چگونگی سازگاری ما با تغییر باعث یادگیری و رشد ما می‌شود. متخصصان روابط عمومی باید به خوبی با تغییر آشنا باشند و آژانس‌های روابط عمومی، تبلیغات و بازاریابی طی چند سال گذشته متحول شده‌اند.متخصصان این رشته در عصر رسانه‌های اجتماعی و تحولات تکنولوژی خود را به‌روز کرده‌اند تا با جهان روبه‌رشد دیجیتال کنونی هم منطبق باقی بمانند.

 

نشان دادن بازگشت سرمایه

متخصصان روابط عمومی، بازاریابی دیجیتال و تبلیغات سنت‌ها را کنار گذاشته‌اند. دیگر زمان آن گذشته است که نام‌های تجاری از نمایندگان خود انتظار داشته باشند در نمایشی بزرگ با کت و شلوار رسمی حضور یابند.

ما به افرادی خلاق و خطرپذیر تبدیل شده‌ایم، اما آژانس‌ها همیشه نمی‌توانند کارشان را مستقیما به بازگشت سرمایه ربط دهند و همین باعث شده است که به طرز منتقدانه‌تری ارزیابی شوند.

 

بسیاری از نام‌های تجاری کانال‌ها را بر اساس بازگشت سرمایه اولویت‌بندی می‌کنند.  آژانس‌های روابط عمومی که محتوا تولید می‌کنند معمولا از تجمیع بودجه‌های فراوان رسانه‌هایی که دیده شدن را تضمین می‌کند، بی‌بهره‌اند. ما از تخصص مان در جذب پوشش رسانه‌ای استفاده می‌کنیم تا داستان‌هایی خلق کنیم که خروجی رسانه‌ها و خوانندگان آنها مایل باشند منتشر و همرسانی کنند. این کار از برخی نظرها سخت‌تر است، ولی اگر درست انجام شود بازگشت سرمایه آن عالی است.

 

 

ترکیب روش‌های سنتی و دیجیتال

امروزه یک ویدئوی کوتاه یا یک تصویر، داستانی را در اینستاگرام، فیسبوک یا توئیتر روایت می‌کند و در ضمن منجر به افزایش آگاهی از نام تجاری می‌شود. ابتدا بسیاری از مدیران برند از رسانه‌های اجتماعی صرفا برای به‌روز بودن استفاده می‌کردند، اما اکنون ارزش آن را در تعامل، خدمات مشتریان و تبلیغات می‌بینند. تبلیغات سنتی هنوز وجود دارد، اما در حال حاضر آژانس‌های تبلیغاتی مجبور شده‌اند بخش‌های دیگری نظیر تیم بازاریابی دیجیتال ایجاد کنند تا شکافی را که بعضی از نام‌های تجاری تاکنون نادیده گرفته‌اند، از بین ببرند.

 

از طرف دیگر، آژانس‌های دیجیتال استفاده از ابتکارات بازاریابی سنتی را با موفقیت آغاز کرده‌اند. «مایکل ماتنر»، موسس و رئیس هیات‌مدیره آژانس بازاریابی دیجیتال Wpromote درباره تاثیر مثبتی که در بین آژانس‌ها داشته است، چنین توضیح می‌دهد: «روابط عمومی، بازاریابی دیجیتال، بهبود رتبه جست‌‌وجو و رسانه‌های اجتماعی به طور جداگانه فعالیت می‌کردند. ما آنها را یکپارچه کردیم تا اطلاعات، یافته‌ها، محتوا و خلاقیت را به اشتراک گذاشته و در عوض مشتریانی با مشارکت بالاتر و نتایج بهتری را برای مشتریان خود ایجاد کنیم».

 

 

جهت‌گیری آتی مدیران برند

 

در دهه اول قرن اخیر مدیران برند نمی‌توانستند به سادگی امروز با مشتریان خود در ارتباط قرار گیرند. امروزه شما می‌توانید از طریق کانال‌های مستقیم با علاقه‌مندان خود تعامل کنید.

