تبلیغات بنری و تلویزیونی خیلی وقت است که جای خود را به تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی داده است. این روزها کمتر کسی را پیدا می‌کنید که پول هنگفتی را سرمایه‌ی تبلیغات کاغذی کند. در واقع پلت‌فرم های دیگری پا به میان گذاشته‌اند که هزینه‌ی تبلیغ در آن‌ها کمتر است. اینستاگرام یکی از همین بستر هاست که می‌توانید نام برند خود را در آن مطرح کنید. البته کمی خلاقیت و دقت لازم دارید تا در این شبکه‌ی اجتماعی در میان صدها برند دیگر دیده شوید.

 

اینستاگرام بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر ماهانه دارد، رقمی که خیلی بیشتر از کاربران توییتر است. برند ها در تلاش هستند تا خود را در این رسانه‌ی اجتماعی نشان دهند و محصولات خود را بفروشند. مطالعه‌ای که Iconosquare در سال 2015 روی اینستاگرام انجام داده است، نشان می‌دهد که ۷۰ درصد از کاربران حداقل یک برند را روی این شبکه اجتماعی دنبال می‌کنند. ۶۰ درصد نیز برندی را دنبال می‌کنند که واقعا دوستش دارند!

 

اگر محتوایی که روی اینستاگرام منتشر می‌کنید مناسب و خلاقانه باشد، کاربر پیام شما را به خوبی درک خواهد کرد و همین کافی است تا به مشتری دائمی محصولات شما تبدیل شود.

ممکن است پیش از این به قدرت اینستاگرام پی نبرده باشید. نگران نباشید، در این مطلب تمامی مواردی را که برای برندینگ در اینستاگرام نیاز است، خواهید دانست.

 

۱) پروفایل برند خود را به صورت بهینه در اینستاگرام راه بیاندازید.

 

شاید به عنوان مدیر یک برند، صفحه‌ای جداگانه برای خودتان داشته باشید اما نمی‌توانید از این صفحه برای نمایش برندتان استفاده کنید. بنابراین باید حساب کاربری دیگری را راه بیاندازید. در این کانال ارتباطی در مورد برندتان صحبت می‌کنید نه خودتان. بنابراین سلفی‌های خانوادگی‌تان را در این کانال منتشر نکنید.

مواردی که در ادامه مطرح شده است، خیلی مختصر و مفید در مورد چگونگی بهینه‌سازی حساب کاربری یک برند توضیح می‌دهد.

 

لینک سایت خود را برای افزایش ترافیک آن، در بالای صفحه بنویسید.

 

تنها در این قسمت می‌توانید سایت خود را به مشتری معرفی کنید. لینکی که در این قیمت قرار داده می‌شود، قابل کلیک کردن است و همین باعث می‌شود تا کاربر حداقل یکبار روی آن کلیک کند.

 

 نام و لوگوی مناسبی را برای برند خود انتخاب کنید.

 

یک نام واحد برای برند خود انتخاب کنید و در تمامی شبکه‌های اجتماعی از آن استفاده کنید. این نام و لوگو باید مرتبط با برند شما باشد.

 

یک بیوگرافی جالب در مورد برند خود بنویسید.

 

در این بیوگرافی نام برند خود و کاری را که قرار است انجام دهد، بنویسید. این قسمت باید به اندازه‌ی کافی برای کاربر جذاب باشد تا تصمیم بگیرد صفحه‌ی شما را دنبال کند.  

 

۲) پست‌هایی را منتشر کنید که مردم دوست داشته باشند شما را دنبال کنند.

 

حتما شنیده اید که یک تصویر، ارزش هزار کلمه را دارد. به همین علت است که اینستاگرام محبوبیت بیشتری از سایر شبکه‌های اجتماعی دارد. برای نشان دادن محصولات و توضیح درباره‌ی آن ها از عکس استفاده کنید. البته نباید این تصاویر به میزانی باشد که کاربر را اذیت کند.

 

مشتریان را تحت فشار قرار ندهید.

 

مشتریان را مجبور به خرید نکنید. اجازه بدهید محصول را ببینند و خودشان تصمیم به خرید بگیرند. برای این کار باید خلاقیت خود را به کار گرفته و محتوای جالبی را منتشر کنید.

 

محصولات خود را با عکس های حرفه‌ای و مناسب معرفی کنید.

 

کیفیت تصاویری که منتشر می‌کنید تاثیر بسیاری در فروش محصولات دارد. ۶۷ درصد از مشتریان اعلام کرده اند که تصاویر بیشتر از متن های که ویژگی های محصول را بیان می‌کند روی خرید آنها تاثیر داشته است.

برای افزایش فروش تنها نباید تصویر محصول و قیمت آن را منتشر کنید. سعی کنید از اتفاقات روزمره‌ی زندگی برای نشان دادن محصول خود استفاده کنید. اینستاگرام یک شبکه‌ اجتماعی است که کاربر برای سرگرمی آن را دنبال می‌کند. بنابراین از تصاویری استفاده کنید که کاربر مایل به دنبال کردن شما باشد.

 

کیفیت تصاویر خود را حرفه‌ای انتخاب کنید.

 

میزان کیفیت بالای تصاویر باعث می شود تا مشتری  بیشتر به شما اعتماد کند. هر چقدر در کار خود حرفه‌ای باشید، در جلب توجه کاربر موفق‌تر خواهید بود.

 

از ابزارهای ویرایش تصویر استفاده کنید.

