هدف هر بازاریابی از ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی این است که بتواند در مورد چشم‌انداز غنی برند خود پاسخ مثبتی از مشتریان دریافت کند. این رویا آن‌قدرها هم دور از ذهن نیست. هر چند تکنولوژی تغییرات چشمگیری را در رویه‌ی خرید مردم ایجاد کرده است اما روند تفکر و تصمیم‌گیری‌های انسان هنوز تغییر نکرده است. بازاریابان می‌توانند به کمک روش‌های روانشناسی به متقاعد کردن مردم بپردازند و تصمیمات آن‌ها برای خرید محصولات مختلف را تحت تاثیر قرار دهند. در این مقاله اصول روانشناسی که به بازاریابی ایمیلی اختصاص دارد و می‌تواند آن را دچار تغییرات مختلفی کند را با هم بررسی می‌کنیم.

 

۱) ارسال ایمیل با فرستنده مشخص

 

اهمیت انتخاب عنوان مناسب برای ایمیل برای کسی پوشیده نیست. انتخاب عنوان مناسب باعث روشن شدن موضوع ایمیل شده و الویت مطالعه آن را مشخص می‌کند. اما به یاد داشته باشید که اطلاعاتی که در بخش فرستنده درج می‌شود نیز تاثیر به سزایی در ایجاد اعتماد گیرنده دارد. اطلاعات فرستنده فرصت ارزشمندی را برای دریافت‌کننده فراهم می‌کند تا به شناخت درستی از او برسد. دریافت چندین ایمیل از یک فرستنده یکسان نیز نوعی حس همراهی و همدلی را در دریافت‌کننده ایجاد می‌کند. توجه داشته باشید که بسیاری از افراد بر اساس نام فرستنده تصمیم به خواندن یک ایمیل می‌گیرند. بنابراین سعی کنید حس خوبی در آن‌ها ایجاد کنید تا همیشه مشتاق به خواندن ایمیل شما باشند.

 

بهتر است در انتخاب آدرس ایمیل خود دقت زیادی به خرج دهید. ترکیبی از نام فرد و نام شرکت یا تیم معمولا گزینه‌ی مناسبی برای یک آدرس ایمیل است. استفاده از نام‌های غیر متعارف و نامعلوم معمولا سبب ایجاد حس منفی در دریافت‌کننده می‌شود و همین امر باعث می‌شود در بسیاری از موارد ایمیل‌های دریافتی را نخوانده رها کنند. حتی اگر دوست ندارید از نام خودتان در ارسال ایمیل‌های بازاریابی استفاده کنید سعی کنید در ایمیل مربوطه از نام شرکت خود استفاده کنید.

 

۲) از المان‌های شخصی بیشتری در ایمیل ارسالی خود استفاده کنید

 

اکثر خریداران و مشتریان آنلاین می‌دانند که استفاده از المان‌های شخصی در ایمیل‌های ارسالی برای جلب اعتماد آن‌ها است. بنابراین سعی کنید با تهیه‌ی محتوای منحصر به فرد و شخصی‌سازی آن برای هر یک از افراد لیست ایمیل مشتریان خود حس مثبتی را در آن‌ها ایجاد کنید.

 

تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که یکی از نیازهای اساسی هر فرد منحصر به فرد بودن است. بنابراین شخصی‌سازی ایمیل به نام هر فرد سبب ایجاد حس خوبی در مشتری می‌شود. برای این کار نیز لازم است که به شناخت دقیق‌تر و جزئی‌تری از مخاطبان خود دست یابید. که این امر نیز با برگزاری کمپین‌های مختلف و تعامل با مخاطبان محقق می‌شود.

 

۳) ارائه محتوای مناسب و طرح سوالات مرتبط

 

هر چند این استراتژی ممکن است تامل برانگیز به نظر برسد اما حقیقت این است که محتوایی که شما با مخاطبان خود به اشتراک می‌گذارید باید مناسب بوده و به طرح سوالات مرتبط با حوزه‌ی فعالیت شما بپردازد. این بدان معنی است که هنگام ارتباط با مشتریان خود بهتر است از آن‌ها بخواهید با پر کردن فرمی اطلاعاتی در مورد خودشان را در اختیار شما قرار دهند. از این طریق می‌توانید برای تولید محتوای اختصاصی برای مشتریان خود از این اطلاعات استفاده کنید. این نکته را فراموش نکنید که مخاطبان تمایل به داشتن ارتباط متقابل با شما داشته باشند و تحقق این امر سبب افزایش بازدید سایت شما خواهد شد.

 

۴) کارشناسی موضوعی

 

معمولا اکثر افراد در مواجهه با فردی که اطلاعات بیشتری در زمینه‌ی خاصی دارد شیفته‌ی سخنان و توصیه‌های او می‌شوند و به گفته‌های او باور دارند. بازاریابان مدت‌ها است از این واقعیت برای بازاریابی محصولات برند خود و ایجاد آگهی تبلیغاتی استفاده می‌کنند. به بیان ساده‌تر بازاریابان مبلغ زیادی را صرف استفاده از تجربیات کارشناسان حوزه‌های مختلف می‌کنند. اما متاسفانه در بسیاری از مواقع این نکته فراموش می‌شود که ارائه محتوای تخصصی بسیار مهم‌تر از خود تبلیغات است. بنابراین به عنوان یک تولیدکننده محتوا لازم است به صورت تخصصی بر روی محتوای خود کار کنید تا به بهبود توسعه برند شما کمک کند.

 

۵) تاثیر و نفوذ اجتماعی

 

مردم تنها تحت تاثیر سخنان کارشناسان قرار نمی‌گیرند بلکه توصیه‌ی افراد بانفوذ نیز می‌تواند تاثیر به‌سزایی در متقاعد کردن دریافت کنندگان ایمیل داشته باشد. در انتخاب افراد با نفوذ باید این نکته مد نظر قرار گیرد که هر فرد تاثیر بیشتری از هم سن و سالان خود می‌گیرد.

بنابراین بهره‌گیری از توصیه‌های افراد باثبات و نفوذ اجتماعی بالا می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی متقاعد کردن مشتریان شما و افزایش فروش داشته باشد.