این کار می‌تواند سخت باشد، چون گاهی مدیران برند ناگزیرند با کمتر از 140 کاراکتر این کار را انجام دهند. «سوزان کردل»، مدیر ارشد خلاقیت شرکت Leo Burnett USA می‌پرسد آیا ما هنوز هم به برند می‌اندیشیم؟

 

«کردل» معتقد است: «این کار محرک تفکر کوتاه‌مدت است، اما آیا در بلندمدت کاری برای نام تجاری انجام می‌دهد؟ به عنوان صنعت، فکر می‌کنم ما آنچنان سعی می‌کنیم در لحظه دیده شویم که مطمئن نیستم دیگر واقعا وجود داشته باشیم.»

 

توجه به جنبه مستقیم و همزمان بودن کانال‌های امروز حیاتی است، اما نباید باعث رقیق شدن پیام نام تجاری شما شود. تمام پیام‌ها، ارتباطات و ایجاد محتوا باید در راستای چشم‌انداز بلندمدت نام تجاری باشد. این کانال‌های مستقیم عمیقا بر روی مدیریت بحران و خدمات مشتریان هم تاثیر گذاشته است.

 

«اولریچ گارتنر»، موسس Gartner Communications  می‌گوید که رسانه‌های اجتماعی طرز کار ارتباطات در زمان بحران را تغییر داده، اما بسیاری از اصول ثابت باقی مانده است. سرعت ارتباطات مقدار زیادی تغییر کرده است.

 

پیش از رسانه‌های اجتماعی، روزنامه‌نگاران برای اطلاع‌رسانی به جامعه به دنبال خبرهای تکمیلی بودند. امروزه انتظار می‌رود پاسخ و به‌روزآوری به سرعت برق باشد و ذی‌نفعان، گروه‌های حامی و کنشگران می‌توانند ظرف یک دقیقه یک نام تجاری را تخریب کنند.

در جامعه امروز، روزنامه، کانال‌های اخبار تلویزیونی و خبرگزاری ها تنها رسانه‌هایی نیستند که مهم انگاشته می‌شوند. هر گزارشگر یا رسانه اجتماعی موثری می‌تواند در مورد یک بحران توییت کند و با این کار مردم را مطلع کرده یا باعث گسترش شایعات شود.

 

 

متخصصان روابط عمومی چگونه می‌توانند سازگار شوند

 

ما همچنان به سازگاری با این تغییرات برای مشتریانمان ادامه می‌دهیم. بسیاری از آژانس‌ها و کارکنانشان در حال پاک کردن خط باریکی هستند که بین روش‌های سنتی و دیجیتال وجود دارد و در حال تبدیل شدن به متخصصان خلاق هستند. برای احترام به انتظارات مشتری، مخاطب و علاقه‌مندان، این کارها را می‌توانیم انجام دهیم:

 

1- متخصصان روابط عمومی زمانی‌که بحرانی بروز می‌کند، باید اطلاعات واضح و صحیح داشته باشند.

اگرچه می‌خواهیم اطلاعات را تا حد امکان به موقع مخابره کنیم، اما بهتر است قبل از انتشار برخط آنها، اطلاعات صحیح و مختصر آماده کنیم.

کار را از ابتدا صحیح انجام دهید. ممکن است عذرخواهی به خاطر اطلاعات نادرست به سرعت پذیرفته شود، اما امکان هم دارد که اطلاعات نادرست و مخاطبان عصبانی شرایط را وخیم‌تر کنند.

 

2- به جای نشریه‌های سنتی، تاییدیه بگیرید و مطالب را در رسانه‌های اجتماعی منتشر کنید.

نشریه‌های سنتی معمولا چندین بار ویرایش می‌شوند و انتشار آنها بیشتر از پیام‌های اجتماعی زمان می‌برد. به جای آنکه منتظر یک نشریه کامل شوید،  تاییدیه بگیرید تا خبر را در رسانه اجتماعی منتشر کنید.

 

3- به تجربه کاربران اولویت بدهید.

زمانی‌که برای یک کمپین برنامه‌ریزی می‌کنید یا در مورد یک موضوع پرطرفدار فکر می‌کنید، مصرف‌کنندگان را در نظر داشته باشید.

 

 

بهبود رتبه، روابط عمومی و رسانه اجتماعی را با تلاش‌هایتان ترکیب کنید تا هیچ شکافی باقی نماند. به این صورت در تمام آمیخته‌های بازاریابی، آگاهی از نام تجاری به‌دست می‌آید.