امروزه شاید بیشتر افراد بر این باور باشند که ایمیل کاربرد سابق خود را از دست داده و دیگر همچون سابق نمی‌توانند از طریق ایمیل ارتباط برقرار و درخواست‌های خود را به شرکت‌های مختلف ارسال کنند.

اما از دید بازاریابی دیجیتال، ایمیل هنوز هم جایگاه خود را حفظ کرده است، چرا که میلیون‌ها انسان هنوز هم از آن استفاده می‌کنند. اما همچون قبل ایمیل زدن یا دریافت ایمیل ما را هیجان‌زده نمی‌کند. هنگامی که شرکت‌ها ایمیل‌های زیادی برای مخاطبان ارسال می‌کنند، مخاطبان گیج و سردرگم می‌کنند.

اگر می‌خواهید از ارسال ایمیل‌های تکراری بپرهیزید و مانند سایر شرکت‌ها رفتار نکنید، باید موضوع ایمیل خود را به نحوی انتخاب کنید که پیغام شما را منتقل کند و ایمیل شما را از اسپم شدن در میان ایمیل‌های زیاد صندوق دریافت شخص مذکور در امان نگه دارد. به همین منظور توجه به چند مورد حائز اهمیت است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم: 

 

بخش روانشناسی، بخش احساسی

قبل از این‌که شروع به نوشتن تیتر‌های جذاب کنید، باید بدانید که چه موضوعاتی می‌تواند نظر مخاطبان را جلب کند. موضوعاتی که تاثیرگذاری بیشتری دارند مستقیماً مخاطبان را جذب خواهند کرد. به قول معروف از قلاب‌هایی استفاده کنید که آن‌ها را به خوبی در دام بیندازید.

باز شدن ایمیل- وبلاگ اخباررسمی

حال این قلاب‌ها دقیقاً چه چیزی هستند؟

کاملا واضح است که این مسئله به مخاطب هدف شما بستگی دارد. به همین دلیل برندهای بزرگ همیشه لیست‌هایی از مخاطبان خود حاضر کرده و آنها را بخش‌بندی می‌کنند. هربخش شامل نیازها، دغدغه‌ها و علاقه‌های متفاوت و عکس‌العمل‌های احساسی و روانشناسی مختلف نسبت به موارد مختلف می‌شود. این بخش‌بندی‌ها باعث شناخت هرچه بهتر مخاطبان خواهد شد.

شناختن مخاطبان‌تان می‌تواند به شما کمک کند تا در سطوح احساسی و روانشناسی بالاتری با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. با چنین ارتباطی، راحت‌تر خواهید توانست موضوعی بیابید که در نظر مخاطب‌تان جذاب باشد.

موضوع ایمیل شما در نهایت باید از فرمول ساده‌ی زیر پیروی کند:

سود + کنجکاوی = علاقه

دریافت‌کننده‌ی ایمیل شما حتماً نیم‌نگاهی به ایمیل‌های دریافتی‌اش خواهد انداخت. اگر موضوع ایمیل شما حس کنجکاوی او را برانگیزاند و عواید مادی و یا معنوی در قبل خواندن احساس کند، آن را باز خواهد کرد.

حال که فرمول‌ اساسی برای موضوعات ایمیل را گفتیم. به ۵ نوع تیتر خواهیم پرداخت که با آن‌ها می‌توانید نظر مخاطب خود را جلب کنید.

 

۱) سؤالات هدفمند بپرسید

سوال‌ها همواره در شبکه‌های اجتماعی منجر به ایجاد تعامل می‌شوند. به همین دلیل هنگامی که در قسمت موضوع ایمیل شما به کار بروند و مخاطب در نگاه اول آنها را ببیند، حس کنجکاوی‌شان برانگیخته خواهد شد. با این حال، نباید هر سؤالی بپرسید، این سؤالات بایدهدفمند باشند. اینجاست که تحقیقات راجع به مخاطبان‌تان به کمک شما خواهد آمد.

موثرترین سوال، موضوعی است که به نحوی به مخاطبان‌تان مرتبط باشد. معمولاً می‌تواند این موضوع در رابطه با تجارب شخصی و علایق آن‌ها باشد.

 

۲) از سؤالاتی که با «چگونه» آغاز می‌شوند، استفاده کنید

یکی از تاثیرگذارترین موضوعات، محتواهایی هستند که با «چگونه» آغاز می‌شود. این موضوع در هر حوزه‌ای باشد، بیان آن به این شکل، اهمیت موضوع را نشان داده و موجب برقراری ارتباط می‌شود. می‌بایست در این مورد نیز دردها و نیازهای مخاطبان‌تان را شناسایی کرده و طبق الگوی بدست آمده عمل کنید. اگر واقعاً آن نیاز را داشته باشند برای رفع نیاز خود ایمیل شما را باز خواهند کرد.

 

۳) حس کنجکاوی آن‌ها را برانگیزانید.

اگر بتوانید موضوعاتی بنویسید که حس کنجکاوی مخاطبان‌تان برانگیخته شود، مطمئن باشید که در گشوده شدن نامه‌ی خود موفق خواهید شد. در نوشتن موضوع دقت لازم را داشته باشید زیرا در عین حال که قصد دارید موضوع‌تان با ایجاد حس کنجکاوی بیان شود، باید ارزش کار شما را نیز به همراه داشته باشد.

 

۴) از حس شوخ‌طبعی برای جلب توجه استفاده کنید

برای ارتباط با مخاطبان خود از درِ آرامش و دوستی وارد شوید. یک موضوع بامزه و خنده‌دار بنویسید، در عین حال  از طنزهای هوشمندانه استفاده کنید. این‌گونه مخاطب شما به خواندن مطلب شما علاقه‌مند خواهد شد. آن‌ها نیز همچون شما افرادی عادی هستند و از طنز و سرگرمی لذت می‌برند.

 

۵) موضوعات را شخصی‌سازی کنید

کلمات قدرت خارق‌العاده‌ای در متقاعد کردن افراد دارند، بخصوص هنگامی که از کلمات و فعل‌های عملی استفاده می‌کنید. اگر از عبارات شخصی در موضوع خود استفاده کنید، برای مثال، نام افراد را در ابتدای موضوع خطاب کنید و...، کمک شایانی به شما در ایجاد موضوع جذاب خواهد کرد. سعی کنید موضوعات را جوری تنظیم کنید که فرد احساس نکند که با یک ربات طرف است و یا ایمیل ارسالی شما به افراد مختلف ارسال شده است. او باید حس کند که ایمیل فقط برای خود اوست.