روابط عمومی بخش مهمی از هر استارتاپی است که باید به شکل درستی انجام گیرد و به درستی هدف‌گذاری شود. اما بسیاری از تازه‌کارها در ابتدای استارتاپ خود دچار اشتباهات فاحشی در زمینه روابط عمومی می‌شوند که در ادامه این مطلب به بررسی این موارد می‌پردازیم.

 

عدم زمان‌بندی دقیق اهداف

 

هر کسب و کاری در ابتدای کار خود باید زمان مشخص برای دستیابی به اهداف خود را تعیین کند که مسئول روابط عمومی کارهای خود را بر اساس همین زمان‌بندی جلو می‌برد. به عنوان مثال دستیابی به ۱۰۰۰ کاربر ابتدایی، خرید اولین مشتری، تاریخ انتشار برنامه‌ها، نخستین استخدام و ... . به منظور موفقیت در کسب و کار خود لازم است این زمان‌ها را کمی بیشتر از حد معمول در نظر بگیرید تا آسیبی به برنامه‌ی کلی استارتاپ شما وارد نشود.

 

همچنین در ابتدای آغاز به کار کسب و کار خود لازم است از تمام فرصت‌ها برای برقراری ارتباط با سرمایه‌گذاران خارج از سیستم استفاده کنید تا در مراحل بعدی رشد استارتاپ خود بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. زیرا ممکن است در مراحل بعدی بخواهید محصول یا برنامه‌ی جدیدی را تولید کنید بنابراین نیاز به سرمایه‌گذاری خواهید داشت تا در عملی کردن ایده‌های‌تان به شما کمک کند. اگر با افراد مختلفی در ارتباط نباشید ممکن است در نیمه راه دچار شکست شوید.

 

این نکته را به خاطر داشته باشید که مخاطبان شما همواره به این نکته توجه دارند که آیا به عنوان یک کسب و کار قادر به دستیابی به اهداف خود و تحقق وعده‌های خود هستید یا نه؟ بنابراین یک مسئول روابط عمومی موفق باید اطلاعات صحیحی را در اختیار مخاطبان برند قرار دهد.

از طرفی نیز ممکن است پیش‌بینی شما درست از آب درنیاید و یا برنامه‌های شما به تاخیر بیفتند که در این صورت مخاطبان شما ممکن است اعتماد خود را نسبت به برند شما از دست بدهند. در مجموع باید انتظارات واقع‌بینانه‌ای از سیستم استارتاپی خود داشته باشید.

 

دور شدن از اهداف اصلی

 

تعیین اهداف و تصمیم‌گیری مهمترین بخش هر کسب و کاری است. این نکته را همواره به یاد داشته باشید که این امکان وجود دارد که به عنوان مدیر یک استارتاپ یا مسئول روابط عمومی طی رویدادها و یا مصاحبه‌های خود و یا حین پر کردن پرسشنامه‌های جدید با ایده‌های جدیدی رو به رو شوید و تصمیم بگیرید تیم فنی خود را تغییر دهید. اما همواره به این نکته توجه کنید که این ایده‌های جدید نباید شما را از اهداف اصلی‌تان دور کند. بنابراین تا جای ممکن احتمال شکست استارتاپ خود را کاهش دهید.

 

عدم ارزیابی کامل ایده قبل از پیاده سازی آن

 

به عنوان بنیانگذار یک استارتاپ قبل از پیاده‌سازی استارتاپ خود لازم است آن را به طور کامل ارزیابی کنید و به چشم‌انداز صحیحی از محصول خود برسید و مطمئن شوید که استارتاپ شما در نوع خود منحصر به فرد است. سپس از مسئول روابط عمومی بخواهید تا در پوشش خبری آن به شما کمک کند.

 

استفاده از عبارات اغراق‌آمیز

 

به عنوان یک مسئول روابط عمومی موفق سعی کنید هنگام تهیه‌ی اطلاعیه‌ی مطبوعاتی از عنوان‌های اغراق‌آمیز استفاده نکنید و محتوای خود را به‌گونه‌ای تهیه کنید که به صورت صریح اهداف شما را تحت پوشش قرار دهد. استفاده از عنوان‌های اغراق‌آمیز باعث کاهش اعتبار محتوا شده و اهداف برند شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

دسترس ناپذیری

 

در سال اول راه‌اندازی کسب و کار یا استارتاپ خود سعی کنید همواره در دسترس باشید و در جمع‌های مختلفی که سرمایه‌گذاران در آن حضور دارند حاضر شوید. با این کار می‌توانید از فرصت‌هایی که با حضور در این رویدادها در اختیار شما قرار می‌گیرند نهایت استفاده را بکنید.

 

چشم‌پوشی از انجام کارهای ساده

 

اگر در ابتدای کار هستید نیازی به پیچیده کردن موضوع نیست و به راحتی می‌توانید کار خود را به سادگی و با معرفی محصولات خود آغاز کنید. به عنوان یک مسئول روابط عمومی موفق به منظور جلب اعتماد بیشتر مشتریان کافی است محصولات خود را کاملا صادقانه با فیلتر ساده‌ای در شبکه‌های اجتماعی خود قرار دهید و به مرور در بازار نفوذ کنید.

 

حل مشکلاتی که وجود ندارند

 

سعی کنید اهداف کوتاه مدت و مشخصی برای خود تعیین کنید و با یک پیش‌بینی و برآورد صحیح به حل مشکلات و مسائل مربوط بپردازید. برنامه خود را به طور دقیق پیش ببرید اما نیازی نیست راه‌حلی برای مشکلاتی که وجود ندارند پیدا کنید. سعی کنید انرژی خود را بیشتر بر روی رشد و توسعه برند مصرف کنید تا بتوانید در استارتاپ خود موفق شوید.