اولین کاری که یک بازاریاب بعد از تدوین استراتژی روابط عمومی سازمان خود انجام‌ می‌دهد، منتشر کردن یک بیانیه مطبوعاتی است. انتشار بیانیه های مطبوعاتی گاه تاثیراتی مثبتی دارد  و در برخی موارد تاثیری در رشد فروش برندها نداشته است. با این وجود این بیانیه یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توانید خود را در مطبوعات معرفی کنید. در ادامه ما فواید و معایب بیانیه های مطبوعاتی را مطرح می‌کنیم، با بررسی آن‌ها می‌توانید تشخیص دهید که چنین استراتژی هم‌اکنون برای برند شما مناسب است یا نه.

 

فواید استفاده از بیانیه های مطبوعاتی

 

۱) بیانیه‌ی مطبوعاتی شما می‌تواند توسط سایر رسانه‌ها به اشتراک گذاشته شود

 

یک بیانیه‌ی مطبوعاتی به این دلیل منتشر می‌شود که توسط جمع کثیری از مخاطبین‌ دیده شود. سازمان‌های بسیاری را می‌توان مثال زد که با انتشار یک بیانیه‌ی مطبوعاتی میزان فروش خود را افزایش داده‌اند. اگر بیانیه‌ی شما دارای محتوای ارزشمندی باشد، مطمئنا توسط سایر رسانه‌ها نیز به اشتراک گذاشته می‌شود. بنابراین علاوه بر این‌که داستان برند خود را به شیوه‌ای جذاب برای مخاطبان تعریف می‌کنید، سعی کنید محتوای ارزشمندی نیز در اختیارشان بگذارید. زمانی‌که محتوای شما توسط سایر رسانه‌ها به اشتراک‌ گذاشته شود، مخاطبان آن‌ها نیز به مخاطبان بالقوه‌‌ی شما اضافه خواهند شد.

گاهی اوقات برای بالا رفتن مخاطبان باید اطلاعیه‌ی مطبوعاتی خود را در ساعات معینی منتشر کنید. این ساعت را در ایمیلی که برای خبرنگار رسانه‌ی مورد نظر خود می‌فرستید، مشخص کنید.

 

۲) بیانیه‌ی مطبوعاتی می‌تواند برای سئو مفید باشد

 

یکی از فایده‌های اساسی بیانیه‌ی مطبوعاتی، لینک‌سازی است. کلمات کلیدی برندتان را انتخاب کنید و در تیتر و بدنه‌ی بیانیه از آن‌ها استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا در نتایج جست‌وجوهای مرتبط در رتبه‌های بالاتر گوگل قرار بگیرید و بازدید کننده‌های بیشتری داشته باشید. با این اوصاف یکی از راه‌های افزایش سئوی سایت استفاده از اطلاعیه‌های مطبوعاتی است.

 

۳) ارتباط شما با خبرنگاران بیشتر خواهد شد

هنگامی‌که شما یک بیانیه‌ی مطبوعاتی می‌نویسید، باید همه‌ی اطلاعات مربوط به خبر را به صورت دقیق در اختیار روزنامه‎‌نگاران قرار دهید. شما واقعا باید کاری کنید که روزنامه‌نگاران به راحتی به اطلاعاتی که نیاز دارند دسترسی پیدا کنند.

سعی کنید با روزنامه‌نگاران و وبلاگ‎‌نویسان ارتباط خوبی برقرار کنید. این ارتباط مناسب باعث می‌شود که آن‌ها بیشتر راجع به شرکت شما بدانند. ایجاد رابطه‌ی خوب به شما کمک خواهد کرد تا در آینده نیز مورد توجه آن‌ها قرار بگیرید.

 

۴) خبرنگاران پیام شما را بهبود می‌بخشند

 

اطمینان حاصل کنید که بیانیه شما در معرض دید اکثریت قرار گرفته باشد. داستان شرکت خود را بیان کنید و سعی کنید محتوای ارزشمندی را به کاربران انتقال دهید. اگر نوشته‌ی شما مختصر و مفید باشد، خبرنگاران می‌توانند یک بیانیه‌ی ارزشمند برای آن بنویسند. در اینصورت همه شما را با یک پیام واحد خواهند شناخت.  

