در روزهایی که به تازگی نام بازاریابی اینترنتی شنیده می‌شد، سئو بر پایه‌ی کلمات کلیدی بنا شده بود. هر کس که به دنبال رتبه‌ی بهتری از موتورهای جستجو بود، می‌بایست برای محتوای خود یک کلمه‌ی کلیدی انتخاب می‌کرد و سپس با تکرار آن کلمه در سراسر مطلب خود مرتبط بودن مطلب و کلمه‌ی کلیدی را برای موتورهای جستجو اثبات می‌کرد.

برای مثال هنگامی که فردی در گوگل کلمه‌ی چای سبز را جستجو می‌کرد و در متن شما ۱۵ نمونه از کاربرد این کلمه وجود داشت، گوگل سایت شما را برای پیشنهادهای اولیه به کاربران، مناسب‌تر می‌دانست.

 

چرا امروزه کلمات‌کلیدی به تنهایی کارایی ندارند؟

 

پرکردن محتوا با کلمات کلیدی دیگر در الگوریتم‌های موتورهای جستجو کارساز نیست زیرا چنین راهکاری برای خوانندگان ارزشمند نیست.

تصور کنید که در حال خواندن محتوای وبسایت یا وبلاگی هستید و یک سری کلمات بارها و بارها تکرار شده‌اند، مطمئناً چنین متنی از نظر شما خسته‌کننده و بی‌پایه و اساس خواهد بود. گوگل و دیگر موتورهای جستجو متوجه این موضوع شدند و شروع به تلاش برای ایجاد الگوریتم‌هایی کرده‌اند که براساس عوامل مرتبط‌ تری عمل می‌کنند.

با این‌که این کار متخصصان سئو را تا حدی به چالش وا‌می‌دارد، اما استفاده از روش‌های هوشمندانه موثرترین راه برای تضمین رسیدن محتوای باکیفیت به دست خوانندگان است. البته این بدین معنی نیست که دیگر جایی برای سئو وجود ندارد، درواقع باید بدانید که این تفکرِ کاملا اشتباهی است. سئو هنوز هم وجود دارد، اما نیازمند راهکارهای جدیدتری است و شما باید بتوانید تعادل بین محتوای باکیفیت و سئوپسندانه را برقرار کنید.

  

هنگامی که خودتان در گوگل چیزی را جستجو می‌کنید، انتظار دارید که به چه مطالبی برسید؟

این اولین سؤالی است که باید به آن پاسخ داده شود. چرا که در ابتدا این خود شما هستید که رفتار جستجوی خود را درک می‌کنید، در این صورت می‌توانید متوجه نیاز مخاطبان خود شوید.

نکته اصلی اینجاست که مردم کلمات کلیدی را جستجو نمی‌کنند. آن‌ها به دنبال پاسخ سؤالات‌شان هستند و شما باید از کلمات کلیدی در یافتن راحت‌تر استفاده کنید. اشتباهی که اغلب نویسندگان مرتکب می‌شوند این است که تصور می‌کنند کلمات‌کلیدی انتخابی خودشان از مقصود کاربر مهم‌تر است.

گوگل و سایر موتورهای جستجو از این موضوع کاملاً آگاهند. آن‌ها در تلاش برای دادن بهترین نتایج ممکن به جستجوگران هستند و در حال‌حاضر به دنبال نشان دادن محتوایی به مخاطبان هستند که با هدف آن‌ها سازگاری داشته باشد.

هنگامی که در حال طراحی استراتژی مطالب خود هستید، به آنچه که کاربران به دنبال آن هستند، حتماً توجه کنید.

آن‌ها چه‌چیزی می‌خواهند؟ آیا خرید یک محصول زندگی آن‌ها را آسان‌تر خواهد کرد یا یادگیری مطلبی در این زمینه نیازشان را برطرف خواهد ساخت؟

با رعایت نکات لازم و ایجاد محتوای مورد نیاز مخاطبان، آن‌ها زمان بیشتری را در سایت شما صرف خواهند کرد. علاوه بر این، آن‌ها تبدیل به مخاطبان همیشگی شما خواهند شد. همین معیارها برای گوگل بسیار مهم هستند. پس با توجه کردن به این خواسته‌ها نه تنها مشتریان بلکه موتورهای جستجو را نیز راضی خواهید کرد.

