اگر از کسانی هستید که از روز اول راه اندازی خبرنامه ایمیلی مان در ۸ ماه گذشته در آن ثبت نام کرده باشید، تا به حال ۸۶ ایمیل از ما که اکثر آنها با عنوان «مجله روابط عمومی» بوده است دریافت کرده اید. می خواهید بدانید که به طور آماری از شما و نزدیک به ۶ هزار نفر دیگر چه چیزهایی یاد گرفتیم؟ می خواهید بدانید مخاطبان مجله ما از کدام ایمیل ما خوششان آمد و از کدام بدشان آمد؟ آمار زیر به ما درس هایی می دهد که بد ندیدیم با شما به اشتراک بگذاریم.

آمار کلی:

در سال ۲۰۱۴ و تقریبا ۸ ماه از آن، که وبلاگ اخبار رسمی را با مقالاتمان به طور منظم آپدیت می کردیم، هر هفته خلاصه مقالات را برای کسانی که درخواست عضویت در این مجله را داده بودند ارسال کردیم. از کجا ثبت نام کردید؟ از اینجا: عضویت در مجله روابط عمومی 

تعداد ایمیل های ارسالی در این ۸ ماه: بیش از ۵۲ هزار ایمیل به بیش از ۵ هزار نفر در طی ۸۶ کمپین ایمیل ارسالی. بیش از ۱۴ هزار بار ایمیل های ما باز شد و در مجموع حدود ۱۴۰۰ بار بر روی لینک های ایمیل های خبرنامه کلیک شد. این هم گزارشش:

ایمیل مجله روابط عمومی اخبار رسمی

 

 آمار کل افراد مشترک در مجله تا انتهای سال ۲۰۱۴: 

ایمیل مجله روابط عمومی اخبار رسمی

به چه میزان ایمیل های ما باز شد؟ خوشبختانه بالاتر از استاندارهای صنعت ما :)

03_resize

 

چقدر بر روی لینک های داخل ایمیل ها کلیک شد؟ بازهم خوشبختانه بالاتر از استاندارد و میانگین صنعت. البته دوست داشتیم خیلی بیشتر باشه.

ایمیل مجله روابط عمومی اخبار رسمی

 

کدام ایمیل بدترین بازخورد را داشت؟ این ایمیل با این عنوان:‌ رسانه های نوین، ایمیل های مارکتنیگ، موج سواری خبری در این هفته وبلاگ اخبار رسمی

تحلیل ما: این ایمیل آش شله قلمکاری بود از همه چیزی که می توانستیم در حوزه های مختلف بفرستیم. با اینکه خیلی برای تهیه مقالات آن زحمت کشیدیم ولی بعدا فهمیدیم که نباید همه چیز را با هم قاطی کرد و به خورد مخاطب داد. خواننده ایمیل خود را باز می کند تا یک مطلب کوتاه را در حداکثر ۵ تا ۱۰ ثانیه بخواند و اگر نظرش را جلب کرد به سایت برود. معلوم است که ما این نکات را رعایت نکردیم.
ایمیل مجله روابط عمومی اخبار رسمی

 

نتیجه اش هم این شد: ۲۰ نفر خود را از لیست ایمیل های ما خارج کردند. متاسفیم که این ۲۰ نفر را از دست دادیم. ایکاش دوباره به ما شانسی بدهند. این هم گزارشش:

بدترین ایمیل نیوزلتر

بهترین ایمیل ما: دعوتنامه به کنفرانس خبری یک شرکت مشترک اخبار رسمی که به خبرنگاران عضو «اتاق خبر اخبار رسمی» زدیم.

بهترین ایمیل نیوزلتر

 

این ایمیل بالاترین نرخ دیده شدن را داشت. این هم گزارشش:

ایمیل با بیشترین نرخ بازدید

 

درسی که یاد گرفتیم: در موضوع یا Subject ایمیل بگوییم که این ایمیل در مورد چیست و گیرنده با بازکردن آن چه چیزی به دست می آورد. جالب اینکه این ایمیل بالاترین نرخ کلیک را هم داشت.

 

بیشترین عمر یک خبرنامه: خبرنامه ای که بعد از مدتها (حدود ۴ ماه) همچنان مخاطبان آن را می خوانند این بود: برترین مقالات وبلاگ اخبار رسمی در خردادماه.

مشخص بود که این ایمیل را افراد همچنان برای هم فوروارد می کردند و یا آن را برای مطالعه بعدی ذخیره کرده بودند.

