در آخرین روزهای سال معمولا بسیاری از سایت‌ها در مورد عملکردهای مختلف با استناد به آمارها و تحلیل‌ها یک سری اطلاعات را به بیرون نشر می‌دهند. یکی از این آمارها رفتار و روندهای کاربران در سایت‌های خرید آنلاین بوده که مورد توجه کسب و کارها قرار گرفته است. در این نوشته قصد داریم مهمترین و بزرگترین روندها و ترندهای مورد توجه کسب و کارهای بزرگ در سال 2016 را با هم مورد بررسی قرار دهیم. با توجه به مهاجرت کند رویکردهای مهم از کشورهای صنعتی به سمت کشورهای در حال توسعه (همچون ایران)، لازم دیدیم تا این مقاله را منتشر کنیم تا کسب و کارهای ایرانی و ایکامرس های داخلی در جهت بهبود کار خود از آنها استفاده کرده و تجربه کاربری بهتری را به مخاطبان خود ارائه دهند.

 

تمرکز بر تجربه مشتری یا Customer Experience

کاری که در سال 2016 برندهای بزرگ انجام دادند ایجاد فضایی برای تعامل هرچه بهتر مشتری با برند مورد نظر خود بود. ارتباط مستقیم و تک به تک از طریق ابزارهای مختلف در اختیار ایکامرس ها، این کمک را به کسب و کارها کرد تا ارتباط بهتری را با کاربران و مشتریان خود برقرار کرده تا تجربه خوبی از این ارتباط برای آنها ایجاد شود. در واقع برندها با این کار، انگیزه خرید را در مشتریان افزایش داده و رفتار خرید آنها را تغییر دادند. کسب و کارها با توجه به تجربه مشتری، نقطه تمایز خود را به رخ همه کشیدند.

 

شخصی سازی از طریق جمع آوری داده‌ها

استفاده از داده‌هایی که از طریق نقاط ارتباط مشتری با ایکامرس ایجاد می‌شد، منجر به هدف گذاری بهتر در یافتن مشتریان بالقوه بهتر و شخصی سازی پیغام‌های بازاریابی برای آنها شد. در واقع نگاه بهتر و استفاده هوشمندانه از داده‌ها باعث کاربرد بهتر آنها در استفاده از اتوماسیون‌های ایمیلی و ایجاد تجربه بهتر در سفر خرید مشتری می‌شد.

جمع آوری داده‌ها از همه نقاط و مراحل خرید باعث افزایش ضریب فروش محصولات به افرادی شد که در نیمه‌های راه بدلایل مختلفی خرید خود را نیمه کاره رها می‌کردند.

داده‌ها هرچه بهتر و هوشمندانه تر مورد توجه قرار بگیرند، باعث خواهند شد رفتار مشتری و کاربر در وبسایت با قدرت بیشتری مورد بررسی قرار گرفته که در نهایت با استفاده از آنها می‌توان بهترین راه و روش را برای فروش محصولات و افزایش احتمال خرید کاربران ایجاد کرد.

 

ارسال سریع و خوب کالا

یکی از بزرگترین ترندهای سال 2016 حول محور ارسال محصول، ارسال کالا با سرعت و همچنین قابلیت انعطاف پذیری در ساعت و نحوه انجام این کار بود. بدلیل سرعت بالای زندگی، خیلی‌ها دوست دارند محصولی که از سایت خریداری می‌کنند در کمترین زمان به‌دست شان برسد و یا در ساعاتی که معمول نیست محصول را دریافت کنند. معمولا در این مورد ایکامرس هایی که در زمینه سفارش و ارسال غذا بصورت آنلاین فعالیت می‌کنند به خوبی عمل کرده‌اند.

 

بهینه سازی سایت

در حال حاظر بدلیل سرعت بالای تکنولوژی و ایجاد فن آوری‌های جدید، هر روزه شاهد تغییر و تحولات زیادی در وبسایت‌ها و سرویس‌های آنلاین هستیم. این تغییرات تاثیر بسیار خوب و مهمی در دنیا و جهان اطراف گذاشته‌اند. استفاده از تکنولوژی‌های جدید در جهت بهینه سازی پلتفرم کسب و کارهای آنلاین باعث راحتی کاربران سایت‌ها و کارمندانی است که از طریق آن در حال خدمت رسانی به کاربران و مشتریان هستند.

به نظر می رسد سال 2017 سالی است پر از اتفاقات نو که زندگی کاربران و مشتریان آنلاین را دستخوش تغییرات مختلفی خواهد کرد. امیدواریم که ایکامرس های کشور ما هم با استفاده از این رویکردها و استفاده از خلاقیت خود بتوانند تجربه و تعامل بهتری با کاربران خود برقرار کرده و فرهنگ خرید اینترنتی را ارتقا بخشند.