در سال‌های اخیر، کارشناسان بسیاری در مورد اهمیت داستان سرایی برای برندها سخن گفتند. اما هیچ‌کس فکر نمی‌کرد با داستان‌سرایی به نتایجی این چنینی دست پیدا کند. جنرال الکتریک یکی از برندهای پرآوازه‌ی امروزی است که به شیوه‌ای خلاقانه از داستان سرایی بهره می‌گیرد. این برند با استفاده از نویسندگان خلاق خود، مرز‌های جدیدی از بازاریابی دیجیتال را به روی خود گشوده است.

 

ایده‌ی جنرال الکتریک در رابطه با حضور در دنیای دیجیتال، ممکن است برای کسانی که از خلاقیت بویی نبرده‌اند، کمی دور از ذهن به نظر برسد. اما آمارها حاکی از آن است که جنرال الکتریک با داستان‌ سرایی غوغا به‌پا کرده است. در مصاحبه‌ای که لیندا بوف(Linda Boff) مدیر ارشد بازاریابی جنرال الکتریک، با وب‌سایت adweek انجام داده در مورد نحوه‌ی داستان سرایی این برند ۱۲۵، ساله صحبت کرده که در ادامه می‌توانید مواردی که وی به آن‌ها اشاره کرده را بخوانید.

 

مهم‌ترین نکته‌ای که لیندا بوف در مصاحبه‌ی خود بدان‌ها اشاره می‌کند این است: مدرن و بروز بودن از اهدافی است که ما هرروز به آن فکر می‌کنیم.

وی در ادامه اشاره کرد که خلاقیت و اولین بودن، آن‌ها را به سمت حضور در بسترهای دیجیتالی و اجتماعی همچون اسنپ چت، واین و اینستاگرام سوق داده است. آن‌ها با شناخت کافی از هر شبکه‌ی اجتماعی و بهره‌گیری کامل از پتانسیل آن به شرکت چندملیتی‌ای تبدیل شده‌اند که در امر محتوا پیشرو هستند.

جنرال-الکتریک2-وبلاگ-اخباررسمی

شرکت‌های کوچکتر با منابع کمتر و به مراتب سن کمتر، ممکن است حس کنند که نمی‌توانند همانند جنرال الکتریک باشند، اما همه چیز به تلاش‌های دوباره و دوباره‎‎ی شما بستگی دارد. در این مقاله، آموخته‌های خود از شرکت‌ جنرال الکتریک را چه در زمینه‌ی داستان‌سرایی و چه در رسانه‌های دیجیتال جمع‌آوری کرده‌ایم و به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

۱) به طور مداوم خود را به چالش بکشید و بروز باشید

 

مشتریان عصر کنونی هر برندی را که بیشتر جلوی چشم باشد، بهتر به خاطر خواهند سپرد. عناصر اصلی داستان خود را تغییر ندهید، اما مرتبا آن را بروز کنید تا متناسب با اتفاقات روز طراحی شده و مخاطبان جدیدتان نیز از آن‌ها آگاه شوند.

 

۲) بدانید که چه کسی هستید

 

همه‌ی برندهای موفق یک پیام خاص برای خود دارند که کل اهداف را در چند جمله تعریف می‌کند. مطمئن شوید آن‌چه که شما و مخاطبان‌تان به اشتراک می‌گذارید در جهت پیام برند شما باشد. این بدان معنی است که به طور مداوم داستان خود را به شیوه‌های مختلف تکرار کنید. البته لازم نیست پیام اصلی را تغییر دهید. داشتن یک هدف خاص و همواره در جهت آن حرکت کردن اعتبار ویژه‌ای به برند شما خواهد بخشید.

 

۳) با آغوش باز پذیرای اتفاقات جدید و نو باشید

 

 

انجام این کار چندان دشوار نیست، بسیاری از برندها، تنها به دلیل ترس از انجام کارهای جدید از رشد و پیشرفت باز می‌مانند. بنابراین به راه‌های مختلف فکر کنید و به کارکنان‌تان نیز فشار بیاورید تا راه‌های جدیدی برای انجام کارها پیدا کنند. 

 

۴) تا جای ممکن در گفتن داستان خود خلاق باشید

 

به روش‌های خاص داستان خود را بیان کنید. به جای این‌که صرفا از یک پست وبلاگی برای معرفی خود استفاده کنید، می‌توانید با ساخت ویدئوهای خلاقانه و به کارگیری ترفندهای ساده‌ی فیلمبرداری، مخاطبان بیشتری جذب کنید.

 

۵) نگاهی به گذشته‌ی خود بیندازید و آن‌ها را از نو بسازید

 جنرال-الکتریک3-وبلاگ-اخباررسمی

در حال حاضر، جنرال الکتریک سرمایه خود را بر روی نویسندگان خلاق Wattpad قرار داده و نیم‌نگاهی به سوی کتاب‌های کمیک علمی سابق خود دارد. کتاب‌های کمیک قدیمی، اصلی‌ترین الهام‌بخش جنرال الکتریک برای ایجاد شبکه‌ی اجتماعی‌اش است. Wattpad شبکه‌ی اجتماعی جدید این برند است که از آن برای خلق داستان‌های علمی، تخیلی مربوط به تاریخچه‌ی جنرال الکتریک بهره می‌گیرند.
حساب کاربری Wattpad بیش از ۳۰ هزار دنبال کننده دارد و داستان جدید آن‌ها با عنوان جایگاه ما در فضا بیش از ۱۶ هزار بار مورد مطالعه قرار گرفته است.

 

با این‌که تمامی شرکت‌ها همانند جنرال الکتریک محتوایی به این شکل در دسترس‌شان نیست، اما آن‌ها می‎‌توانند به شیوه‌های مختلف از داستان سرایی بهره بگیرند. این کار مستلزم تعهد و خلاقیت است، اما نتیجه‌ی نهایی سودی است که شرکت‌ها با سرمایه‌گذاری در این راستا به دست خواهند آورد.