درس ما: اگر محتوای خوب ارائه کنیم و دقیقا بگوییم در مورد چیست، در آن تبلیغات نکنیم، گیرندگان از آن استقبال می کنند و برای دوستانشان فوروارد می کنند.

09_resize

 دریافت کنندگان خبرنامه ما از کجا آن را می خواندند؟

البته جواب مشخص است: این آمار دقیق نیست. فیلترشکن ها باعث اشتباه در آمارگیری ها می شوند. البته شاید بتوان با درصدی محاسبه افرادی که واقعا از کشورهای دیگر ایمیل ما را می خواندند، درصد استفاده کنندگان از فیلترشکن را در بین مخاطبانمان به دست آوریم !!!

مکان اول: تهران با ۱۱۳۶ گیرنده

ایمیل ها از کجا باز می شوند؟

 

مکان دوم: سن خوزه!!! (واقعا؟؟)

ایمیل ها از کجا باز می شوند؟

 مکان سوم: فرمونت Fremont . کجا هست؟

ایمیل ها از کجا باز می شوند؟

 مکان چهارم: لندن ... (کار کار انگلیسی هاست!!)

ایمیل ها از کجا باز می شوند؟

 مکان پنجم: سانتا کلارا Santa Clara !!! 

095_resize

 مکان ششم: شیراز !!! ایول به شیرازی ها....

096_resize

 

چه ساعت هایی ایمیل ها خوانده می شود:

جواب: ساعت ۳ 

تحلیل ما: مخاطبان ما از افراد صاحبان کسب و کار و مدیران هستند. ساعت های انتهای روز کاری زمانی است که اغلب مدیران، برنامه های اصلی شان را انجام داده اند و شاید حالا وقتی برای استراحت و چک کردن ایمیل هاست.

 

زمان های باز شدن ایمیل ها

 

و در نهایت اینکه چه چیزهایی از ایمیل هایمان به شما یاد گرفتیم؟

  • اینکه باید با شما سر راست و مستقیم صحیت کنیم و برویم سر اصل مطلب.
  • شما را با ایمیل هایمان بمباران نکنیم.
  • زمانبندی مشخصی برای ایمیل های مجله مان داشته باشیم (هرچند این اواخر بی نظم شده ایم ولی زمان هایی که سر هر هفته ارسال می کردیم بهترین بازخورد را داشتیم. در زمان های بی نظمی ایمیل های زیادی داشتیم که چرا این هفته ایمیل نزده ایم. مرسی از آنها)
  • ایمیل هایمان را شلوغ نکنیم و یک مطلب کوتاه ارائه دهیم. اگر فرد علاقمند بود خودش ادامه مطلب را در سایت می خواند.
  • در بین مطالبمان اگر تبلیغی هم از خودمان می کنیم، تعادل را حفظ کنیم و محتوای با کیفیت را فراموش نکنیم.

 

دیگر چه چیزهایی داریم یاد می گیریم؟

یه غیر از ایمیل ها که گزارشش را دیدید، دهها روند دیگر برای دریافت فیدبک از شما در مورد همه جنبه های کار در «اخبار رسمی» داریم. به تازگی بخش ثبت نام را راه اندازی کرده ایم که شرکت ها می توانند خود، اخبار کسب و کارشان را منتشر کنند و به رسانه ها ارسال کنند. خوشبختانه آمار شرکت های استفاده کننده از سیستم در همین مدت کوتاه به صد رسید. (این را بخوانید: تعداد شرکتهای استفاده کننده از اولین نرم افزار آنلاین روابط عمومی ایران به عدد 100 رسید‎ )

هر روز و هر روز دهها تماس با مشترکین و شرکت ها داریم تا فیدبکشان را بگیریم و روندهای روابط عمومی شان را بهبود دهیم.

شما هم اگر نظری برای بهبود کار ما در هر زمینه ای دارید به ما بگویید. برای این دسته از دوستان پیشنهادات ویژه ای هم به عنوان تشکر داریم :) راستی اگر شما هم از سیستم ایمیل مارکتینگ استفاده می کنید راهکارهایتان را با ما به اشتراک بگذارید. 

اگر هم برای کسب و کارتان به دنبال روابط عمومی بهتر هستید، به رایگان در «اخبار رسمی» ثبت نام کنید و اگر سوال و مشکلی در کار با آن داشتید بگویید تا در سریعترین زمان حل کنیم.

ثبت نام در اخبار رسمی