 

روزانه ۷۰ میلیون عکس در اینستاگرام منتشر می‌شود. که تعداد بیشتری از این مقدار مربوط به برند ها و فروشگاه‌های مختلف است. بنابراین رقبای زیادی در این پلت‌فرم دارید و باید کاری کنید تا در میان این رقبا برجسته‌ شوید. تصاویری را منتشر کنید که توجه مشتری را به خود جلب کنند. از فیلتر های اینستاگرام برای زیباتر کردن عکس‌های خود استفاده کنید. آمار نشان می‌دهد که تصاویر روشن تر 24 درصد بیشتر از تصاویر تیره لایک می‌گیرند. همچنین محبوبیت تصاویر با رنگ آبی نیز بیشتر از تصاویر قرمز رنگ است.

 

از زندگی روزمره‌ برای نشان دادن محصول خود استفاده کنید.

 

برای برندینگ در اینستاگرام باید خلاقیت داشته باشید. مثلا می‌توانید از محصولات خود برای بیان یک داستان یا نشان دادن زندگی روزمره‌ی مردم استفاده کنید، کاری که برند نایکی بسیار خوب انجام داده است. نایکی سال گذشته ۶۰ درصد از پست‌های خود را با این ویژگی منتشر کرده بود که در مقایسه با آدیداس، 32 درصد بیشتر بود. همین نیز باعث شد تا میزان مشارکت کاربران برای این برند ۸ برابر آدیداس باشد.

 

اتفاقات شرکت خود را از این طریق اعلام نمایید.

 

تخفیف‌های فروشگاه، مراسم های ویژه و هر چیز دیگری را که در مورد برند شماست، از این کانال نیز اعلام کنید.

 

۳) میزان فالورهای خود را افزایش دهید.

 

حتی اگر تصاویر جذابی را منتشر کنید، برای بیشتر کردن تعداد دنبال‌کنندگان‌تان باید یک استراتژی داشته باشید. در ادامه نکاتی را که برای انتشار تصاویر باید در نظر بگیرید، مطرح شده است.

 

هشتگ را فراموش نکنید.

 

میزان به روزرسانی تصاویر در اینستاگرام بسیار بالاست. این یعنی تصاویری که هفته‌ی پیش منتشر کرده‌اید، به خاک سپرده شده‌اند. برای جلوگیری از این کار باید از هشتگ استفاده کنید. کاربری که هشتگ خاصی را جست و جو می‌کند به عکس شما رسیده چه بسا به یک مشتری بالقوه تبدیل شود. یادتان باشد استفاده از تعدادهشتگ بالا ممکن است نتیجه‌ی معکوس داشته باشد. معمولا 5 هشتگ تعداد مناسبی است.

 

از کاربران بخواهید برند شما را تبلیغ کنند!

 

تعجب نکنید. چنین کاری امکانپذیر است. البته نه اینکه از ایشان بخواهید شما را تبلیغ کنند. یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که مسابقه برگزار کنید و از کاربران بخواهید تا تصاویر خود را با هشتگ برند شما منتشر کنند.

 

۴) کاربران را درگیر کنید.

 

شما محتوای خوبی را به اشتراک می‌گذارید و تعداد دنبال کنندگان زیادی هم دارید، اما چه تعداد از این افراد، ممکن است به شما وفادار باقی بمانند؟ تصویری که از یک حساب کاربری با ۱۰ هزار فالورر منتشر می‌شود باید حداقل ۳۳۱ کامنت داشته باشد. این رقم برای توییتر ۷ است!

 

از کاربران سوال بپرسید.

 

کاربران را وادار به جواب دادن کنید. مثلا می توانید سوالی بنویسید که پاسخش آری یا نه باشد تا مخاطب برای پاسخ به آن به زحمت نیفتد.

 

مسابقه برگزار کنید.

 

با برگزاری مسابقه تعداد دنبال کنندگان شما افزایش پیدا می‌کند. یکی از بهترین محصولات خود را برای جایزه‌ی این مسابقه در نظر بگیرید. برنده را نیز در یک پست جداگانه معرفی کنید.

 

۵) میزان موفقیت خود را تحلیل کنید.

 

اجازه ندهید صفحه شما بدون فعایت باقی بماند. پست هایی را که تا به امروز منتشر کرده اید، به دقت بررسی کنید و ببنید کدامیک بیشتر مورد پسند کاربران بوده است. می توانید از Iconsquare برای تحلیل داده های خوداستفاده کنید.

 

طرفداران واقعی خود را بیابید.

 

افرادی که عکس های شما را لایک می‌رنند، نظر می‌نویسند و از هشتگ های شما استفاده می‌کنند را بیابید. این افراد طرفداران وافعی شمایند و باید ارتباط بیشتری با آن ها برقرار کنید.

 

زمان انتشار پست های خود را بهینه کنید

 

با استفاده از این متریک می‌توانید ساعاتی را که میزان مشارکت کاربران بیشتر است، پیدا کنید و پست‌های خود را در این تایم منتشر کنید. برای مثال پست‌هایی که بعد از ظهر منتشر می‌شوند، بیشتر از بقیه پست‌ها لایک می‌گیرند.

 

از برنامه‌های زمان‌بندی استفاده کنید.

 

با استفاده از برنامه های زمانبندی می توانید وقت خود را بهینه کنید. برنامه‌هایی مانند Schedugram و Latergram برای زمان‌بندی پست‌های اینستاگرام استفاده می‌شوند.

 

پست‌هایی با بیشترین محبوبیت را پیدا کنید.

 

پست‌هایی را که بیشترین تعداد لایک و کامنت را دارند شناسایی کنید و مطالب شبیه به آن منتشر کنید.

برندینگ در اینستاگرام تنها برای افزایش فروش از طریق آن نیست. باید کاری کنید تا کاربران به شما اعتماد کنند و جایگاه اجتماعی خود را افزایش دهید.