در دوره‌ای که به عصر انفجار اطلاعات معروف است، سازمان‌ها ملزم هستند تا خود را با سیستم‌های اطلاعاتی و بزرگ داده های فناوری ارتباطی وفق دهند. روابط عمومی‌ یک سازمان به عنوان حلقه‌ی اتصال آن با مخاطبان تلقی می‌شود و باید شرایطی را ایجاد کند که ارتباطات بهینه‌تر و بیشتری با مخاطبان برقرار شود.

 

روابط عمومی داده محور فرصت دسترسی به حجم وسیعی از اطلاعات را فراهم می‌سازد تا کیفیت ارائه‌ی خدمت به کاربران بهبود یابد. در واقع این نوع جدید روابط عمومی‌ها، اطلاعات و داده‌های فناوری ارتباطی را برای ارائه خدمات بهتر به كار می‌گیرند.

 

یکی از مواردی که روابط عمومی‌ها را با مشکل مواجه کرده است، کمبود معیارهای اطلاعاتی مثل شاخص عملکرد (KPI)، تجزیه و تحلیل‌های ریاضی و اطلاع از شیوه‌های مدیریتی با استفاده از تصمیم‌گیری‌های هوشمند است. معیار KPI برای زمانی لازم است که یک سازمان اهداف خود را مشخص کرده و تمامی ذینفعان حاضر و موجود باشند.

 

بازاریابی در حالت کلی داده محور است

 

با مطرح شدن بازاریابی دیجیتالی در طی دهه‌ی گذشته، متخصصان بازاریابی در معرض مخزن عظیمی از داده‌ها قرار گرفتند که می‌توانستد از آن برای پیشرفت خودشان استفاده کنند. ابزارهایی مثل گوگل آنالیتیکس و هزاران ابزار بازاریابی دیگر کمک می‌کنند تا صاحبان کسب‌وکارها بینش روشن‌تری نسبت به موضوعی که می‌خواهند روی آن سرمایه‌گذاری کنند، داشته باشند.

بازاریابی دیجیتال یعنی دستیابی به اهداف بازاریابی با استفاده از روش‌ها و ابزارهای دنیای فناوری دیجیتال. هر فردی با داشتن این علم می‌تواند کارها را به گونه‌ای انجام دهد که به بهترین نحو ممکن به هدف برسند.  

از طرف دیگر روابط عمومی سنتی بیشتر کیفی محور است. در واقع روابط عمومی سنتی بیشتر از علم، یک هنر است و فاقد اندازه‌گیری‌های کمّی است. به همین دلیل متخصصان روابط عمومی  باید به خلق روش‌هایی فکر کنند تا نتایج را بیشتر به روش کمّی مورد اندازه‌گیری و سنجش قرار دهند.

 

از نتایج روابط عمومی گذشته برای پیش بینی آینده استفاده کنید

 

برای یک کارشناس روابط عمومی این امری ناشیانه است که نرخ بازگشت سرمایه در یک سازمان را از روی اتفاقاتی که پیش از این افتاده و به صورت حدسی هستند اندازه بگیرد. به جای این عملکرد بهتر است از استراتژی‌های گذشته و نتایجی که از آن به دست آمده، برای پیش‌بینی اتفاقات آینده استفاده کرد.

این تصمیم با مسئولان روابط عمومی است که بخواهند بودجه‌ی خود را صرف شیوه‌های سنتی کنند یا این‌که از راه‌کارهای دیجیتال استفاده نمایند. با این حال روابط عمومی دیجیتالی به ایجاد رابطه‌ای ساده و موثر میان سازمان‌ها با دیگر نهادهای اجتماعی کمک می‌کند تا خدمات بهتری میان طرفین رد و بدل شود.

 

از منابع دیگر نیز استفاده کنید

 

استفاده از بزرگ داده‌ ها باعث می‌شود تا تصویر روشنی از فعالیت‌هایی که لازم است انجام شود به دست آید و نتیجه‌ی هرکدام بصورت جداگانه قابل اندازه‌گیری باشند. ترکیب سنجش کمّی و پیش‌بینی نتایج روابط عمومی سنتی، شفافیت و اعتماد را در میان آژانس‌ها و مشتریان افزایش داده و  باعث تصمیم‌گیری بهتر و کسب نتایج بهتری می‌شود.

برای رقابت در دنیای داده محور امروز، صنعت روابط عمومی سنتی باید بیشتر به سمت روابط عمومی‌های دیجیتالی سوق یابد. این امر تنها با عملکرد مناسب مدیرانی محقق خواهد شد که فناوری جدید را درک می‌کنند و آگاهی مناسب از آن دارند.