می‌دهند

 

با گسترش استفاده از اینترنت نگرانی مردم برای حفظ حریم خصوصی‌شان چندین برابر شده است. در این میان داک‌داک‌گو به دلیل عدم پیگیری تاریخچه جستجوی کاربران به یکی از موتورهای جستجوی محبوب تبدیل شده است. این موتور جستجو در حقیقت یک پلت‌فرم منبع باز است که کنترل بالایی بر روی سفارشی‌سازی درخواست مخاطبان دارد.

موتورهای-جستجو3-وبلاگ-اخباررسمی

نتایج جستجوی این پلت‌فرم متکی بر یاهو است و مطالبی که از سایت‌های معتبری مثل ویکی‌پدیا لینک دریافت می‌کنند را به عنوان سایت‌هایی با رتبه‌بندی خوب و معتبر معرفی می‌کند. بنابراین برای بالا آمدن در این موتور جستجو باید سعی کنید در سایت اصلی برند خود به سایت‌های معتبر لینک داده و یا از آن‌ها لینک دریافت کنید. همچنین این موتور جستجو بر اساس اطلاعات کلمات کلیدی به نمایش نتایج نمی‌پردازد.

 

۳) محلی سازی نتایج جستجو

 

موتور جستجوی بینگ تفاوت زیادی با گوگل دارد. همانگونه که در موارد قبلی نیز ذکر شد با تغییر الگوریتم‌های سئو تغییراتی در اهمیت کلمات کلیدی در نتایج جستجوی این دو موتور جستجو به وجود آمد.

یکی دیگر از تفاوت‌های این دو موتور جستجو نمایش نتایج بر اساس موقعیت محلی است. بنابراین محتواهای غنی که در محل خاصی تولید شود در جستجوهایی که در مجاورت آن باشند نمایش داده خواهند شد. بنابراین به روز رسانی اطلاعات کسب و کار خود و آپلود کردن عکس‌های جدید می‌تواند نتایج این موتور جستجو را تغییر دهد.

 

۴) استفاده از زیان نشانه‌گذاری

 

در واقع هدف از نشانه گذاریی، مشخص کردن ساختار سایت به موتورهای جستجو به زبانی است که متوجه آن شوند. ما می خواهیم موتور جستجو تک تک بخش های سایت ما را بشناسد و نسبت به ماهیتش آن را ارزشگذاری کند.

نشانه‌گذاری سایت به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا ارزش محتوای شما را تشخیص دهد. این داده‌ها میزان ارتباط کلمات جستجو شده با صفحه شما را نشان می‌دهد و نتایج جستجو را به شکل خلاقانه‌ای تغییر می‌دهد. به یاد داشته باشید که موتورهای جستجو تمام سعی خود را می‌کنند تا اطلاعات مفید و مرتبطی را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند. بنابراین سعی کنید اطلاعات کاربر پسندانه‌ای در سایت خود ارائه دهید.

 

نتیجه

 

برای موفقیت کسب و کار خود همواره باید به این نکته توجه داشته باشید که بهینه سازی نتایج جستجو باید در حال کلی مورد نظر قرار گیرند تا در صورت بروز هر نوع تغییری در یکی از موتورهای جستجو، کسب و کار شما با مشکلات غیر قابل جبرانی رو به رو نشود.