گوگل به عنوان یک ابزار روابط‌عمومی قوی بسیار مورد قدردانی قرار گرفته، اما تعداد کمی از مسئولان روابط عمومی به آن اهمیت می‌دهند. هنگامی که شما کارهایی انجام می‌دهید که دیگر متخصصان روابط‌عمومی به انجام آن فکر هم نمی‌کنند، یا راجع به آن اطلاعی ندارند، این موضوع شما را چند مرتبه بالاتر از دیگر کارکنان روابط‌عمومی قرار خواهد داد. این موضوع موفقیت بزرگی برای شما و مشتریان‌تان درپی خواهدداشت.

 

1) از گوگل به منظور شناسایی موقعیت‌های مناسب برای انتشار مقالات استفاده کنید

 

مسلما شما بارها آگهی‌ای برای انتشار داشته‌اید، آیا به این فکر کرده‌اید که مکان مناسبی برای انتشار آگهی‌های تبلیغاتی و اخبار محصولات خود بیابید؟

با یک سرچ ساده در گوگل با عبارت ارسال آگهی تبلیغاتی یا ارسال اخبار می‌توانید به بسیاری از این فرصت‌ها دست‌یابید. چندین بار عبارات مختلف را جستجو کنید تا مناسب‌ترین گزینه را برای خود بیابید. می‌توانید در جستجوهای خود از نام شهر و محصولات و خدمات شرکت خود نیز بهره‌گیرید.

علاوه‌براین اگر قصد انتشار مقاله یا پست وبلاگی را دارید، می‌توانید عبارت ارسال مقاله  را جستجو کنید و مطمئن شوید که می‌توانید مقاله‌ی موردنظر خود را برای آن‌ها ارسال کنید. نتایج را براساس مشتریان و موضوع یا صنعت دسته بندی کنید. این روند ممکن است کمی وقت‌گیر باشد اما بسیار ساده است.

 

2) از گوگل آلرتس (Google Alerts) برای شناسایی اخبارهای داغ استفاده‌کنید

 

گوگل آلرتس یکی از ابزارها و هشداردهنده‌های گوگل است که به شکل رایجی توسط مردم مورداستفاده قرار می‌گیرد. البته منظور از هشدار همان یادآور است، به این ترتیب که شما کلمه‌ای را که می‌خواهید کلیه‌ی بروزرسانی‌ها در مورد آن بدانید را وارد می‌کنید و سپس از طریق ایمیل مقالات جدید در مورد آن کلمه به شما ارسال می‌شود. با استفاده از این لینک می‌توانید تنظیمات خود را ترتیب دهید.

برای مسئولان روابط عمومی بروز بودن و آگاهی از مسائل مرتبط با حوزه‌ای که در آن فعالیت می‌کنند ضروری است.

 

با استفاده از گوگل آلرتز مسئولان روابط عمومی می‌توانند به سادگی مقالاتی را شناسایی کنند که بتوانند نظراتی برای مشتریان در آن درج کنند. هنگامی که مقاله‌ای خبری مربوط به مشتری شماست و شما نقشی در آن ندارید، درج کردن یک نظر، بهترین روش برای پیوستن به آن بحث خواهد بود.

شما می توانید آلرتس را به نحوی تنظیم کنید که به محض انتشار اخبار شما را از طریق ایمیل باخبر سازد. این کار بسیار مهم است چرا که لازم است نظر خود را بسیار سریع وارد کنید، زیرا در غیر اینصورت میان دیگر نظرات گم می شود.

 

علاوه‌براین، این کار به شما کمک می‌کند که خبرنگاران خاص را که باید در لیست رسانه‌های شما باشند، بشناسید. تا این‌که اگر موضوعی را در رسانه‌ی خود مربوط به مشتریان شما، پوشش دادند، آن را حتما بررسی کنند و به لیست شما اضافه کنند.

اگر مشتری شما یک پست وبلاگی مربوط به خبری که شما درباره‌ی آن اظهارنظر کرده‌اید، دارد مطمئن شوید که به خبر اصلی لینک داده‌ و خوانندگان می‌توانند در رابطه با آن موضوع بیشتر مطالعه کنند و به بحث ادامه دهند. حتی شما می‌توانید یک پست سفارشی برای یک فرصت خاص تهیه کنید و قبل از اینکه دیدگاه خود را بیان کنید از این پست برای اظهار نظرات خود بهره‌ گیرید. این کار باعث می‌شود به کار خود سرعت ببخشید.