خودتان را در در یک روز گرم و پر دغدغه در خیابانی تصور کنید که هنگام گذر کردن از آن آدم های متعددی به سوی شما می شتابند و اصرار دارند که کاغذهای تبلیغات شرکتشان را به دست شما بدهند. واکنش شما چه خواهد بود؟ اگر عصبی و معذب نشوید حداقل نگاهی گذرا به برگه تبلیغاتی می اندازید و آن را به نزدیک ترین زباله دان می اندازید. متاسفانه این امری بسیار معمول است که شرکت ها نا خواسته با چنین اقداماتی تبلیغات خودشان را به ضد تبلیغ بدل می کنند. ارسال ایمیل های انبوه تبلیغاتی که بیشتر مواقع به اسپم تبدیل می شود یک واقعیت عینی از چنین کنش های ضد تبلیغاتی است.

 

 شرکت ها و سازمان هایی که ضرورت ارتباط با مشتریان خود را در اولویت کاری خود قرار می دهند گاه با اصرار ورزیدن به اطلاع رسانی از طریق ارسال ایمیل انبوه به شکلی منفی نه تنها مشتریان خود را از دست می دهند که حتی فضایی تدافعی نیز برای آن ها فراهم می کنند. در عصر ارتباطات شیوه و مسیر ارتباط گیری آن قدر حائز اهمیت است که بهتر است اگر مسیر مناسبی برای جذب مخاطب در دست نداریم از برقراری ارتباط انصراف دهیم. با این کار حداقل مشتریان و مخاطبان در حال حاضر خود را حفظ می کنیم و با برقراری ارتباطات ضعیفی همچون ارسال ایمیل های تبلیغاتی انبوه آن ها را از دست نمی دهیم. ابزار ایمیل مارکتینگ که این روزها ابزار بسیار مناسب و حرفه ای به منظور بازاریابی اینترنتی تلقی می شود می تواند چشم انداز ارتباط سازی و حفظ آن را با مخاطبان شما روشن تر و موفق تر کند. در همین زمینه باید به نکاتی توجه داشته باشید که شما را در این مسیر یاری می کند:

 

 از ارسال ایمیل های اسپم خودداری کنید:

 توجه داشته باشید که رعایت نکردن این نکته می تواند به قیمت تبلیغ ناخواسته در جهت تخریب نام تجاری، حرفه و یا حتی نشانی ایمیل شما تمام شود. هویت تجاری شما چیزی نیست که یک شبه آن را به دست آورده باشید که با ارسال ایمیل های اسپم، آن را دو روزه خراب کنید! ایمیل اسپم صرفا به معنای ایمیلی که وارد محیط اسپم یک کاربر می شود نیست، یک محتوی ضعیف و صرف تبلیغاتی می تواند از نظر روانی از ایمیل شما یک اسپم بسازد.

 

 محتوای ایمیل را به گونه ای تنظیم کنید که قابلیت پاسخ از سوی مخاطب داشته باشد:

یک ایمیل زمانی موثر و ارتباط ساز تعریف می شود که پتانسیل دریافت پاسخ نیز داشته باشد. در واقع ارسال صرف یک ایمیل به مجموعه ای از مخاطبان و مشتریان و حتی اسپم نشدن آن به معنی موفق بودن شما نیست. موفقیت خود را در دریافت پاسخ های متقابل از سوی ایشان نیز بدانید.

 

ایمیل های انبوه را می توان به 3 بخش اصلی تقسیم کرد:

الف: تبلیغاتی صرف
ب: تبلیغاتی و اطلاعاتی
ج: تبلیغاتی و سرگرمی

با توجه به عنوان و محتوی هر یک از ایمیل هایتان تلاش کنید محتوی و مضمون صرفا تبلیغاتی ارسال نکنید. دریافت کنندگان ایمیل شما پس از چندی از لحن های تکراری و تبلیغاتی شما خسته می شوند و اگر از مسیر مشخصی مشترک دریافت نامه از سوی شما شده باشند می توانند به راحتی دکمه لغو اشتراک را بزنند و خلاص!

