نقش متخصصان و فعالان حوزه روابط عمومی در بسیاری از فیلم‌ها نمایانگر ژانرهای خاص و متفاوت بوده است.. در بعضی از این فیلم‌ها این افراد، شخصیت‌هایی منفعلانه و سرد داشته‌اند اما در بعضی از فیلم‌ها، متخصصان روابط عمومی نقش‌هایی کلیدی و تعیین کننده داشته‌اند. حال در این بین با توجه به نقش این افراد می‌توان درس‌ها و نکاتی را دریافت که کمک حال متخصصان روابط عمومی در دنیای واقعی خواهد بود.

در این مطلب به پنج درس مهم از این فیلم‌ها می‌پردازیم:

 

۱) جری مگوایر در فیلم جری مگوایر

درس: استقامت و پشتکار داشته باشید.

 

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نقش جری مگوایر پشتکار این شخص بود. او با شرایط غیر قابل پیش‌بینی‌، غافلگیر شده بود و همچنان میان انبوهی از ناامیدی‌ها به مسیر خود ادامه می‌داد. به عنوان یک متخصص روابط عمومی می‌بایست انعطاف‌پذیری بالایی داشته باشید و در جایی که لازم باشد باید بتوانید مسیر خود را تغییر دهید. و مهم‌تر از همه باید مقاومت بالایی داشته و موفقیت خود و مشتری خود را تضمین کنید.

 

۲) اولیویا پاپ در فیلم اتهام

درس: از ریسک کردن هراس نداشته باشید.

 

یکی از بهترین چیزها در رابطه با کار در روابط عمومی این است که هرروز با روز دیگر فرق دارد. آن‌ها بر روی پروژه‌های مختلف و متنوع و با مردم و مشتری‌های متفاوت کار می‌کنند. ما نیز همچون اولیویا پاپ می‌بایست خود را به چالش بکشیم. حتی در صحنه‌های انتهایی فیلم نیز او با چالش دست به گریبان بود. این کار دشوار است، اما مهارت‌های بسیاری زا می‌توان از ریسک کردن کسب کرد، ارتباطات جدید ایجاد کرد تا با‌گذشت زمان در کار خود بهترین شویم.

 

۳) پگی اولسون در فیلم مردان دیوانه

درس: خلاقانه ریسک کنید.

 

در یکی از اپیزودهای فیلم مردان دیوانه، پگی اولسون به شرکت‌های تبلیغاتی پیشنهادهای خلاقانه‌ای می‌دهد که در نهایت موجب رسانه‌ای شدن آن‌ها و افزایش فروششان می‌شود. اولین درسی که این فیلم دارد این است که بهترین کار برای انجام امور تبلیغاتی، راه‌اندازی کمپین‌های روابط عمومی هستند.

اما مهم‌ترین درس این است که ریسک‌های خلاقانه انجام دهید. شخصیت متخصص در این فیلم ، زندگی بی‌دغدغه‌ی خود را کنار گذاشته تا مشتریان خود را تحت‌تاثیر قرار دهد و چیز جدیدی را امتحان کند. در نهایت این کار خلاقانه، جالب و ریسکی بود. و نتیجه‌ی حاصل از آن تمامی سختی‌های مسیر را جبران می‌کرد.

 

۴) ست گریسون در فیلم خانه‌ی پوشالی

درس: نیاز مشتریان را پیش‌بینی کنید.

 

جدا از بخش‌های سیاسی و اعمال نفوذهای فیلم خانه‌ی پوشالی، ست گریسون مدیرعامل ارتباطات، استثنائا یک چیز را به خوبی انجام می‌داد و آن پیش‌بینی نیاز مشتریان بود.

مشتریان فقط بخاطر کارهای رسانه‌ای و استراتژی رسانه‌های اجتماعی، به دنبال متخصصان روابط عمومی نیستند، بلکه برای مشورت، رایزنی و تمرینات بهتر آن‌ها را می‌خواهند. باید آن‌ها را درک کرد، چرا که کسب‌وکار این افراد به این بخش نیاز دارد و به دنبال بهترین استراتژی فعال و واکنش‌پذیرند.

 

۵) سامانتا جونز، در فیلم شهر دارن استار

درس: سخت کار کنید، سخت اجرا کنید.

 

زندگی سامانتا جونز در این فیلم دو چیز را یادآور می‌شود. اول اینکه متخصصان روابط عمومی زندگی معمولی و نرمالی ندارند و ممکن است خیلی کمتر از آنچه فکرش را می‌کنید زندگی روتین و معمولی داشته باشند و دوم این‌که هرآنچه در زندگی به دنبال آن هستیم می‌بایست برای آن بجنگیم تا بدست آوریم.

او با وجود زندگی وسوسه‌انگیز و مسحورکننده‌ی خود، سخت در تلاش و جنگیدن بود، و از این کار لذت می‌برد. با تمام فراز و نشیب‌های کار مهم‌تر از همه این است که از این کار لذت ببریم.