خیلی وقت‌ها صحبت از این می‌شود که دیگر دوره تبلیغات به سر آمده و به قول معروف مُرده است! این صحبت‌ها به این خاطر مطرح می‌شود که حجم تبلیغاتی که هر شخص به صورت روزانه در معرض آن قرار می‌گیرد چیزی در حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰۰ عدد است. البته این اعداد و ارقام مربوط به کشورهای اروپایی و آمریکایی است که آن هم شاید زیاد درست نباشد اما می‌توان با درصد خطایی آن را به ایران هم تعمیم داد. شما در کلان شهری همانند تهران روزانه چه آگاه و چه ناخودآگاه در معرض تعداد زیادی تبلیغات قرار می‌گیرید.

وقتی که این اتفاق می‌افتد مطمئنا اثربخشی آگهی‌ها به شدت کاهش خواهد یافت. هزینه‌های زیاد تبلیغات مشکل دیگری است که در عصر حاضر گریبان‌گیر بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ شده است. این کسب‌وکارها فکر می‌کنند برای ارتقاء سطح مخاطبان و سهم بازار خود همیشه باید بدنبال افزایش هزینه‌های تبلیغاتی خود باشند تا بتوانند بیشتر در معرض دید قرار بگیرند.

مشکل بزرگ دیگر این است که مردم دید مشکوکانه‌ای نسبت به تبلیغات پیدا کرده‌اند، چرا که می‌دانند برای داشتن جایگاه تبلیغاتی پول پرداخت شده است، بدون نیم نگاهی به کیفیت آن محصول.

همه این مسائل در کنار هم باعث شده تبلیغات بمیرد. البته مردن تبلیغات به این معنی نیست که وجود نداشته باشد. شما همیشه و همه جا تبلیغات را می‌بینید. وقتی ما می‌گوییم تبلیغات مرده یعنی کارکرد خود را از دست داده و دیگر خبری از آن دوران طلایی‌اش نیست.

برندها کجا هستند؟

امروزه مخاطبان به برندها و آنهایی که توانسته‌اند جایگاه ذهنی خوبی برای خود ایجاد کنند اعتماد بیشتری داشته و نسبت به نام تجاری آنها حساس‌تر و گوش به‌زنگ‌تر هستند. توجه داشته باشید مسئله‌ای که برندها را برند کرده تبلیغ نیست، بلکه آن ارتباطی است که توانسته‌اند با مخاطبان خود توسط کانال‌های متعدد کسب کنند. این ارتباطات همه جانبه بوده و می‌تواند احساسات کاربران را برانگیزد.

آل ریس در کتاب «سقوط تبلیغات و ظهور روابط عمومی» می‌گوید: در حال حاضر به هر سویی که نگاه کنیم شاهد یک چرخش اساسی از بازاریابی تبلیغات محور به بازاریابی روابط عمومی محور خواهیم بود. دیگر نمی‌توان فقط با تکیه بر تبلیغات، یک نام تجاری را به بازار عرضه کرد، زیرا تبلیغات دیگر اعتبار ندارد. تبلیغات ندای یک سویه‌ی شرکتی است که تنها به فروش بیشتر می‌اندیشد. یک نام تجاری جدید را فقط به کمک اطلاع رسانی یا روابط عمومی می‌توان ارائه و تثبیت کرد. روابط عمومی این امکان را در اختیار شما می‌گذارد که پیام تبلیغاتی خود را به شکلی غیر مستقیم و با کمک گروه سوم (رسانه‌های جمعی) به گوش مخاطبان برسانید.

توزیع و پخش محتوا و خبر، مهمترین کار روابط عمومی

آن‌گونه که گفته شد با تغییر رفتار و سبک زندگی مردم تاثیر تبلیغات به شدت کاهش یافته و مردم به دنبال ارتباط دوسویه با برندهای مورد علاقه خود هستند. مهمترین مسئله برای برند شدن نام تجاری کسب‌وکار، ارتباطی چند لایه با کاربران است. حضور در شبکه‌های اجتماعی، راه اندازی سیستم‌های اطلاع رسانی، دریافت بازخوردها، انتشار خبر رسمی و مواردی از این همه در راستای داستان سرایی و ارتباط مستقیم با کاربران است. برای اینکه با اهمیت این کار آشنا شوید، مقاله «اهمیت حضور شرکت‌ها در رسانه‌ها» را بخوانید

مردم و مخاطبان علاقه دارند بدانند که در یک سازمان و شرکت چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است. اگر بتوانید یک تقویم خبرسازی برای خود درست کرده و بصورت مداوم این اخبار را در سطح رسانه‌ها پخش کنید، دسترسی بهتر و گسترده‌ای بین مخاطبان کسب خواهید کرد. اما چگونه باید اینکار را کرد؟ آیا باید مثل همیشه به‌صورت تک‌به‌تک با رسانه‌ها و خبرنگاران در ارتباط بود و برای انتشار محتوا و پرداختن به موضوع شرکت شما در یک یا چند رسانه با همه آنها ارتباط مستقیم برقرار کرد و هزینه گزاف پرداخت؟ مطمئنا این راهکار درست و عاقلانه‌ای نیست.

اینجاست که نقش نیوز وایر مشخص می‌شود. در واقع یک نیوزوایر یا رابط رسمی خبر با استفاده از تکنولوژی و ابزار نوینی که در اختیار دارد به صاحبان کسب‌وکار کمک می‌کند تا محتوا و خبر خود را در کمترین زمان و با بیشترین دسترسی به مخاطبان برسانند. این کار علاوه بر صرفه جویی در زمان، از هزینه‌های بازاریابی شما کاسته و با استانداردسازی اخبار شما و دادن کیفیت خبر به آن، شما را در برندسازی کمک می‌کند.

حواستان باشد خبر رسمی را با رپورتاژ آگهی اشتباه نگیرید. رپورتاژ آگهی در واقع همان تبلیغات در قالب خبر است که همان ایرادات تبلیغات را با خود به همراه دارد، مضافا اینکه شما را متحمل هزینه‌های زیادی می‌کند. اما خبر رسمی خبری است که استاندارد و کیفیت خبری دارد و به عنوان محتوای آگاهی بخش در سطح رسانه‌ها منتشر می‌شود. خبر در ذهن مخاطب ارزش بالایی داشته و مخاطبان را جذب خواندن آن می‌کند. با این روش می‌توان اعتماد کاربران را به خود جلب کرد.

اخبار رسمی به عنوان نخستین نیوزوایر بین المللی ایران تمام خدمات مربوط به خبر از جمله ایده‌یابی، تولید، توزیع، انتشار و همچنین دریافت بازتاب انتشار خبر را به شما ارائه می‌دهد. این خدمات نزدیکترین راه برای رسیدن به هدف است. اگر رویایی دارید همین امروز شروع کنید.