بنرهای تبلیغاتی یکی از رایج‌ترین راه‌های تبلیغات در دنیای اینترنت هستند، که به عنوان روشی ارزان و موثر، شرکت‌ها برای جلب توجه و جذب مخاطب و ترافیک به سایتشان از آن استفاده می‌کنند.

البته همانند بقیه انواع تبلیغات، موفقیت بنرهای تبلیغاتی وابسته به طراحی آن است. دلیل آن هم ساده است. طراحی بهتر شما را یک سر و گردن بالاتر از بقیه میبرد. تعداد کلیک خوردن بنرهای شما را بالا می‌برد و بازی را به نفع شما تمام می‌کند.

حتی اگر شما هیچ پیشینه‌ی طراحی نداشته باشید، تعدادی سایت طراحی رایگان و خوب (مانند Content Craetor) قالب و تایپوگرافی وجود دارد که می‌توان با کمک آن‌ها طی چند دقیقه با آیفون یا آیپد یک بنر تبلیغاتی بسازید!

ولی خب باید بدانید که ساخت یک تبلیغ این نیست که چند عکس و متن را کنار هم بگذارید و انتظار بهترین نتیجه را داشته باشیم. ما بهترین نمونه‌های بنرهای تبلیغاتی را بررسی کرده‌ایم و می‌خواهیم با شما درمیان بگذاریم که روش‌های خلاق و موثر تبلیغات اینترنتی کدام‌ها هستند! با بلاگ ادنگاه در ادامه‌ی این مطلب همراه باشید.

 

اندازه مهم است

بنرهای تبلیغاتی به اندازه‌ی خاصی محدود نیستند و اندازه‌ها می‌بایست با توجه به سایت مورد نظر انتخاب شود؛ اما Google Adsense می‌گوید: «تبلیغات عریض‌تر موفق‌تر از تبلیغات طویل عمل می‌کنند.»

جای قرارگیری این تبلیغات و راحتی در خواندن از راست به چپ از دلایل محبوبیت تبلیغات عریض هستند.

 

طرح را ساده نگه دارید

تبلیغات کلیکی

 

بسیاری از کمپانی‌ها سعی دارند حجم زیادی از اطلاعات را در یک تبلیغ بگنجانند. در نتیجه همه چیز شلوغ، گیج‌کننده و حتی مشکوک به نظر می‌رسد!

به عنوان یک قانون کلی این را در نظر داشته باشید که «تبلیغ شما باید طی یک نگاه دو ثانیه‌ای گویا باشد.» تا در آن زمان بیننده متوجه شود که شما کی هستید و چه می‌خواهید بگویید. پس همه چیز را ساده و سرراست و زیر ۱۰ کلمه انجام دهید.

 

نظم ببخشید

اگر در متن شما هیچ ترتیبی وجود نداشته باشد، خواننده نمی‌فهمد که به کجا اول نگاه کند و شروع به خواندن کند.

ابعاد بزرگ‌تر نشان دهنده‌ی اهمیت بیش‌تر هستند. پس هوش و منطق خود را هنگام تنظیم المان‌های تصویری به کار ببرید. از یک سایز (بزرگ و پررنگ‌تر) برای متن اصلی و یک سایز دیگر برای باقی اطلاعات استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که نوع فونت، اندازه، و مقدار کلی متن باید برای گوشی موبایل با صفحه تصویر کوچک‌تر هم قابل دیدن باشد. پس از انتخاب فونت‌هایی با سایه‌ی زیاد یا فونت‌های نازک یا فونت‌های کوچک‌تر از ۱۰ خودداری کنید.

از فونت‌هایی استفاده کنید که ساده و خوانا هستند. هر موقع هم که در انتخاب رنگ فونت به مشکل برخوردید به یاد داشته باشید که سیاه و سفید در اکثر تبلیغات جواب می‌دهند.

 

عکس مناسب و مرتبط انتخاب کنید

عکس‌های پیچیده یا انتزاعی زمان بیش‌تری برای فهمیده شدن می‌خواهند. پس مهم است که عکس بنر‌های شما واضح و بدیهی و مرتبط با تبلیغ باشد.