 

آیا شما محتوایی بسیار باکیفیت و مرتبط ارائه می‌دهید؟

 

هنگامی که مقصود مخاطبان خود را پیش‌بینی کرده و کلمات کلیدی را طبق آن ایجاد کردید، باید به وعده‌ی خود عمل کنید.

ما به این دلیل از خواندن کلمات کلیدی بیش از حد در پست‌های وبلاگی خسته می‌شویم که حس می‌کنیم نویسنده توجه چندانی به نیاز مخاطبش نداشته و صرفاً مطالبی از هم گسیخته را پشت‌سرهم چیده است.

نه تنها مخاطب از به کار بردن این روش سئو ناخشنود است، بلکه موتورهای جستجو نیز مخالف آن هستند.

یکی از کارهایی که برای سئوی خود می‌توانید انجام دهید، این است که محتوایی برای مخاطبان فراهم کنید که بتواند به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند.

شما همچنین باید مطالب فوق‌العاده خاص و گیرا بنویسید، نه این‌که صرفاً دنباله ای از کلمات نامفهوم را پشت سر هم بچینید.

یکی از موارد مهم دیگری که گوگل برای تعیین اعتبار وب‌سایت‌ها استفاده می‌کند، تعداد لینک‌هایی است که دیگر سایت‌ها(سایت‌های ارزشمند و باکیفیت) به سایت موردنظر می دهند.

مسئله‌ی مهمی که باید به آن توجه کنید این نیست که کلمه‌ی کلیدی شما باید چه چیزی باشد؛ بلکه این است که این کلمه‌ی کلیدی را چگونه در متن استفاده کنیم که به کیفیت مطلب لطمه نزند.

مانند اکثر چیزهایی که در زندگی بشر وجود دارد، کیفیت کلمات‌کلیدی مهم‌تر از کمیت آن‌هاست.

مقاله‌ی شما باید ۵۰٪ شامل کلمات‌ کلیدی شود، اما مهم نیست که این کلمات دقیقاً در کجا قرار گیرند، شما می‌توانید آن‌ها را در تگ‌های H2، نام تصاویر و ... به کار گیرید.

دانستن درباره‌ی این‌که کلمات‌ کلیدی دقیقاً کجا جاسازی شود جزو نکات مهمی است که باید موردتوجه قرار‌ گیرد.

تیتر متن شما، عنوان‌ها و زیرعنوان‌های متن و متن تصاویر مکان‌های مناسب‌تری برای کلمات‌کلیدی هستند که با جای دادن این کلمات در متن اصلی می‌توانید از این مکان‌ها استفاده کنید.

 

نتیجه‌گیری:

 

سؤال اصلی این است که آیا کلمات کلیدی تأثیری بر سئو دارند؟ به‌شکل خلاصه باید گفت: بله. اما تأثیر آن‌ها به مرور زمان به شکل قابل توجهی کم شده است.

متاسفانه، بسیاری افراد در این مورد باوری قدیمی دارند و تصور می‌کنند استفاده‌ی هرزگونه‌ی هرچه بیشتر مطالب برای سئو بهتر است و مطالبی ناهمگون و گاهی بی‌معنی را فقط به دلیل بهتر کردن سئو منتشر می کنند؛ که این کار نتیجه عکسی نیز در موتورهای جستجو خواهد داشت.

بادقت، نیاز کاربران را تشخیص دهید، مطلب خود را فوق‌العاده دقیق بنویسید، و کلمات کلیدی را در مکان‌های مناسبی جاسازی کنید. با رعایت این نکات هم مخاطبان خود را جذب کرده و هم رتبه‌ی خوبی در موتورهای جستجو کسب خواهید کرد.