ممکن است هنوز برای شرکت و یا سازمان خود در اینستاگرام حساب کاربری نساخته باشید و در چالش تصمیم گیری برای ساخت و یا عدم ساخت آن باشید. ما به شما پیشنهاد می کنیم سریع تر این کار را انجام دهید چون بنابر تحقیقات اخیر Cision، درصد درگیری کاربر (Engagement) در اینستاگرام برابر با 4.21 است. این در حالی است که این عدد در شبکه‌های اجتماعی دیگر بسیار پایین‌تر است. مثلا در فیسبوک درصد درگیری کاربر برابر با 0.7 است. می‌توان مهمترین دلیل این مسئله را به خاطر تصاویر و عکس‌ها دانست. یک عکس به اندازه هزاران کلمه حرف برای گفتن دارد. به علاوه داستان‌ها و نوشته‌ها به همراه عکس بهتر و جذاب‌تر خواهند بود.

اینستاگرام می‌تواند بازوی توانمندی در راستای اهداف روابط عمومی باشد، چرا که قشر مخاطب گسترده‌ای که در آنجا وجود دارد کمک شایانی به رونق کسب و کارتان کرده و شناخت از برندتان را افزایش می‌دهد.

 

چگونه از اینستاگرام در راستای روابط عمومی خود استفاده کنم؟

محتوا و عکسی که در اینستاگرام منتشر می‌کنید باید در راستای برنامه بازاریابی و روابط عمومی شما باشد، چرا که منعکس کردن یک پیام واحد با استفاده از پلتفرم شبکه اجتماعی می‌تواند کمک شایانی به همه گیر شدن و پربیننده شدن مطلب شما کند. اما باید اینستاگرام را به خوبی و در راستای روابط عمومی مورد استفاده قرار دهید.

شما می‌توانید با انتشار خبر رسمی خود اولین و مهمترین قدم در راستای برندسازی را بردارید. در گام بعدی باید بتوانید با استفاده از اینستاگرام پیام خود را در این شبکه منتشر کنید. برای این کار باید چند نکته را در نظر بگیرید:

اول: عکس خوب و با کیفیتی برای محتوای خود در اینستاگرام انتخاب کنید. عکس اولین و مهمترین نقطه تماس شما با مخاطب است، به همین دلیل عکسی که انتخاب می‌کنید باید خلاقانه، با کیفیت و مرتبط با مطلب باشد.

دوم: برای نوشته خود هشتگ مناسب انتخاب کنید. ما پیش‌تر در مورد هشتگ‌ها مطالب خوب و کاربردی نوشته‌ایم که می‌توانید آنها را از اینجا بخوانید. هشتگ‌هایی که انتخاب می‌کنید باید مرتبط با نوشته شما باشند. اینستاگرام تقریبا در هر پستی به شما اجازه می‌دهد تا 30 هشتگ را در هر مطلب اضافه کنید و حتی قابلیت پاک کردن و اضافه کردن هشتگ‌های جدید در نوشته خود را به آن اضافه کنید. البته توجه داشته باشید که استفاده کردن از تمام ظرفیت هشتگ‌ها در هر نوشته کار درستی نیست. بازاریابان در حال فعالیت در اینستاگرام می‌گویند که بهتر است در هر پست از 3 تا 5 هشتگ استفاده کنید.

سوم: به مخاطبان و کامنت‌هایی که زیر پست‌های شما در اینستاگرام گذاشته می‌شوند پاسخ دهید. شبکه‌های اجتماعی بستری را فراهم کرده‌اند که با استفاده از آن خواهید توانست تعامل دو سویه با مخاطبان خود برقرار کنید. این تعامل دوسویه از طریق کامنت گذاری فراهم شده است. در واقع شما با پاسخ دادن به جواب‌های مخاطبان خود این حس را در آنها ایجاد می‌کنید که برند با آنها در تعامل هست و حس همدلی خود با آنها را بر می‌انگیزانید.

توجه داشته باشید که شما در اینستاگرام تنها در بیو و همان صفحه اصلی خود می‌توانید یک لینک قابل کلیک قرار دهید. برای انتشار هرچه بهتر و دیده شدن محتوا و اخبار خود می‌توانید لینک پروفایل خود در اخبار رسمی را به عنوان مرجع رسمی انتشار اخبار خود در آنجا قرار دهید تا علاقه مندان بتوانند خبر شما را به راحتی پیدا کرده و با شما در ارتباط باشند. همین امروز حساب کاربری خود در اخبار رسمی را بسازید.