اگر خواستید از عکس‌های محصولتان استفاده کنید، آن را با فضای خالی بسیار احاطه کنید تا محصول و پیام شما در مرکز توجه باشد.

اگر هم تصمیم گرفتید از تصاویر مردم استفاده کنید، می‌توانید سایت Pexels و Picjumbo را برای عکس های رایگان استفاد کنید. برای عکس‌های کلوز- آپ هم می‌توانید به سایت‌های پولی مثل IStock یا Shutterstock بروید.

همیشه به یاد داشته باشید که شخصیت فرد در تصویر، با شخصیت مخاطب و خریدار شما شباهت داشته باشد یا این‌که می‌توانید به قدرت نمادهای برند یا افراد مشهور تکیه کنید.

 

به وسیله‌ی لوگو، جلب اعتماد کنید

اگر بنر شما لوگو نداشته باشد، خواننده‌ها متوجه نم‌یشوند که تبلیغ برای چه کسی است و احتمالا هیچ‌وقت هم روی آن کلیک نمی‌کنند. به همین خاطر مهم است که از نرم افزار‌های «Content Creator» استفاده کنید و لوگوی خود را در بالا یا پایین تبلیغ قرار دهید.

حواستان باشد که لوگوی شما از CTA بزرگ‌تر نباشد. اگر هم نخواستید لوگوی خود را بگذارید، حداقل اسم برند یا وب‌سایت را قرار دهید تا خواننده‌ها نشانه‌ای از سایت شما، پیش روی خود داشته باشند.

حتی اگر بیننده‌ها کلیک هم نکنند، شما به صورت موثری آگاهی نسبت به برند خود را افزایش داده‌اید.

 

به قدرت رنگ‌ها تکیه کنید

برندسازی آگهی می‌بایست با بقیه‌ی برندسازی‌های تبلیغاتی مرتبط باشد. نه تنها در زمینه تصویر و فونت، حتی در زمینه‌ی رنگ! این کار باعث می‌شود هویت برند زودتر شناخته شده و راحت‌تر به ذهن‌ها برگردد.

شما میتوانید رنگ مشخصه‌ی برند خود را به صورت غالب در تصویر طراحی کنید یا این‌که از رنگ مشخصه برای دکمه CTA خود استفاده کنید. در این حالت برای جلب توجه بیشتر می‌توانید فراخوان خود را در یک پس زمینه‌ی شفاف قرار دهید یا با افزودن فیلتر آن را تزئین کنید.

 

کاربران را به عمل فرابخوانید [Call to action/CTA]

فکر کنید که خوانندگان عکس شما را دیدند و متن شما را خواندند. دیگر چه کار باید بکنند؟ به وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی شما بیایند.

برای این منظور شما باید خواننده را آگاه کنید که چه کار باید بکند و در ازای کلیک کردن انتظار چه چیزی را داشته باشد.

بهترین راه برای این مساله که آن را Call o Action یا CTA می نامند، گذاشتن دکمه CTA در انتها یا پایین آگهی است. در صورت امکان از رنگ‌های روشن یا از ابعاد برجسته استفاده بکنید تا دکمه در کانون توجه باشد.

متداول‌ترین نوع فراخوان برای عمل‌ها «اینجا کلیک کنید»، «ثبت نام کنید» و «از این‌جا خرید کنید» هستند. شما می‌توانید با دادن اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی انتخابی که خواننده دارد (مانند «رایگان تماشا کنید») نظرها را جلب کنید.

در آخر فراموش نکنید که آگهی قسمتی کوچک از یک دنیای بزرگ‌تر است و آگهی باید به یک وب‌سایت اصلی وصل شده باشد که از نظر حسی و ظاهری به آگهی شباهت دارد. بدان معنا که اگر آگهی، وعده‌ی ۵۰ درصد تخفیف یک محصول را می‌دهد، وب‌سایت اصلی هم می‌بایست چنین چیزی را با همان رنگ‌ها، فونت‌ها و سایر فاکتورهای مرتبط تداعی کند.

 

منبع: JeffBullas Blog / ترجمه از ادنگاه