 

در انتخاب عنوان ایمیل دقت کنید:

سابجکت و عنوان ایمیل یکی از مهمترین شاخصه های ایمیل های انبوه است. دقت در انتخاب کلمه و حتی حروف اضافه در عنوان یک نامه می تواند یک مشتری رندوم و تصادفی را به سمت شما جذب کند. ذهن مخاطب برای باز کردن ایمیل را با انتخاب سابجکت مناسب قلقلک دهید.

مثال:
نادرست: از ما خرید کنید
درست: ما مراقب جیب شما هستیم

 

در ایمیل هایتان از تجربیات محصول خود بگویید:

داستان سرایی به شکلی مثبت می تواند به حفظ مخاطبین شما کمک کند. اگر ایمیل های شما در زمینه محصول خاصی ست از تجریبات مشتریان پیشین بنویسید. اگر ایمیل شما چیزی شبیه یک خبرنامه است مروری بر مقالات پر بازدید شماره های پیشین داشته باشید.

 

 مخاطبان و گیرنده های ایمیل خود را طبقه بندی کنید:

اگر محصول های شرکت و یا واحد کاری شما متفاوت است مشتریان و مخاطبان هر کدام را در لیست های مجزا تعریف کنید. هرگز ایمیل ایکس را به فردی که باید ایمیل ایگرگ را دریافت کند نفرستید. حواستان باشد هر خواننده یک امتیاز برای شما و اعتبار شما محسوب می شود.

 

 اطلاعات تماس خود را در پایان همه نامه ها درج کنید:

با این کار همواره مخاطبان و مشتریان خود را نزدیک خود نگه داشته اید و این اطمینان را به آن ها می دهید که برای هرگونه سوال، نظر و پیشنهادی در کنار آن ها هستید.

 

 مهم مهم مهم ! یک ایمیل انبوه به معنای بمباران تبلیغات نیست!:

 ذهن و زمان مخاطب شما ظرفیت مشخصی دارد. آرامش و توان او را با حجم عظیم و بی موردی از تبلیغات بهم نریزید.

 

 احتمال اسپم شدن ایمیل همیشه وجود دارد. نگران نباشید:

ارسال ایمیل انبوه از نوع ایمیل مارکتینگ به این معنا نیست که هیچ یک از ایمیل های شما اسپم نخواهد شد. همیشه درصدی از ایمیل شما به سوی اسپم کاربران سرازیر می شود. نگران نباشید. توانایی های سیستم روباتیک ایمیل مارکتینگ اعتبار شما را خدشه دار نمی کند.

 

این روز ها شیوه سنتی ارسال ایمیل به منظور ارتباط انبوه، پدیده ای ضعیف و ناموفق قلمداد می شود. کپی کردن نشانی هزار نفر در قسمت گیرنده نامه و ارسال نامه به همه آن ها نه تنها کاربردی نیست که در بسیاری از مواقع به اسپم منتقل می شود. در کنار همه این ها از میزان احترامی که به فرد گیرنده باید گذاشت کاسته میشود. در حالی که ارسال ایمیل های انبوه با سیستم های مختلف ایمیل مارکتینگ به شما این توانایی را می دهدکه یک نامه با محتوی و مضمون یکسان را برای تعداد زیادی گیرنده ارسال کنید با این تفاوت که دریافت کننده آن ایمیل می تواند نام خود را در ابتدای نامه ببیند. در ادامه به نکات مثبتی از پدیده ایمیل مارکتینگ اشاره می شود:

 

تایپهای-ایمیل-مارکتینگ

1: سرعت: ایمیل مارکتینگ به شما این کمک را می کند که در کمترین زمان ایمیل هایی با طبقه بندی موضوع، گیرنده، ساعات و رویکردهای مختلف ارسال کنید.

 

2: اطمینان از وصول ایمیل به مخاطبان:  ایمیل مارکتینگ این امکان را به شما می دهد که متوجه شوید پس از ارسال نامه، چند نفر نامه را باز کردند و مطمئن شوید که نامه به دست آن ها رسیده است.

 

3: ارائه گرافیک و ساختار های زیبا برای قالب نامه ها: از طریق ایمیل مارکتینگ شما می توانید ایمیلی خوش آب و رنگ همراه با عکس های تبلیغاتی و یا مربوط به محتوی نامه تان داشته باشید.

 

 

 

اشتراک مجله روابط عمومی و برند اخبار رسمی