 

۵) یک بیانیه اطلاعاتی خوب می‌تواند برای انتشار در کانال‌های دیگر نیز مناسب باشد

 

محتوایی که در بیانیه خود منتشر می‌کنید باید برای انتشار در سایر نشریه‌ها و کانال‌ها نیز مناسب باشد. در پاراگراف اول سعی کنید اطلاعاتی را در مورد برندتان مطرح کنید. نقل قول‌های کارمندان را در نوشته‌ی خود جای دهید و داستان‌هایی را از شیوه‌ی کاری خود بیان کنید. استفاده از محتوای بصری در نوشته‌ی شما تعامل مخاطبان را افزایش می‌دهد. این نوع از محتوا برای انتشار در شبکه‌های اجتماعی نیز مناسب است.

 

معایبی که بیانیه های اطلاعاتی  دارند

 

اطلاعیه‌های مطبوعاتی مزایای بسیار زیادی برای برند ما دارند، اما آن‌ها در برخی از موارد نمی‌توانند پاسخگوی نیازها باشند. موارد زیر را بخوانید تا اگر هدف‌تان از پوشش رسانه‌ای دستیابی به موارد زیر است، بکارگیری این استراتژی را مورد بازبینی قرار دهید.

 

۱) استفاده از اطلاعیه‌های مطبوعاتی راهکار خوبی برای بهبود سئوی شما نیست

 

همانطور که پیشتر هم اشاره شد بیانیه های مطبوعاتی می‌توانند به بهبود سئوی شما کمک کنند. اما امروزه این روند با بروزرسانی‌هایی که گوگل در الگوریتم‌های جست‌وجوی خود انجام داده، کمرنگ‌تر شده است.

 

۲) بیانیه‌های مطبوعاتی ارتباط شما را با مشتریان بهبود نمی‌بخشد

 

بیانیه های مطبوعاتی توجه روزنامه‌نگاران را به خود جلب می‌کند اما احتمال کمی وجود دارد که برای مشتریان نیز قابل توجه باشند. کابران عادی تمایل دارند تا مطالب مورد نظر خود را به شیوه‌ای آسان‌تر به دست آورند. خواندن اطلاعیه‌ی مطبوعاتی زمان بیشتری می‌خواهد و برای روشن شدن مفاهیمی که بیان می‌کند، باید بارها و بارها خوانده شود.

برای برقراری ارتباط با مشتریان باید محتوای مورد نظر خود را با فرمت‌های ساده‌تری و از طریق پلت‌فرم‌های قابل دسترس در اختیارشان قرار دهید. بنابراین به جای این‌که اطلاعیه‌ی مطبوعاتی خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید، پست وبلاگی ساده‌ای بنویسید و از آن برای معرفی خود استفاده کنید.

 

۳) میزان موفقیت بیانیه های اطلاعاتی دقیقا مشخص نمی‌شود

 

برخلاف سایر استراتژی‌های بازاریابی اندازه‌گیری میزان موفقیت اطلاعیه‌های مطبوعاتی چندان موفقیت آمیز نیست. نمی‌توان تشخیص داد که چند نفر اطلاعیه‌ی ما را خوانده‌اند و یا این‌که توسط چه کسانی دیده شده است.

 

۴) اعلامیه‌های مطبوعاتی مقرون به صرفه نیستند

 

منتشر کردن یک اعلامیه مطبوعاتی هزینه‌بر است و با مطرح شدن راه‌کارهای جدید، قدیمی شده است. گاهی اوقات ارتباط برقرار کردن با رسانه ها بسیار کارآمدتر از فرستادن صدها ایمیل حاوی اطلاعیه مطبوعاتی به خبرنگارانی است که نمی‌شناسیم.