کارآفرینان، چه مدیر روابط‌عمومی استخدام کرده باشد، چه یک مدیر ارتباطات و یا این‌که خودشان تلاش کنند تا کارهای مربوط به روابط عمومی را انجام دهند، چند اشتباه در روابط عمومی را بارها و بارها مرتکب می‌شوند. در این مقاله به ۵ اشتباه رایج در این‌باره می پردازیم:

 

۱) رفتار با گزارشگران و سردبیران همانند کارکنان خود

 

بسیاری از کارآفرینان انتظار دارند که رسانه به تمامی خواسته‌های آن‌ها پاسخ دهند و با رفتاری هم‌چون کارکنان‌شان داشته باشند. از تعداد لینک‌هایی که به وب‌سایت‌شان می‌دهند گرفته تا تلاش‌هایی که در راستای کنترل سوالات مصاحبه دارند، از انتظارات آن‌هاست. کارآفرینان باید مدنظر داشته باشند که رسانه در حق آن‌ها لطف می‌کنند و نباید انتظارات نابجایی داشته باشند.

اگر یک خبرنگار تصمیم گرفته تا با شما مصاحبه انجام دهد، از قبل سوالات را نپرسید. علاوه بر این، به آن‌ها نگویید که کدام سوال‌ها را می‌توانند از شما بپرسند. این توصیه‌ها و اصرارها جزء اشتباهات بزرگی است که کارآفرینان مرتکب می‌شوند.

 

۲) محول کردن کارهای مرتبط با روابط عمومی به کارکنان تازه وارد

 

بسیاری از کارآفرینان برخی کارهای خود را در طول هفته‌ی کاری جدی می‌گیرند و فقط به آن‌ها اهمیت می‌دهند و در این بین نیز برخی کارهای دیگر را برای سبک شدن به کارکنان محول می کنند. در‌حالی‌که محول کردن کارها به زیردستان بخش مهمی از کسب و کار است و توصیه می شود که در بخش  روابط عمومی هیچ‌گاه کارها محول نشوند.

از یک پادکست کوچک گرفته تا نشریات بزرگ، اکثر رسانه‌ها ترجیح می دهند که با مدیر کسب‌و‌کار صحبت کنند، از همین رو انتصاب هر شخصی برای این‌ کار به جز مدیر‌عامل نامناسب خواهد بود، چرا که شما این کار بزرگ را انجام داده اید، نه کارکنان‌تان! و تنها شما هستید که می‌توانید الهام‌بخش مردم باشید.

با این‌حال استثناء‌هایی هم وجود دارند. به عنوان مثال، ممکن است کار بسیار ضروری برای شما پیش آید که مجبور شوید در طول زمان برنامه ریزی شده برای مصاحبه به کشور دیگری سفر کنید، مودبانه‌ترین کار در چنین شرایطی این است که با مدیر رسانه صحبت کرده و این کار را به یکی از کارکنان واجد شرایط خود واگذار کنید.

از موارد دیگر این است که ممکن است شما در تلاش برای ارتقاء کارکنان ارشد خود بوده و تصمیم داشته باشید که با واگذار کردن برخی کارها همچون فعالیت رسانه‌ای آن‌ها، به عنوان عضوی از تیم خود را معرفی کنید.

 

۳) نادیده گرفتن درخواست ویرایشگران

 

گاهی ممکن است مدیر ارتباطات شما و یا روزنامه از یک ویراستار بخواهد که خروجی کار شما را اصلاح کند. اما شما از این کار امتناع کنید، چرا که دوست دارید، مطالب خود را به همین شکلی که هستند و بدون اعمال تغییرات منتشر کنید. در‌حالی‌که ویراستار به شما کمک خواهد کرد که مطالب خود را به بهترین نحو ممکن ارائه کنید و نادیده گرفتن آن شاید منجر به بازخوردهای کمتری شود.

 

۴) استفاده از روابط عمومی به عنوان تبلیغات و بازاریابی

 

یک خبر خوب این‌که اگر نشریه‌ای از شما درخواست کرده که در بخش مهمان آن باشید، و شما تا‌کنون جز ایمیل، متن نوشتاری دیگری ننوشته‌اید و از طرفی نوشتن را دوست دارید، این کار می‌تواند شروع خوبی برای شما باشد.

همانطور که آماده‌ی نوشتن هستید، به تمامی آن‌چه که از نوشتن درباره کسب‌و‌کار از جلسات بازاریابی خود آموخته اید، فکر کنید. اگر تصمیم دارید که این نوشته علاوه بر اعتبار بخشیدن به شما و کسب و کارتان، یک بازگشت سرمایه‌ی واقعی برای شما داشته باشد، به لینک های ارتباطی زیادی نیاز خواهید داشت.

متن شما نباید شبیه به یک متن تبلیغاتی باشد، زیرا هدف شما تبلیغات نیست بلکه برندسازی است. اگر ویرایشگر پس از خواندن متن شما آن را به شما بازگرداند و بگوید که چیزی شبیه آگهی تبلیغاتی شده، بهتر است به اصلاح آن بپردازید.

 

۵) نپذیرفتن آموزش‌های رسانه‌ای

 

روزنامه‌نگاران، وبلاگ‌نویسان، سردبیران و ... ممکن است بتوانند نقل‌قول‌های بسیار خوبی از شما در روزنامه‌، سایت و سایر رسانه‌ها بیان نکنند. اما در نظر داشته باشید که آن‌ها مشتریان دیگری نیز دارند. علاوه‌براین، آن‌ها از جانب شما حرف نخواهند زد، بلکه فقط فرصتی را در اختیار شما قرار می‌دهند و شما باید از این فرصت به خوبی بهره بگیرید.

احتمالا برای بهبود روابط عمومی از شما خواسته خواهد شد تا در آموزش‌ها و یا ورکشاپ‌های رسانه‌ای حضور داشته باشید؛ اگر چنین پیشنهادی دریافت کردید با آغوش باز بپذیرید. زیرا به وسیله آن به خوبی می‎توانید با مردم ارتباط برقرار کنید و الهام‌بخش باشید.

آموزش‌های رسانه‌ای و روابط عمومی فقط برای داشتن حس مشترک و ارتباط خوب نیست. این آموزش به شما یاد خواهد داد که راه‌گشای آینده شما خواهد بود.