چگونه می‌توانید ۱۰۰ مشتری اول خود را بدون صرف ریالی در تبلیغات پیدا کنید؟ احتمالا جذب اولین مشتریان بدون انجام بازاریابی و تبلیغات دور از ذهن به نظر می‌رسد، اما کسب‌وکارهای زیادی هستند که بدین ترتیب مشتریان خود را پیدا کرده‌اند.

اگر استارت‌آپ خود را به تازگی راه‌اندازی کرده‌اید، ممکن است با مشاوره‌هایی که افراد مختلف به شما ارائه داده‌اند سر و صدای زیادی اطراف محصول‌تان ایجاد کرده‌اید؛ حتی ممکن است یک وبلاگ راه‌اندازی کرده و به ایمیل کاربرانی را که به وبلاگ شما مراجعه کرده‌اند را نیز جمع‌آوری کرده باشید. با این حال، این موارد وجود مشتریان زیاد را برای شما تضمین نمی‌کند.

هر استارتاپی متفاوت با دیگری است و اگر روشی برای یک استارت‌آپ مناسب بود، لزوما برای شما کارگشا نخواهد بود.

در ادامه راهکارهایی را برای جذب اولین کاربران به شما معرفی می‌کنیم:

 

بازاریابی محتوایی

 

بازاریابی محتوایی را می‌توان موثرترین راه برای جلب مشتری با بودجه‌ی اندک دانست. اگر بخواهید محتوای خیلی قوی ایجاد کنید مجبور می‌شوید از متخصصان این حوزه کمک بگیرید، اما شما می‌توانید تنها برای مشاوره از آن‌ها کمک بگیرید و بقیه‌ی کارها را خودتان پیش ببرید. بدین ترتیب تنها هزینه‌‎ای که متحمل خواهید شد زمانی است که صرف تولید محتوا و ترویج آن صرف خواهید کرد.

این موضوع را حتما مدنظر داشته باشید که تولید محتوا به تنهایی هیچ کمکی برای کسب‌وکار شما ارائه نخواهد کرد و ترویج محتوا روی وب بسیار باارزش است.

 

پست مهمان در سایت‌های دیگر

 

یکی از بهترین روش‌ها برای جلب مشتری بدون تبلیغات ارسال پست مهمان در وب‌سایت‌های دیگر است. اگر شما بتوانید وب‌سایت‌های باکیفیت در حوزه‌ی خود را بیابید، ارتباط مناسبی با آن‌ها برقرار کنید و برای آن‌ها محتوای باکیفیت تولید کنید، می‌توانید به روشی بسیار ساده به مخاطبان گسترده دسترسی داشته باشید. علاوه بر پست مهمان، شما می‌توانید از رسانه‌های روابط عمومی برای انتشار اخبار کسب‌وکار خود استفاده کنید، اخبار رسمی در این زمینه می‌تواند کمک شایانی برای شما ارائه کند.

 

برگزاری وبینار

 

وبینارها ستون فقرات کسب‌وکارهای آنلاین هستند، اگر به درستی اجرا شوند می‌توانند نقش مهمی در رشد آن‌ها داشته باشند. مطمئنا در ابتدای کسب‌وکار خود هنوز به اندازه‌ی کافی شناخته شده نیستید، به همین دلیل بهتر است یک پارتنر برای برگزاری وبینارتان بیابید. پارتنری که به مخاطبان زیادتری دسترسی دارد و کنار شما بودنش برای شما ارزش به ارمغان می‌آورد.

 

سخنرانی در رویدادها

 

سخنرانی در رویدادها نقش بسیار موثری در شناخته شدن شما و کسب‌وکارتان خواهد داشت. سعی کنید در رویدادهای مختلف شرکت کنید، حتی اگر سخنران هم نباشید می‌توانید از فرصت‌های شبکه‌سازی برای ترویج کسب‌وکار خود استفاده کنید. در ابتدا از رویدادهای کوچک شروع کنید، در این رویدادها علاوه بر این‌که می‌توانید تمرین کنید و به استرس حضور در رویدادهای بزرگ غلبه کنید، احتمال این‌که برای حضور در رویدادهای بزرگ‌تر دعوت شوید وجود دارد.

 

تعامل با مخاطبان در رسانه‌های اجتماعی

۹۰٪ از کسب‌وکارها از رسانه‌های اجتماعی به عنوان ابزاری برای به دست آوردن مشتریان جدید استفاده می‌کنند. بهترین راه برای جذب مشتریان با استفاده از رسانه‌های اجتماعی ارائه‌ی ارزش به مخاطبان است. نمونه‌هایی از ارائه‌ی ارزش شامل ارائه‌ی محتواهای موردنیاز مشتریان است. ارائه‌ی ارزش قبل از این‌که شما از مشتریان بخواهید تا چیزی را بخرند و یا کاری را انجام دهند منجر به ایجاد اعتماد و اقتدار می‌شود. 

اگر بتوانید این کار را به درستی انجام دهید، ارزشی که ارائه می‌دهید به جذب مشتریان بیشتر در رسانه‌های اجتماعی منجر خواهد شد.

 

 

بازاریابی محتوایی، انتشار خبر در رسانه‌ها و فعالیت‌های این‌چنینی می‌تواند کاربرانی را برای شما به ارمغان آورد. با این‌حال شما کاربرانی می‌خواهید که در نهایت محصولات شما را بخرند و برای شما سودآور باشند.

 

از همین رو، اجازه دهید محصولات شما قهرمان مشتریان‌‎تان باشد

 

وبلاگی که شما ایجاد کرده‌اید، می‌تواند به شما در جذب مشتریان بالقوه کمک کند. با این‌حال، چه چیزی باعث می‌شود مردم راجع به وبلاگ شما حرف بزنند؟ چه چیزی باعث می‌شود مردم به دیگران در مورد محصول شما بگویند؟ چه چیزی گروه کوچکی از مردم را به اشتراک‌گذاری اپلیکیشن‌تان وادار می‌کند؟

پاسخ: درد و مشکلی است که شما حلش می‌کنید.

محصول شما باید مشکلی از بازار هدف شما را حل کند. به خاطر داشته باشید که لازم نیست چاره‌ساز همه‌ی دردهای مشتری باشید. همین‌که یک مشکل را بیابید و برای رفع آن تلاش کنید برای مشتری کافیست. همین مسئله منجر به تصمیم برای خرید می‌شود.

مردم همواره به دنبال رفع و رجوع مشکلات خود هستند. اگر شما مشکلی از کاربران حل می‌کنید، کاربران راضی در مورد راه‌حل شما به دیگران می‌گویند و بدین ترتیب با بازاریابی دهان به دهان (به عنوان بهترین راهکار بازاریابی) رشد شما برای مدت طولانی ادامه خواهد یافت.

محصول خود را به دقت تجزیه و تحلیل کرده و بزرگ‌ترین جنبه جذابیت آن را مشخص کنید. آیا محصول شما به کاربران‌تان کمک می‌کند تا در وقت خود صرفه‌‎جویی کنند؟ آیا این محصول و یا خدمت، باعث کاهش هزینه مشتری می‌شود؟ آیا برای کاربران ارزش ایجاد می‌کند؟ زمانی که متوجه شوید چگونه محصولات شما به کاربران‌تان کمک می‌کند، قطعا نتایج بهتری کسب خواهید کرد.